Olinčina sbírka koček

Olinčina sbírka koček

1. 3. 2014

Když jsem předloni napsala o své známé Olince, bydlela ještě v pohodě ve svém starém pražském bytě s třemi kočkami. Uběhl rok a něco, kočky se jakoby ve zvláštní předtuše, co by je neblahého čekalo, odebraly do kočičího nebe a Olinka už přes půl roku žije v Senior Parku v Luštěnicích, kde jí vybrala bydlení její jediná dcera.

Olinka je dnes téměř 88letá dáma, u níž stáří pokročilo. Bohužel si už mnoho věcí nepamatuje a nové nezapamatovává. Moc bych si přála, abyste se ještě alespoň dověděli o její mimořádné sbírce kočičích exponátů, které doma měla. Jednalo se o asi 3 a půl tisíce (měla je přesně zaevidované) kočičích figurek z nejrůznějších materiálů z mnoha zemí. Vystavovala si je v bytě všude, nejvíce v obýváku a v ložnici. Neměla ale jen figurky,  kočičímu námětu podrobila takřka vše. Kalendáře, obrázky, povlečení, ručníky, prostírání, nádobí, přívěsky na krk, tašky, neumím to ani vše vyjmenovat. Ale rozhodně vím, že o ní psali v časopisech a natáčela ji televize.

Olince do poslední chvíle leželo na srdci, co se se sbírkou stane. Přála si, aby celá sbírka zůstala pohromadě. Chtěla ji darovat do muzea v jednom zámku, ale v závěru se nedohodli. Co s takovou cenností bude dál, zůstává otázkou, ale to už není moje záležitost.

Do nového bydliště si Olinka vzala pár "kočičích" věcí, aby jí připomínaly domov. Ale jako doma se zde necítí. Minule řekla: Já už domov v Praze nemám.

Přeji vám tedy za Olinku alespoň malou exkurzi do dnes již takto neexistující sbírky, ze které jsem si jednou pořídila pár obrázků. Sama Olinka by vás ještě před časem jistě ráda pozvala na návštěvu.

Díky, Olinko.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Pamatuji se na reportáž o její sbírce, protože miluji a chovám kočičky / já ty živé/. Tak velká sbírka ale je už na obtíž, kam s ní?
Růžena Antlová
3 a půl tisíce kočičích exponátů taková sbírka bude hodně cenná a Olinčině dceři vůbec nezávidím jak a kam s ni. Určitě by si zasloužila taková sbírka aby měla své místo .Byla by určitě navštěvovaná . Vypadá to že Olinka kočky sbírala spoustu roků a byla mezi nimi šťastná když se stáří dostavilo se všemi neduhy a ona musela do Senior Parku (už ten název se mi vůbec nelíbí) ,muselo to pro ni být hodně těžké.Je to dojemný příběh jak může skončit sběratelství .Docela by mě zajímalo kde sbírka skončí .Přála bych jí aby své místo našla dovedu si živě představit kolik rozzářených dětských očí by bylo při návštěvě nějaké místnosti plné tolika rozdílných koček.
Jiří Libánský
Soška kočky a nebo výšivka na polštářku není třeba nic moc. Ale když už tvoří takový rozsáhlý tematický soubor, bylo by záslužné, kdyby se někdo o sbírku postaral a nejlépe tak, aby ji bylo možné alespoň občas někde vystavit.
Olga Štolbová
I když se mi všechny ty kočičky moc líbí, skoro bych řekla, že se to někdy až přežene. A mít to všechno jen v krabicích ?