Jak se stát zdatným
wikipedistou: 5. část

Jak se stát zdatným
wikipedistou: 5. část

2. 4. 2014

Vážení čtenáři, pokračujeme v seriálu o internetové encyklopedii Wikipedie z pera pana profesora Jana Sokola. Tentokrát se seznámíme s tím, jak se na wiki přihlásíme a zaregistrujeme.

Na to, že nejsme na Wikipedii přihlášení, jsme už narazili. Za svůj úspěch a oblibu vděčí wiki hlavně tomu, že je tak přístupná a otevřená. Nejenom číst, ale i opravovat může každý i bez registrace a přihlášení. Pokud ji ale chcete upravovat, je velmi užitečné se registrovat a přihlásit.

Je to velice snadné, svoje jméno, adresu atd. nikomu neprozradíte a samozřejmě se za to nic neplatí. Teprve registrací se člověk stává "wikipedistou" a může zde pracovat mnohem lépe. Předně se mu automaticky vytvoří "diskusní stránka", kam mu druzí mohou psát různé poznámky, rady, kritiky i pochvaly. Za druhé si může hlídat libovolné stránky tím, že si je otevře a klikne na tlačítko "Sledovat". Kdykoli se pak do Wikipedie přihlásí, může se tlačítkem "Sledované stránky" dozvědět, co se na všech těchto stránkách od jeho poslední návštěvy změnilo.

Plnokrevný wikipedista

Přihlášením pravý wikipedista většinou začíná, kdykoli si sedne k počítači. Začátečníci si někdy myslí, že budou hlavně psát nové články, ale brzy zjistí, že tu nějaký článek na to "jejich" téma už je. Jenže často právě jen "nějaký". A tak se těžiště práce pomalu přesouvá k opravám, úpravám či zdokonalování stávajících článků. Musíme jednak hlídat, aby je někdo nepokazil – třeba ne ze zlé vůle, ale jen z neznalosti.

Sám takhle sleduji asi 2600 stránek a každý den na nich mám zhruba deset změn. Ty stručně přehlédnu a jen těmi "podezřelými" se dál zabývám – a podezřelé jsou právě změny od neregistrovaných čtenářů. Nejčastěji jsou to školáci, které paní učitelka v hodině informatiky posadila k počítači a wiki jim ukázala. Naopak u "známých" kolegů, i když jsou to pseudonymy, vím, že je kontrolovat nemusím. Měl bych ale hned dodat, že i u těch "podezřelých" změn se často ukáže, že jsou na prospěch věci.

Jak se tedy zaregistrovat?

Člověk se registruje tak, že vpravo nahoře klikne na "Vytvořit účet", vyplní své "Uživatelské jméno" (jakýkoli pseudonym, i když sám preferuji skutečné jméno) a heslo, které pro kontrolu zopakuje. Pak se pokusí do dolního okénka dešifrovat pár všelijak zpitvořených znaků (to je ochrana před různými automaty), klikne na "Vytvořit účet" – a je to.

Kdykoli si pak sedne k počítači, zadá jméno a heslo, a nahoře se mu objeví tlačítka "jeho" diskuse a sledovaných stránek. Pokud při přihlašování zaškrtne políčko "Přihlásit trvale", bude si ho počítač 30 dnů pamatovat a přihlásí ho automaticky, kdykoli wiki otevře.

Na své "osobní stránce" se jménem může wikipedista těm ostatním sdělit o sobě, co považuje za vhodné, může se tu pochlubit svými výkony, ale může si tu také poznamenávat různé triky, služby a užitečné adresy, aby je nemusel znovu hledat.

 

Profesor Jan Sokol
Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc. (* 18. dubna 1936, Praha) je český filozof, překladatel, vysokoškolský pedagog a publicista. Byl poslancem Federálního shromáždění v letech 1990–1992, ministrem školství v Tošovského vládě v roce 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta ČR v únoru 2003.

Zabývá se hlavně filozofickou antropologií, etikou, dějinami náboženství a antropologií institucí. Publikoval řadu knih a přednáší na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filozofická témata. V letech 2000 až 2007 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kde dodnes vyučuje. Více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sokol


Pokračování příště

Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.