Jak chytře využívat internet?
Prozradí on-line akademie

Jak chytře využívat internet?
Prozradí on-line akademie

12. 12. 2013

Od pondělí 16. prosince do pátku 20. prosince proběhne na webových stránkách Centra Elpida vzdělávací online seriál pod názvem „Google pro všechny generace“. V jednotlivých dílech najdou senioři prostřednictvím krátkých filmů inspiraci, jak chytře využívat vyhledávání, email, mapy, video obsah nebo video hovory. Seriál poběží na stránce elpida.cz/google, kde budou jednotlivá videa a lekce dostupné i po jeho skončení. 

Přestože je dnes internetová gramotnost stejně důležitá jako schopnost číst, psát a počítat, senioři jsou skupinou, která svého času neměla možnost do tajů internetu nahlédnout. To jsou také důvody, které ke vzniku seriálu nakonec vedly. Online nástroje přitom mohou seniorům často pomoci v komunikaci se vzdálenou rodinou, pro zorientování se na novém místě, v rámci zjišťování důležitých nebo užitečných informací, případně pro zábavu a seberealizaci.

Důležitou součástí seriálu jsou inspirativní videa seniorů, kteří jsou na internetu jako doma a online nástroje již běžně využívají. „Seznámení  s dalšími technologickými novinkami pro mě bylo neuvěřitelným zážitkem. Užil jsem si i samotné natáčení. Člověk sám sobě dokáže, že na to v 74 letech ještě má,“ říká s úsměvem Václav Boura, jeden z hlavních protagonistů spotů, které k online vzdělávacím kurzům Elpidy a českého Googlu vznikly.

Centrum Elpida tuto vzdělávací iniciativu realizuje v souvislosti se svým posláním. Dlouhodobě totiž pomáhá seniorům stát se samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti. „Přestože to tak společnost často nevnímá, senioři jsou velmi aktivní lidé, kteří mají chuť učit se novým věcem. Potvrzuje to i náš seriál a jeho jednotlivé příběhy,” říká Jiří Hrabě, ředitel Elpidy, a dodává: „Zároveň jsme v tomto předvánočním období chtěli seniorům nabídnout návod, jak je online nástroje mohou přiblížit k rodině či kamarádům, aby se necítili osaměle.”

Jedním z pilířů celoročního programu Google pro vzdělávání v Česku je právě rozvoj internetové gramotnosti. „Senioři jsou skupinou, kterou ostatní často přehlíží. Touto kampaní bychom rádi oslovili i děti a vnoučata, aby své rodiče a prarodiče do tohoto online kurzu zapojili a pomohli jim zorientovat se ve světě internetu,“ říká Janka Miklík Zichová z českého Googlu a pokračuje: „Viděli jsme již několik nadšených seniorů v Elpidě, a proto jsme si jistí, že internet se pro ně může stát osobním asistentem i obohacením každodenního života.“

V rámci jednotlivých dílů seriálu se senioři krok za krokem seznámí s tipy a triky pro chytré vyhledávání, s Gmailem, Mapami Google, video portálem YouTube nebo s video hovory přes Hangouts. Jednotlivé části seriálu budou přibývat od pondělí do pátku a po jeho skončení budou komukoliv zdarma přístupné na stejné webové stránce (elpida.cz/google).

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Také se moc ráda dozvím něco nového,jen škoda,že v tom předvánočním čase nelze všechno v pohodě stíhat.
Jana Šenbergerová
Trávím u počítače dost času, ale nejsem žádná hvězda. Děkuji za tip, jak se vylepšit, i když před svátky budu mít jiné radosti.
Svatava Páleníková
Já mám svůj emailový účet na Googlu a jsem moc spokojená. Zdá se mi, že lépe zachytí spamy a právě se tam učím vkládat fotografie. Takže se ráda dozvím další novinky, jak pracovat s internetem.