Čtení aneb čtu, čteš, čteme

Čtení aneb čtu, čteš, čteme

27. 1. 2014

Je nás hodně, kteří milujeme čtení kdekoliv a kdykoliv, tedy i v době letní, o prázdninách či dovolené. A lásku ke knihám a ke čtení bychom rádi předali i dětem. Několik tipů pro všechny, kterým leží na srdci vztah dětí ke knihám a ke čtení.

Příklady táhnou
Čtoucí dospělý je pro dítě ten nejlepší příklad, že čtení knih je činnost samozřejmá a běžná součást života.

Zapojte celou rodinu
Číst dětem nemusí pouze rodiče, můžete zapojit babičky, dědečky, strýčky, tetičky, vychovatele, učitele... nebo starší sourozence, kterým již samostatné čtení a čtení nahlas nedělá problémy.

Správný výběr
Čtení vybírejte podle toho, co dítě zajímá, co ho baví. Nemusíte číst jen příběhy, číst nahlas se dá i naučná kniha o pirátech, vesmíru, dinosaurech, traktorech, hadech, kočičkách nebo hadech.

Staňte se herci
Měňte hlasy a intonaci, šeptejte, zvyšujte hlas, vymýšlejte si. Překvapivou změnou příběhu, který už dítě dobře zná, probudíte zvídavost a zájem.

Vysvětlujte
Je důležité, aby dítě rozumělo textu, proto nepodceňujte vysvětlování slov, která mohou být pro malého čtenáře/posluchače neznámá.

Povídejte si s dětmi o obrázcích
V knihách pro děti jsou ilustrace velmi důležité, proto je při čtení nevynechávejte. Příběh takovou "odbočkou" nijak neutrpí.

Dejte knihu dítěti do rukou
Kniha má být přítelem, nikoli věcí nedotknutelnou. Pokud jste zvolili knihu přiměřeně k věku dítěte, nemusíte se bát, že jí nějak ublíží. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodné knihy-hračky nebo leporela s tvrdými deskami.

Jedno místo
Pro dětské knížky doma najděte jedno místo, kam je budete ukládat. Knihy půjčené z knihovny by měly být na hromádce zvlášť.

Čtěte pravidelně
Odborníci doporučují nejméně 10 minut každý den a to v dobu, kdy na to budete mít klid a bude to pro vás i naslouchajícího potěšení. Nejvhodnější čas je prý před spaním.

Sdílejte četbu se staršími dětmi
děti, které už čtou samy, povzbuzujte, aby vám předčítaly zajímavé nebo vtipné pasáže z právě rozečtené knihy.

Tvořte si
Pracujte s tím, co jste s dětmi přečetli, i při jiných volnočasových aktivitách. Doporučit lze například ruční tvoření (malování obrázků podle textu, vyrábění záložek), návštěvy muzeí, výběr filmů a podobně.

Motivujte
Slibte dítěti, že když dočte knihu, pustíte si film, který byl podle ní natočen. A nemusí jít jen o hollywoodské trháky pro starší děti, na DVD jsou třeba příběhy z Večerníčků.

Čtení = Potěšení
Čtení má být pro všechny zúčastněné potěšením, nikoli stressovou záležitostí.

Zdroj: Městská knihovna v Praze

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Čtení knih by mělo být nedílnou součástí rodinného života. Svým dětem a nyní i svým vnoučatům jsem četla pravidelně a ráda. Naučila jsem je lásce ke knihám, i ten nejmenší, osmiletý Honzík si čte sám, ale knihy složitější dějem mu čte máma nebo já,když jsem u nich na návštěvě. Jedině čtením získávají děti slovní zásobu a schopnost se vyjadřovat plynulou řečí, ne jen SMS kami.
Olga Štolbová
Je to zajímavé, ač v naší rodině se dětem četlo, jen dcera, vnučka i snacha jsou zanícené čtenářky, zato syn, vnuci i zeťák se bez knížek obejdou. Maximálně nějaké odborné věci, které potřebují v zaměstnání.
Dana Kolářová
Velmi pěkné akce probíhají ve veřejných knihovnách v březnu v rámci měsíce čtenářů. Zapojit se může každý čtenář bez rozdílu věku. Průběh čtení probíhá různými způsoby, číst mohou děti seniorům a naopak, čtení v cizích jazycích, non-stop či naopak čtení na netradičních místech nebo hodinu, prostě dle praxe a zkušeností, ale hlavně masivně a po celý týden! Oblíbené jsou akce např. „Starostové/starostky čtou dětem“ či „Děti čtou starostům/starostkám“. Cílem kampaně Celé Česko čte dětem je přiblížit rodičům a jejich dětem důležitost čtení a společného sdílení času.
Jana Šenbergerová
Od dětství jsem hodně četla. Později i svým dětem. Starší dcera jakbysmet, ale mladší přišla knihám na chuť, až když začala chodit na gymnázium. Do té doby dávala přednost sportování. Když se vdala, svému prvnímu dítěti četli večer pohádky ještě než se narodilo, druhé dítě se naučilo číst samo než šlo do školy. A tam nastal problém - čtení je přestalo bavit. Přesto věřím, že se ke knihám vrátí. je to láska na celý život. Zrovna si už pokolikáté čtu v knize Optimisté žijí déle od Heidelore Kluge. Báječné, ale hlavně poučné čtení. Knihu si čas od času chodím půjčit do knihovny. Kdybych ji sehnala, určitě bych si ji koupila. Myslím si, že lidé čtou dost. Ne každého to musí bavit. jsme různí.
Zuzana Pivcová
Je to dost zoufalé, ale myslím, že děti a mládež opravdu nečtou. Říkají to i kolegyně o svých dětech. V nejlepším případě si přečtou něco v elektronické podobě. Ale klasickou knihu ne. Moc bych všem přála, aby se to zlepšilo.
Redakce i60
Čtete svým vnoučatům? Nebo ony Vám? Jaké knihy máte rádi? Co teď zrovna máte rozečteno?