Vladimír Jiránek: milovník
humoru a politický glosátor

Vladimír Jiránek: milovník
humoru a politický glosátor

6. 6. 2013

Proslavil se jako autor humorných obrázků, kterými glosoval politické a společenské dění a na svět přivedl populární večerníčkové postavičky, králíky Boba a Bobka nebo svérázné kutilské duo Pat a Mat. Vtipy výtvarníka, karikaturisty, ilustrátora a režiséra kreslených filmů Vladimíra Jiránka, který by 6. června oslavil 75. narozeniny, oplývaly laskavým, inteligentním humorem. Vladimír Jiránek zemřel v listopadu 2012.

"Nemám rád agresivitu. Moje vtipy mají v člověku uvolnit napětí," vysvětlil Jiránek v jednom ze svých posledních rozhovorů. Po pádu totalitního režimu se věnoval především politickým tématům, která elegantně a s ironií sobě vlastní komentoval prostřednictvím svých kreslených obrázků. "Považuji se za člověka konzervativního, který by byl rád, aby se udržely nějaké hodnoty. Pro mě je problém, jak naše životy skloubit s tryskem, který nabrala současná společnost," řekl Jiránek o svém vztahu k politickému dění v jednom novinovém rozhovoru.

Jiránek však nebyl jen politickým kreslířem. Celé generace si pamatují neopakovatelné ranní vstávání Boba a Bobka, proslavených králíků z klobouku, jimž dal výtvarnou podobu stejně jako o něco později postavičkám dvou milých kutilských popletů se jmény Pat a Mat z dalšího televizního večerníčkovského seriálu. Pat a Mat jsou v Jiránkově díle tak trochu paradoxem, protože domácí kutilství jejich autor údajně nesnášel. Je také podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

Animované filmy

Vladimír Jiránek se narodil v Hradci Králové. V roce 1962 vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor žurnalistika a už při škole si přivydělával kresbami portrétů. Výrazněji se začal s kresbou prosazovat koncem 60. let. Jeho osobitě pointované obrázky vycházely v časopisech Mladý svět, Dikobraz, Melodie, Vesmír či Technický magazín. Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci nově vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. To mu také vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

V 70. a 80. letech se Jiránek věnoval zejména tvorbě animovaných filmů. V barrandovském Studiu Bratři v triku měl, jak sám vzpomínal, výborné učitele v režisérovi Václavu Bedřichovi či animátoru Josefu Hekrdlovi. Začínal autorskými filmy, většinou tříminutovými, za něž obdržel ve světě řadu cen. Do jeho filmografie patří snímky Automatic (1973), Pivo přes ulici (1974), Hokej je hra (1978) či Zpráva o stavu civilizace (1981). Animovaný film Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na filmovém festivalu v Západním Berlíně hlavní cenu Zlatý medvěd. Přesto největším oceněním byl podle Jiránka zájem diváků či čtenářů.

Inteligentní humor

Jeho kreslený humor vždy provázela lehkost a chytré pointy. Jeho první knihou byly Anekdoty o civilizaci (1977) následované tituly Jak je tomu u lidí (1983), Běžte a milujte se (1987) nebo z polistopadové doby Události (1990), Všichni jsme demokrati (1992) a řada dalších. Nepřehlédnutelná je také Jiránkova ilustrátorská tvorba. Svými typickými kresbami doprovodil desítky publikací, k nejznámějším patří kniha Josefa Velka Jak jsem bránil přírodu (1980) nebo Parkinsonovy zákony (C. N. Parkinson, 1984).

Jiránkovy postřehy mohli v posledních letech ocenit čtenáři Lidových novin, s deníkem spolupracoval od roku 1990. Své obrázky uveřejňoval od roku 1993 také v Mladé frontě Dnes, později v internetovém deníku Neviditelný pes i jinde. Zemřel po těžké nemoci 6. listopadu 2012.

Své kresby Jiránek vystavoval po celé republice i v zahraničí a za své dílo obdržel mnoho ocenění. V roce 1998 dostal cenu Karla Poláčka v kategorii "Humor moudrých". V roce 2005 jej prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy a o čtyři roky později se stal držitelem Výroční ceny České unie karikaturistů. Letos získal in memoriam mimořádnou cenu za výjimečný přínos pro žurnalistiku v soutěži Novinářská cena 2012.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jeho kreslený humor mám ráda, ale o řadě dalších aktivit jsem neměla ani ponětí. Děkuji.