Už půl milionu lidí šlo dříve
do penze. Ale berou méně

Už půl milionu lidí šlo dříve
do penze. Ale berou méně

17. 3. 2014

V Česku bylo na konci loňského roku téměř půl milionu seniorek a seniorů, kteří mají trvale nižší penzi. Do důchodu totiž odešli předčasně. Ve srovnání s běžnou průměrnou starobní penzí pobírali měsíčně zhruba o 1160 korun méně. Přesto podle důchodových statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) lidí s krácenou penzí přibývá. Od roku 2000 se jejich počet ztrojnásobil.

Lidé, kteří odešli do penze předčasně, tvořili loni přibližně 28 procent starobních penzistů. Bylo jich celkem 477 300, tedy výrazně více než v roce 2000, kdy jejich počet dosahoval 147 100. Průměrný důchod na konci minulého roku činil 10 970 korun, ten předčasný potom v průměru 9806 korun.

"Loni začalo starobní penzi dostávat 87 520 mužů a žen. Skoro třetina z nich šla do důchodu předčasně. Před důchodovým věkem tak odešlo z trhu práce zhruba 27 300 lidí. Čím dříve na odpočinek nastoupí, tím víc se jim penze seškrtá," uvádí ČSSZ.

Nejčastějším důvodem pro odchod do předčasného důchodu je podle nedávného průzkumu, který provedla agentura SC&C, ztráta zaměstnání. Dvě pětiny dotázaných skončily v dřívější penzi kvůli výpovědi z práce. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu do ní šlo 17 procent respondentů. Předdůchodová generace se přitom snaží na trhu práce udržet co nejdéle. Odchod do předčasné penze berou lidé často jako "rizikovou strategii".

Věk odchodu do důchodu se v Česku, ale i v celé Evropě, od roku 1996 postupně zvyšuje. U mužů se každý rok hranice odsouvá o dva měsíce, u žen o čtyři. Letos by měli do důchodu chodit muži, kteří se narodili v roce 1951 a 1952. Ženy odcházejí do penze o něco dřív, a to podle počtu dětí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Miroslav Štorch
Právě končím třetí rok předčasných prázdnin a užívám si je. Měl jsem jít od důchodu až v červnu letošního roku, ale požádal jsem o předčasný důchod, protože zákulisní intriky ředitele ve škole urychlily mé rozhodnutí. Část mého úvazku měl dostat neaprobovaný učitel, který byl známý ředitele. Nechtěl jsem před důchodem pracovat za sníženou plat. Výpočet mi potvrdil, že budu sice brát asi o 2000 Kč trvale méně v důchodu, ale za tři roky prázdnin dostanu od státu daleko více. Finanční vyrovnání nastane až když mi bude 76 let, pokud se jich dožiji. Navíc jsem cítil morální právo jít do důchodu v 60-ti letech jako se chodilo dříve. Navíc si přivydělávám doučováním studentů a placeným tréninkem mládeže. A mám klid od vstávání a školy. Uvolnil jsem místo mladému učiteli bez zaměstnání. :-)