Ozdobte se. Výrazný šperk
dá vyniknout vaší osobnosti

Ozdobte se. Výrazný šperk
dá vyniknout vaší osobnosti

10. 11. 2013

Je čas, aby padl jeden z největších mýtů týkajících se elegance starších žen. A sice, že jim sluší jen decentní nenápadné šperky. Ideálně řádka perliček kolem krku a konec. Ten, kdo tohle hlásá, by měl být potrestán.

Právě vyšší věk je ideální čas pro výrazné šperky všeho druhu. Zahraniční umělkyně a herečky, které mají šedesátku dávno za sebou, chrastí sestavami tepaných masivních stříbrných kroužků smíchanými s velkými tyrkysovými náramky. Svetry jim zdobí výrazné brože, na rukou se jim skví obrovské prsteny. Jen si vzpomeňme na diplomatku Madeleine Albrightovou, která o své vášni pro výrazné brože dokonce napsala knihu Řekni to broží. Nebo na sběratelku umění Medu Mládkovou, která ve svých osmdesáti zásadně nosí obrovský řetěz na krku či jiné výrazné šperky.

Bižuterie: dostupná a šik

Hlavně teď neříkejme: No jo, tyhle ženy mají peníze, mohou si šperky dovolit, ale co my penzistky? Nemluvíme totiž o drahých skvostech, o zlatě, o diamantech. Právě naopak, řeč je o bižuterii, jaké je v obchodech spousta, jen je třeba umět si v těch hromadách více či méně vkusných doplňků najít ty pravé.

Návrháři a designéři se shodují, že právě dámy vyššího věku by se neměly výrazné bižuterie bát. Není nic lepšího, než žena oblečená v úzké černé kalhoty, černý svetr a to vše je doladěno výraznými tepanými stříbrnými náušnicemi a náramkem v orientálním stylu. Na tržištích v Turecku, Řecku a dalších zemích, kam míříme v létě, jsou takových doplňků hromady a stojí pár eur. Jistě, nejde o umělecké kusy, je to prostě velký tepaný prsten s umělým tyrkysem za pět eur. Ale zkuste si jej nasadit místo těch tří stále stejných starých zlatých úzkých prstýnků, které nosíte třicet let každý den.

Rozdíl, změna, radost, oživení. Mimochodem, při letošní dovolené v Řecku jsem pozorovala dámu, která měla šedivé vlasy spletené do copu, jednoduchou bílou košili, bílé kalhoty, zlaté balerínky na nohou a jeden obrovský červený náramek na ruce. Tvář měla samou vrásku, ale vypadala lépe, než mnohé třicátnice a s obdivem si ji prohlíželi muži o generaci mladší.

Úspěch je zaručen, když:

* Zvolíme vždy jeden či maximálně dva výrazné šperky stejného stylu: tyrkysy, korály, jantar.
* Vsaďme na přírodní materiály, vyhněme se lacině vyhlížející plastové bižuterii, ačkoli se i mezi ní dají najít zajímavé kousky. Pozor na lacině vyhlížející plastové růžové, žluté či bílé ozdoby, ať už jde o náramky či náušnice. Mnohem lépe než ony vypadá vše, co působí exoticky, orientálně. Ovšem, jak už bylo řečeno, výrazný šperk kombinujeme zásadně s jednoduchým, jednobarevným oblečením.
* Zahrabejme ve šperkovnicích a zásuvkách a vytáhněme na světlo staré brože z jablonecké bižuterie. Jsou zase velmi módní, klidně si takovou blýskavou věc připněme na černý rolák. Ovšem dál už nic, žádné prstýnky, žádné náramky. My chceme překvapit, ne vypadat jako vánoční stromek.

Kde je možné dále zapátrat? Skvosty se dají najít například ve velkoobchodě Svět kamenů, který má svůj e-shop. Náramky z pravých přírodních kamenů tam pořídíte okolo sto korun a výběr je obrovský, stejné se přitom třeba v Praze prodávají za pětinásobek. Prohrabujte se v bižuteriích, ty největší s názvy I am, Bijou Bijou, či Six jsou v řadě nákupních center, některé například najdeme na pražském hlavním nádraží. Mívají v nich zajímavé slevy.

Zkrátka, zapomeňme na ten nesmysl, že žena vyššího věku má nosit zásadně drobné zlaté šperky a pravé perly, jinak není dáma.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Bartošová
Bižuterii nenosím, ale výrazné šperky ano, mám ráda kombinaci závěsu (náhrdelníku) a prstenu nebo náramku se stejným kamenem nebo stejným výtvarným řešením. Dávám přednost stříbru. Kupuji si originál přímo od výtvarnice (artsperk.cz/kontakt) a někdy si jej i sama navrhuji. Cena je přijatelná a mne těší, že stejný šperk nemá nikdo jiný.
Zuzana Pivcová
No, paní Medě Mládkové musíte k té osmdesátce dost přidat, je ročník 1919! O to je ale úctyhodnější, jak elegantně ve svém věku vypadá. Myslím, že doplňky včetně šperků nebo brýlí jsou nehledě na věk ženy právě tak individuální jako oblečení či účes. A v každém případě je nejdůležitější, JAK je která žena umí nosit, tedy, jak se v nich NESE.
Jana Šenbergerová
Přestože mám doma šperky i bižuterii, moc je nenosím (obtěžují mě), ale moc se mi líbí na jiných ženách. Náušnice i náhrdelník na ilustračních fotkách se mi moc líbí. Vltavíny a jantar patří k mým oblíbeným šperkařským materiálům..
Beata Neuwirtová
Já osobně mám ráda výrazné šperky. tedy v mém případě jde spíše o levnější bižuterii, ale i ta může být zajímavá a "šik". Moc ráda nosím zejména korále a nejrůznější šperky. Naopak náušice mám raději nenápadné.