Jak se stát zdatným
wikipedistou: 8. část

Jak se stát zdatným
wikipedistou: 8. část

1. 5. 2014

Vážení čtenáři, pokračujeme v seriálu o internetové encyklopedii Wikipedie z pera pana profesora Jana Sokola. Tentokrát si něco povíme o členění jednotlivých článků.

Delší články se dělí na odstavce a pododstavce s nadpisy a před prvním z nich se automaticky vytvoří obsah. Nadpisy mají být krátké a výstižné, nedoporučuje se dělat do nich "modré" linky. Mohou mít celkem pět úrovní, obvykle se užívají jen první dvě. Pro některé druhy článků (například obce v ČR) se snažíme o jednotné nadpisy, životopisný článek může mít hlavní nadpisy třeba "Život", "Dílo", "Ocenění" a podobně.

Dobře zvolené nadpisy vám pomohou článek strukturovat, neskákat z jednoho tématu na druhé, a to je důležitá věc. Článek bez nadpisů se špatně čte, ale i příliš mnoho nadpisů a úrovní může být na škodu.

Nadpisy a odstavce

Nadpis se dělá snadno: napíšete, ukončíte tlačítkem "Enter", kurzor umístíte do něho, malým trojúhelníčkem rozbalíte tlačítko "Odstavec" a vyberete úroveň. Pokud se vám to nelíbí, můžete krok zrušit jako obvykle – šipkou doleva pod tlačítkem "Článek".

Kromě nadpisů se text člení obyčejnými odstavci bez nadpisu, a to prostým odřádkováním ("Enter"). Odstavce nemají být příliš dlouhé, protože se pak špatně čtou, kdežto příliš "rozsekaný" text s jedno- až trojřádkovými odstavci ztrácí souvislost.

Dva formáty seznamů

Někdy je v článku třeba udělat výčet různých variant, objektů, jmen a podobně, a k tomu slouží seznamy. S jedním jste se setkali hned na začátku, když jste otevřeli rozcestník. Každá položka začíná na novém řádku, takže seznam může být velmi přehledný a navíc dovoluje stručnější vyjadřování než v celých větách. Wiki používá dvojí formát seznamů: v jednom jsou položky označeny terčíky (bullets), ve druhém čísly. Seznam lze vytvářet dvojím způsobem, který možná znáte z běžných editorů:

* buďto kliknete na příslušné tlačítko na editační liště a každý nový odstavec bude položka seznamu, dokud tlačítko nezrušíte,
* anebo seznam napíšete jako prosté odstavce, celý ho myší nebo tlačítky vyberete ("zabarvíte") a pak kliknete na tlačítko pro příslušný druh seznamu.

Položky seznamu nemají být příliš dlouhé, protože jinak si čtenář nevšimne, že jde o seznam. Pokud jsou položky delší, je lépe vytvářet pododstavce s vlastními nadpisy.

Příště si vysvětlíme odkazy a použitou literaturu.

 

Profesor Jan Sokol
Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc. (* 18. dubna 1936, Praha) je český filozof, překladatel, vysokoškolský pedagog a publicista. Byl poslancem Federálního shromáždění v letech 1990–1992, ministrem školství v Tošovského vládě v roce 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta ČR v únoru 2003.

Zabývá se hlavně filozofickou antropologií, etikou, dějinami náboženství a antropologií institucí. Publikoval řadu knih a přednáší na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filozofická témata. V letech 2000 až 2007 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kde dodnes vyučuje. Více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sokol


Pokračování příště

Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.