Foto

Drážďanské adventní trhy

11. 12. 2013

Jak se blíží Vánoce, těšíme se na zážitky, pro vánoční čas typické. Kromě adventních věnců, koled, vůně františků jsou to i oblíbené vánoční trhy. Mají svou atmosféru, která se liší od ostatních trhů. Ale atmosféra vánočního trhu, který jsem zažil v Drážďanech, se s návštěvou tuzemského tržiště nedá srovnat.

Je pravda, že Drážďany jsou poněkud „z ruky“. Ale když České dráhy poskytnou na některé spoje velmi výraznou slevu, není doprava finančně až tak náročná. Je pravda, že i když na každém kroku zaslechnete češtinu, většinou se zde mluví německy. Chce to tedy alespoň trochu ovládat němčinu, popřípadě si vzít s sebou slovník (nebo, jako já, bývalou učitelku, němčinářku).

Co na první pohled zaujme, je výzdoba prodejních stánků. Už to, že každý stánek je jiný. Především jsou dřevěné, zdobené řezbou. Jejich zhotovení se snaží vycházet z prvků tradiční lidové architektury. Těžiště jejich výzdoby se nachází na střeše. Většinou je zde nápaditým způsobem naznačeno, jaký sortiment se ve stánku prodává. Někdy jsou to celé výjevy s postavami, které něco vyrábějí v prostředí dílny. Na střeše stánku skleněných výrobků najdeme sklářskou huť, u pečiva pec. Stánek stříbrných šperků poznáme podle truhlic pokladů. Mezi Santa Klausi, trpaslíky a blýskavými koulemi jsou v chvojí umístěné staré předměty denní potřeby. Hrábě, cepy, díže, žebřiňáčky, valchy, chomouty.  Před stánky s občerstvením jsou sudy jako stolečky. Na nich k osvětlení kouzelné lucerničky. Součástí trhů jsou i historické kolotoče. Vše je tu pestré, až oči přecházejí.

Ačkoliv jako všude na podobných trzích jde především o to, aby obchodníci vydělali, tady to nebije tak neomaleně do očí. Jako by šlo opravdu jen o radost z Vánoc. A sváteční nálada obyvatel města tomu odpovídá. Trh je tu evidentně ne pro turisty, nýbrž pro ně. Tak si to užívají. U stánků je možno si koupit svařák, či jiný horký nápoj do malovaného hrníčku, za který zaplatíte zálohu a můžete ho kdekoliv na trhu vrátit anebo si ho nechat na památku.

Zpočátku se mi nechtělo hrabat se až někam do Drážďan, když doma máme také trhy. Ale pak jsem byl rád. A opět jsem si ověřil, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Hezky popsané. Atmosféra tohoto města mě vždy uvádí v nadšení. Adventní Drážďany stojí za návštěvu. Opakovaně se tam také ráda vracím. Výzdoba je naprosto odlišná od té naší, a velmi nápaditá, jak je vidět na pěkných fotkách.
Jana Šenbergerová
Vánoční trhy v Šumperku mě zklamaly, a to nejen kvůli nevlídnému počasí. V našem městě byl nedělní vánoční trh moc hezký. Rozhodně splnil očekávání. Krásný vánoční strom, pousta stánků, mnoho hezkých drobností, jídlo, pití, sluníčko a zástupy svátečně naladěných lidí. Chyběla mi tam jediná věc - vánoční hudba.
Jitka Chodorová
Pane Jiří,děkuji za přiblížení trhů u našich sousedů,v Drážďanech jsme kdysi s mužem byli vlakem,jako správní železničáři,ale ne před Vánoci,dnes už si to neumím představit,a to díky mým neposlušným nohám,tak jsem se aspoň pokochala vašim vyprávěním a krásnými obrázky.Děkuji vám.
Jana Šenbergerová
Zažila jsem předvánoční Vídeň a zámek Schönbrunn a byla oslněna. U nás bývá výzdoba mnohem střízlivější. Přesto miluji jednodenní vánoční trh v našem městě, kde se mohu setkat s přáteli a známými, které jsem třeba dlouho neviděla, vypít něco na zahřátí, koupit něco sladkého případně drobné dárky, které vždy potěší. Mám ráda i adventní Olomouc a letos se chystáme do Šumperka. V létě mě toto město nadchlo, uvidím, jestli mi nadšení vydrželo do zimy.
Jiří Libánský
Cesta do Drážďan netrvá nijak moc dlouho. Záleží na tom, odkud tam jedete. Z Prahy je to cca 190km. Jede se dvě a čtvrt hodiny. Do centra je to cca 15 minut pěšky. Náměstí s tržištěm je po cestě.
Pavla Vítková
Pane Libánský, mohu se zeptat, jak dlouho trvá cesta vlakem do Drážďan a jak je to daleko z nádraží do centra města? Děkuji Pavla
Beata Neuwirtová
Pěkně jste to popsal, pane Libánský. Díky za takovouto fotoreportáž, člověk si udělá představu, jak to tam asi vypadá. Třeba se mi příští rok podaří Také některý z německých trhů navštívit. Před lety jsem byla v Norimberku a byla jsem nadšená. Ale to jsme jeli autem. Nyní by si už asi manžel takovou dálku jet autem v zimě netroufl. Ale vlakem do Drážďan se dá asi dojet pohodlně.
Zuzana Pivcová
Německých adventních trhů jsem zažila už několik, Drážďany jako saská metropole jsou blízko Krušnohoří, kde je po staletí rozšířeno řezbářství. Odsud právě pocházejí i všechny ty ozdoby, jako je vánoční pyramida, světelný oblouk nebo kouřící mužíček, známé dnes už i u nás. Na trzích se často soutěží o nejlépe vyzdobený stánek. Současné předvánoční Staroměstské nebo Václavské náměstí jsou pro mě značným zklamáním.