Hledá se náhradní babička
na hlídání náhradních vnoučat

Hledá se náhradní babička
na hlídání náhradních vnoučat

15. 5. 2012

Rodiny s malými dětmi mohou díky projektu Evropské unie získat pro své ratolesti náhradní babičku, zatímco seniorky jim mohou pomoci s hlídáním \"náhradních\" vnoučat. Projekt, který se inspiroval modelem fungujícím v Rakousku, představila Jana Loukotová z projektu Trojlístek – sblížení tří generací.

Služba má podle ní pomoci oběma stranám. „Rodinám s dětmi, které nemají nebo jen zřídkakdy vidí vlastní babičku, nejčastěji z důvodu velké vzdálenosti. A ženám zralého věku, které bývají osamělé, mají životní zkušenosti s výchovou a současně cítí potřebu pomáhat, být užitečné a předávat dalším generacím jiný pohled na svět,“ uvedla Loukotová.

Rodičům toto hlídání umožní snadnější návrat do pracovního procesu a u menších dětí může být řešením v případě nedostatku míst ve školkách. Babičky by podle Loukotové za hlídání měly dostat alespoň 50 korun za hodinu a neměly by v rodině uklízet, vařit a prát. Jednotlivé klienty, tedy rodiny a babičky, které by se k sobě mohly hodit, vytipuje Centrum pro rodinu a sociální péči.

Služba se inspirovala projektem Oma Dienst vídeňské diecéze, která má několik set zprostředkovaných případů ročně. Brněnské Centrum pro rodinu a sociální péči chce převzít jejich principy a know-how. EU bude projekt financovat následujících 25 měsíců.

„Zatím dáváme dohromady databázi rodin a babiček, budeme je postupně párovat. První kontakt jsme už zprostředkovali, rodin máme mezi zájemci několik desítek, babiček zatím méně,“ přiblížila současný stav Kateřina Szczepaniková, koordinátorka projektu Family Point.

V projektu podle ní nejde jen o hlídání a přivýdělek, ale také o navázání nových vztahů. Ženy si budou moci vybrat, zda preferují malé či starší dítě. „Pro ženy zralého věku budeme také pořádat školení, například kurzy psychologie, první pomoci, kromě toho chceme pořádat společné akce rodin a babiček,\" doplnila Szczepaniková výčet služeb.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
JTina Skalická
Tohle je přesně to, co potřebuju i já.....bydlíme jinde než zbytek rodiny, babičky už buď bohužel nejsou nebo jsou moc daleko a nemohou přijet vždy, když je třeba. Když to sleduju kolem sebe....stejný problém řeší tak 90 % žen