Kvalita vody přes vysoké teploty
zůstavá na většině míst dobrá

Kvalita vody přes vysoké teploty
zůstavá na většině míst dobrá

26. 7. 2013

Navzdory vysokým teplotám v posledních dnech zůstává voda ve většině přírodních koupališť vhodná ke koupání. Zákaz či nedoporučení koupání kvůli přemnoženým sinicím platí před nadcházejícím víkendem, kdy by podle meteorologů mohly teploty dosáhnout až 40 stupňů, jen v několika lokalitách. Vyplývá to z informací zveřejněných na webech hygienických stanic.

Na Vysočině je zákaz koupání v rybnících Kachlička na Havlíčkobrodsku a Peklo v Polné na Jihlavsku. Ve vodě jsou přemnožené sinice a chlorofyl. Při koupání hrozí možnost akutního poškození zdraví. Masový výskyt sinic, které mohou citlivým lidem způsobit zdravotní potíže, objevili hygienici tento týden i ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. "Pokud bude pokračovat horké letní počasí, může se kvalita vody v některých přírodních koupalištích dále zhoršovat," řekla ČTK Martina Fišarová z krajské hygienické stanice.

Olšovec ke koupání vhodný není

Na jihu Moravy je nebezpečný jen rybník Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily sinice. V Pardubickém kraji je již od května znečištěn četným fytoplanktonem s nízkým zastoupením sinic rybník Rosnička na Svitavsku. Nižší průhlednost vody má také dlouhodobě rybník Hluboký na Pardubicku. Podle hygieniků je proto vhodné se po koupání osprchovat.

V Libereckém kraji nemá vodu vhodnou ke koupání jedno koupaliště, a to v Chrastavě. Místnímu koupališti ale škodí rozdílné výsledky kvality vody z předchozích let, což se městu nelíbí. Vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. V Chrastavě to považují za špatné a dokládají to i výsledky několika testů, podle kterých je kvalita vody nyní velmi dobrá.

V Plzeňském kraji je největší problém s Podhájím u Horšovského Týna, které je pro koupání nebezpečné, několik vodních ploch v kraji má zhoršenou jakost vody. Hygiena také dál upozorňuje na možný výskyt cerkárií ve Velkém Boleveckém rybníce v Plzni. Riziko cerkárií způsobujících svědivou vyrážku sice pominulo zhruba před 14 dny, lidé by ale neměli krmit kachny a labutě na rybníce, tito ptáci totiž mohou znovu pobřeží rybníka cerkáriemi zamořit.

Sinice na Šeberáku

Masově se přemnožili sinice v pražském Šeberáku, v ostatních pražských nádržích je kvalita vody dobrá.

Hygienici upozorňují na to, že výsledky laboratorních rozborů platí k datu odběru. Uvedli také, že jakost vody je sledována pouze na vodních plochách uvedených na webových stránkách krajských hygienických stanic. Na ostatních místech není kvalita vody monitorována a koupání je zde na vlastní nebezpečí, dodali.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Redakce i60
Máte ve vašem okolí rybník, jezero či řeku, kam se chodíte koupat vy? Jaká je tam voda? Dejte nám tip.