Levi Strauss nehledal
zlato, ale přesto zbohatl

Levi Strauss nehledal
zlato, ale přesto zbohatl

25. 2. 2014

Stačí říct, že se proslavil jako vynálezce a výrobce džínsů – a kdekdo doplní jméno Levi Strauss. Löb, jak znělo Straussovo původní křestní jméno, se narodil před 185 lety, 26. února 1829 v bavorské obci Buttenheim. O osmnáct let později se dostal se svou matkou a sourozenci do Spojených států. Kalifornská zlatá horečka, která nedlouho poté propukla, přiměla mladého Strausse k odchodu do San Franciska. Nechopil se však krumpáče a zlatokopecké pánve, nýbrž si ve městě otevřel velkoobchod s textilem a oblečením.

Skutečný zlom v Straussově dobře rozjeté obchodní kariéře přišel v roce 1872. Jistý Jacob Davis, krejčí z nevadského města Reno, mu tehdy předvedl svůj zlepšovák na zvýšení odolnosti pracovního oblečení. Bylo to vlastně docela prosté: kromě švů používal krejčí na namáhaných místech i drobné nýtky. Protože však Davis neměl dost peněz, aby si mohl tento nápad nechat patentovat, nabídl Straussovi výměnou za poskytnutí potřebného kapitálu obchodní partnerství.

Strauss příležitost nepromarnil. V květnu 1873 získal spolu s Davisem příslušné osvědčení patentového úřadu a legendární modré džínsy s označením 501, známé tehdy prostě jako „XX“, se vydaly na své triumfální tažení šatníky.

Levi Strauss – muž, jenž oblékl svět do džínsů – zemřel 26. září 1902.

Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.