Penze by od ledna
měly růst jako dřív

Penze by od ledna
měly růst jako dřív

8. 4. 2014

Penzisté v Česku by od příštího roku měli dostávat přidáno stejně, jak byli zvyklí do roku 2012. Vláda ve středu patrně schválí novelu, která vrací původní vyšší valorizaci, jenž platila před úspornými škrty. Penzistky a penzisté by si navíc mohli přilepšit víc, než uloží zákon. Místo očekávaných zhruba 150 korun by mohli v průměru dostat asi 205 korun.

O přesné částce, o niž by se mohl od ledna důchod zvednout, bude vláda rozhodovat až na podzim. Přidat by chtěla podle původní valorizace aspoň o třetinu růstu reálných mezd a minimálně o růst cen. Zvyšování penzí dosud brzdily úspory k udržení schodku rozpočtu.

Podle podkladů k zákonu to ale vypadá tak, že bude letos nejspíš inflace nízká a citelně neporostou ani reálné mzdy. Penze by se proto příliš nezvedly, reálně by klesaly. Resort práce proto navrhuje zvýšit od ledna důchody o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun, loni 137 korun.
Zamýšlené přidávání by vyšlo asi na 7,1 miliardy korun. Pokud by se penze upravily jen podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd, stálo by to pět miliard.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňska v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Klasických penzistů bylo 1,73 milionu a od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10 970 korun měsíčně.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu