Na chvíli v Rozmarných létech

Na chvíli v Rozmarných létech

15. 1. 2014

Slýchávám od kolegů fotografů, jak je nebaví chodit na tiskové konference nebo na různé křty. Vždy se jen pousměju. Jasně, také nejradši fotím živější, akčnější, dramatičtější situace, ale to nemění nic na tom, že i tiskovky a spol. bývají poutavé.

Jako tento křest nové knihy Jiřího Menzela Rozmarná léta. Byl jsem na místě v barvách agentury 2media.cz Pavlíny Fechterové, s níž úzce spolupracuju. Těšil jsem se. Jak by také ne, když dílo Mistra Menzela mám tolik rád. A strávit poblíž něj večer? Přece radost!

Oscarový umělec přišel brzy. Hned se srdečně pozdravil s Jiřím Suchým, kmotrem knihy, který byl v restauraci Bresto ve Štěpánské ulici ještě dřív. Za chvíli bylo plno. Hosté a kolegové z různých redakcí. Miluju, když mám volné oko. To znamená, že agentura, pro níž pracuju, mi dá tvůrčí volnost.

Chodíte si, díváte se a mačkáte ten čudlík zvaný spoušť. Za volným okem je samozřejmě zodpovědnost. Musíte dodat fotografie, které jak agentura, tak v tomto případě i nakladatelství Slovart použije. Ale to je zapotřebí brát jako základ. A pak? Pak si hrajete.

Když jsem už měl namačkáno, mohl jsem jít. Ale zůstal jsem tam ještě. Chtěl jsem Jiřího Menzela fotit dál a dál. Jen jsem si lokálem chodil. S vodou a kávou. A koukal. Jakmile jsem udělal tento snímek, najednou nebylo třeba dalších. Tedy pro mě... Rozloučil jsem se a prošel večerní Prahou.

Fotografie stačilo zpracovat až další den. Ale nedalo mi to (jak také jinak, cha). Když jsem je rozeslal kolegyním a Ondřeji Maternovi ze Slovartu, otevřel jsem Rozmarná léta a dal si plzeňské. S vůní nové knihy i čerstvé pivní pěny jsem byl rázem v Postřižinách, viděl Rudolfa Hrušínského na sedmém schodu a slyšel houkat Ostře sledované vlaky.

Martin Straka, fotograf a TV komentátor na volné noze

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Straka
...děkuju, Zuzano. Mám to úplně stejně jak Vy. Přirozenost. Nic jiného není zapotřebí. Pěkný večer, Martin...
Zuzana Pivcová
Mám dodnes ráda černobílou fotografii, plnou kontrastu světla a stínu. Vaše fotografie jsou krásné portréty, avšak akční, vypovídající o člověku, o jeho osobnosti a sféře, v níž se pohybuje. Nesnáším vyumělkované, ve fotoshopu upravené tváře hvězd, které jsou nám pak dávány za vzor jako nestárnoucí. Těším se na Vaše další snímky, osobnostní i situační anebo kombinaci obojího.
Martin Straka
...to je nadlouho, Jiřino, promiňte, ale s dovolením ve zkratce - každá chvíle poblíž Něj byla velmi inspirativní. Stejně jako čtení knihy. Děkuju. I Vám, Pavlo...
Jiřina Topolová
Děkujeme za zprostředkování akce. Mám ráda černobílé fotografie, hezké. A smím se zeptata, jaký je pan Menzel?
Pavla Vítková
Díky Martine, za vaši odpověď a už se těším na další vaše příspěvky. Pěkný večer, Pavla
Martin Straka
...pěkný večer, milé dámy. Děkuju za reakce. Začínám s i60.cz, ladíme detaily, třeba teď jsem kolegům poslal pár dalších obrázků Mistra J.M... A Pavlo, víte, to mé psaní budou takzvané sloupky, příběhy k fotografiím. Různé a snad pestré. Není to infoservis ke knihám nebo k čemukoli. Ovšem knihu můžu jen doporučit. Je krásná. Děkuju velmi, Martin...
Soňa Prachfeldová
Také se moc těším na fotky a příběhy , které se v nich skrývají
Pavla Vítková
Škoda, že pan Straka nepřidal i nějakou informaci o knize, ale i více fotografií.
Svatava Páleníková
Je fajn, že tu budeme mít takového profi fotografa. Těším se na další články a hlavně fotky. Díky redakci za další bezva počin.