Červené blato - to stojí za to!

Červené blato - to stojí za to!

6. 11. 2011

Přečetl jsem si váš článek o Třeboni, který se mi moc líbí, stejně jako Třeboň samotná. A tak mě napadlo, že bych mohl připojit další tip na výlet pro ty, kteří se chystají na Třeboňsko vyjet. Jedná se o rašeliniště Červené blato, které je od Třeboně vzdáleno asi patnáct kilometrů.

Červené blato je přírodní rezervace ležící na okraji Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko o rozloze 331 hektarů. Podle dostupných informací jde o pozůstatek odumřelé rostliny rašeliníku, kterému se v oblasti se spoustou rybníků a močálů velice dařilo. Na území rezervace se v 18. století těžila rašelilna pro blízkou sklářskou huť, která byla pak zastavena o dvě století později. Krajina byla vyhlášena rezervací a dnes jde o území podobné tundře s celou řadou vzácných rostlin.

Část rezervace je nyní zpřístupněna a mohu potvrdit, že jde vskutku o nádherný kus přírody, který stojí za to vidět. Jedná se přitom o nenáročnou procházku - okruh je dlouhý asi čtyři kilometry, z toho více než dva vedou po dřevěných, ale pohodlných lávkách. Po celé trase, která začíná u obce Jiříkovo údolí, jsou naučné tabule s informacemi o historii rašeliniště a flóře a fauně. Dozvíte se tak, že je zde možné spatřit například výra velkého, čápa černého, lišku či divoké prase (naštěstí jsme žádné nepotkali a navíc nevím, jak se tato zvířata mezi rašelliništi pohybují), z rostlin je k vidění třeba borovice blatka,  suchopýr, ale hlavně borůvka a brusinka. Celou řadu vcácných druhů rostlin si , bohužel, již nepamatuji.

Každopádně vřele doporučuji, cesta je zajímavá také pro děti, já s manželkou jsme měli s sebou čtyřletou vnučku a osmiletého vnuka a i jim se na výletě moc líbilo. Fotky přikládám.

Hodně zdaru všem cestovatelům přeje

Václav Novotný

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.