Množství studujících seniorů
roste, nacházejí nové přátele

Množství studujících seniorů
roste, nacházejí nové přátele

1. 6. 2013

Počet seniorů navštěvujících univerzity třetího věku stoupá, podle Asociace U3V tyto školy v současnosti navštěvuje 38 tisíc penzistů. Studují například astronomii nebo myslivost, vyplňují testy na počítači a po dvou až tříletém studiu je čeká klasická promoce. Hlavním smyslem je ale aktivace seniorů, kteří ve škole najdou nové přátele a zábavu.

Například za rok 2010/2011 evidovala Asociace 911 kurzů s 33 600 studenty, o rok později už to bylo 1036 kurzů a přes 36 500 studentů. Podle Petra Vavřína z Asociace se totiž změnil systém financování, a univerzity, při nichž jsou kurzy pro seniory zřizovány, jsou tak víc motivovány k nabírání studentů-penzistů. Na financování studia se zhruba z třetiny podílí ministerstvo školství, z třetiny škola a třetinu si platí senioři. Semestr jej tak vyjde na 300 až 500 korun.

Počítač zvládnou všichni

"Zájem ale není tak velký, studenti tvoří jen asi 1,5 procenta z celkového počtu důchodců," upozornil Vavřín, podle nějž se studium soustředí hlavně do větších měst. Kromě klasických přednášek na univerzitách ale mohou senioři navštěvovat i takzvanou virtuální univerzitu, což znamená, že v konzultačních střediscích sledují předtočenou přednášku z daného oboru.

"Na výuku ve všech (virtuálních) střediscích stačí jeden počítač, jeden dataprojektor, promítací plátno a ozvučení," vysvětlila manažerka virtuální Univerzity třetího věku při České zemědělské univerzitě Klára Nehodová. Pobočky mají v řadě okresních měst, senioři se na přednášky scházejí například v městské knihovně.

Na počítači ale musejí senioři psát i eseje nebo vyplňovat testy. "Postupem času i ti, kteří se báli počítače. Když zjistili od svých sousedů, kamarádů či potomků, že to není nic tak složitého, tak přistoupili k výuce," uvedla Nehodová. Mladší studenti, například šedesátníci, jsou pak už zpravidla s počítačem zvyklí pracovat ze zaměstnání.

Vědomosti a noví přátelé

Na promoci svých spolužáků se v polovině května přijela do Prahy na Českou zemědělskou univerzitu podívat i skupina seniorek ze Šumperka. "Poznáme kamarády a nějak si ještě prodloužíme život," popsaly svou motivaci ke studiu spolužačky Věra a Milada. V uplynulých třech letech studovaly například astronomii, čínskou medicínu nebo geometrii.

Kontakt s vrstevníky vidí jako velký přínos studia seniorů i Nehodová, při výuce se prý skamarádí a potom podnikají i řadu akcí mimo školu, chodí do divadel nebo na výlety. Někteří prý dokonce mohou ve škole najít i partnera, v červnu například bude mít svatbu jejich osmdesátiletý student z Dačic, který si na přednáškách našel šedesátiletou družku.

Co se týká studujících, až z 80 procent je tvoří ženy. V příslušné věkové skupině je jich jednak víc, jednak mají podle Nehodové větší potřebu se sdružovat. Asi třetina studentů jsou prý vysokoškoláci, zbytek převážně středoškoláci. Ani po absolvování studia ale studujícím seniorům žádný titul nenáleží, získají certifikát o absolutoriu.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Pavel Dvořák
Prošel jsem Vaše stránky. Jsou sympatické. Pavel
Marie Seitlová
Pohled na fotografii mi připomnělo mé absolvování U3V,měli jsme stejné oblečení.Studium bylo zajímavé,ale škoda,že nemá jiné pokračování.
Věra Jelínková
Hanko, dala jsem ti tady link na Asociasi univerzit 3.věku v ČR. Jsou to kontakty (12 stran), je třeba si to stáhnout ve Wordu. http://au3v.vutbr.cz/clenove.php A také dojíždět jinam. Jezdila jsem semestr do Opavy na Slezskou univerzitu. Záleží také pod jakou VŠ nebo Univerzitu U3V spadá, podle toho je i náplň přednášek.
Hana Práglová
Dělala jsem U3V už před několika lety.V podstatě jsem to zvládla bez problémů.Jen co se mi moc nezamlouvá je skutečnost,že u nás jsou stále stejné "obory" Střídají se po 1 semestru.Umění kolem nás,počítače,základy angličtiny a základy práva.Nemáme možnost si vybrat z něčeho jiného.Mi osobně to celkem vadí.Ráda bych chodila na U3V znovu,ale muselo by tam být něco,co bych chtěla studovat,ne to co musím.A to je značný rozdíl!
Zuzana Pivcová
Moje sestra absolvovala také geologii na UK v Praze na Univerzitě třetího věku a bylo to fakt úžasné být po letech zase někomu na promoci v Karolinu.
Jana Šenbergerová
Věrko, přeji vám hodně úspěchů ve studiu a krásné zasloužené prázdniny. Já už dávám přednost těm prázdninám, školy jsem si užila ažaž. Nicméně učím se stále...
Věra Jelínková
Pokud dožiju a absolvuji celý akademický rok, tak bych si měla zazpívat Gaudeamus Igitur příští rok. Týká se to Virtuální univerzity 3. věku. Navštěvuji také Univerzitu 3.věku na VŠB TU Ostrava, fakulta geologie. Na U3V chodím již 5.rok. Ale máme ve třídě jednu paní JUDr., která chodí "do školy" od samotného začátku spuštění tohoto vynikajícího projektu, a to je 20 let. S těmi testy na VU3V je to pravda, nakonec jsem tady dala jen část z mého "taháčku". Těch 300 Kč není za semestr, ale za celý ak. rok. Na U3V je cena 700 Kč za ak.rok. Ovšem je docela možné, že každá škola to má jinak. Ekonomie či výuka na pc je dražší. Něco Vám prozradím. Vyučující profesoři nás - studenty seniory mají raději než naše mladé kolegy. My jsme totiž pozornější, nebojíme se zeptat či diskutovat a hlavně neházíme po sobě houbou. A je fakt, že jsem ve škole získala několik svých nových "internetových kámošů". Do září máme prázdniny.