Chata nebo chalupa: ideální
zázemí a investice na penzi

Chata nebo chalupa: ideální
zázemí a investice na penzi

2. 2. 2015

Poslední roky ukazují, že kdo v minulosti koupil chatu či chalupu, dnes může oslavovat. Jejich tržní hodnota neklesá, naopak. Kromě toho se mezi českými seniory stává trendem využívat své rekreační objekty celoročně, a tak souběžně získávají finanční přilepšení z pronájmu či prodeje svého stávajícího bydlení ve městě.

Lidí, kteří prodávají či pronajímají byty a stěhují se natrvalo na chaty a chalupy, přibývá. „Ten trend začal před deseti lety a stále sílí,“ říká Ivan Bičík z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Z města na chalupu

Geografové odhadují, že k trvalému bydlení je nyní využíváno dvacet procent všech chat či chalup v okolí Prahy. A poznatky realitních makléřů jsou také shodné: o chaty a chalupy je stále zájem, kdo se je rozhodne prodat, může si přijít na příjemnou sumu. „Lukrativní nemovitosti jsou pryč okamžitě, v databázi máme tisíce zájemců o hezké chaty a chalupy,“ říká Miroslav Jonáš ze společnosti M&M reality.

Klesla pouze cena chat a chalup v méně lukrativních oblastech a takových, které jsou ve špatném stavu a budou si žádat vysoké investice. U těchto případů se snížila jejich hodnota během posledních pár let asi o třicet procent, ale makléři tvrdí, že se tím vlastně ceny dostaly na svou reálnou hodnotu. Zkrátka, takzvaná realitní bublina splaskla a objekty se nyní prodávají za ceny, které opravdu odpovídají jejich stavu.

Chataření – národní sport

Nepotvrdily se prognózy, že obliba chataření u Čechů postupně vymizí. Mnozí demografové tvrdili, že láska Čechů k chatám a chalupám souvisí s léty života za socialismu, kdy si zahrádkařením a kutilstvím vynahrazovali fakt, že nemohli cestovat a realizovat se v práci. Opak je pravdou, chaty a chalupy nyní hodně kupuje současná generace čtyřicátníků. Už si totiž užili cestování, budování kariéry a najednou se vracejí k tomu, na co byli zvyklí v dětství u svých rodičů: k víkendům a prázdninám na chatě.

Podle průzkumu společnosti STEM tráví značnou část dovolené na chatě či chalupě čtyřicet procent pracujících Čechů, do tohoto čísla nejsou započítáni penzisté, kteří tvoří velmi výraznou část vlastníků víkendových stavení. Zhruba dvacet procent majitelů chat v produktivním věku podle tohoto průzkumu plánuje, že objekt postupně přebuduje tak, aby v něm mohli v důchodu trvale nebo alespoň po většinu roku pohodlně žít.

Nedostatkové zboží

Vlastnit rekreační stavení bude skvělou investicí také v budoucnosti. Nové chaty a chalupy se už prakticky nestaví, není kde. Málokdo chce chalupu prodat, když už, tak se většinou jedná o starší lidi, kteří už na její údržbu nestačí a nemají dědice, kteří by jim s ní pomohli. Nedostatkovým zbožím jsou chaty v ceně do milionu korun v takovém stavu, že se do nich nemusí dál investovat, a s polohou do sta kilometrů od místa bydliště zájemce. 

Nejžádanějšími lokalitami například Pražanů jsou Slapy, Berounsko, Křivoklátsko. Z celorepublikového pohledu jsou nejlepšími chatařskými lokalitami Šumava, Beskydy a Krkonoše.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
paja; koukal
Úplně s tím souhlasím!!! Byl jsem jednou na této chalupě: http://www.nadrybnikem.eu/ a tak moc se mi to zalíbilo, že ve stáři chci určitě mít něco podobného!!
František Polášek
Chalupy jsou výborná věc, protože majitele udržují v kondici. Je pořád co dělat. Pozor na pily, kalače, sekery atp.! Žebříky také nic moc. A kdo má na chalupě vlhko je to krásné řešení http://www.solarventi.cz/ Je to hlavně pro chaty a chalupy kam se jezdí jen občas. Přijedete a není tam zatuchlina a je tam krásný čistý vzduch a nízká vlhkost.
Hana Rypáčková
Jezdíme na půjčené chalupy často a setkáváme se s pronajímateli.Většinou to jsou důchodci, ale mladší kolem šedesáti.Buď se starají sami, pomáhají jim děti/taky chalupu využívají/.Mnohdy nám klíče předává sousedka a taky uklízí za peníze.Chalupa stojí na týden 6-10 tisíc/podle velikosti/, z toho se dá platit pomocnou sílu.My máme jen maličkou chatičku na zahradě a velikou rodinu. Jsme rádi, že něco takového existuje.Vyřizujeme si to přes internet bez agentury, rovnou s majitelem.
Zoja Sedláčková
Nevím, jak starého seniora máte na mysli. Mému muži je 76 a zvládá i sám dobudovávat náš domek, který jsme si koupili před osmi lety. Samozřejmě v devadesáti už to asi tak snadné není.
František Polášek
Dokáže senior udržet chatu v provozuschopném stavu a odkládat si peníze na amortizaci chaty.opravy atd.? Dokáže senior v seniorském věku si kolem chaty udělat to co potřebuje sám. Dokáže se postarat o topení, přípravu uhlí a dřeva atp.? Sekat trávu atd. Kdo chatu neměl neví o čem je řeč. Není to jen romantika sedět v altánku a pít kafíčko. Dokáže senior z důchodu platit všechny zvyšující se poplatky související s chatou? Proti důstojnému stáří nic nemám a přeji seniorům aby provoz chaty zvládli. Když bude senior sám bude se na chatě pěkně potit aby všechno zvládl. To jenom v prvním přiblížení. Předpoklad - chata i s pozemky jsou v majetku seniora.