U Baltu v NDR

U Baltu v NDR

19. 5. 2014

Rozhodl jsem se, že přispěji svou troškou do mlýna na téma tohoto týdne: Moře.

K moři moc často s manželkou nejezdíme. Naposledy jsme byli u Baltu, v tehdejší NDR, konkrétně v Ückeritzu. Bylo to někdy v roce 1972. Do Ückeritzu jsme se vypravili z Ostravy vlakem přes Prahu a Berlín s obrovským kufrem, ve kterém jsme měli sbaleno taky svoje "bydliště", asi metr vysoký stan, "áčko". Místo na postavení našeho stanu jsme našli v jednom z kempů. Mezi stany Němců, které jsme si pojmenovali "cirkusové šapitó" protože byly velice obrovské, se náš stan úplně ztrácel.

Kolem kempu vedla cesta, po které pořád někdo chodil nebo jezdil. Jednou, když jsme měli siestu, slyšel jsem dětský hlásek, jak povídá mamince: "Mami, podívej, tady mají postavený stan taky pro psa!" To se mě dotklo, protože tím byl myšlen stan náš! Tak jsem po čtyřech (jinak to nešlo) ze stanu vylezl ven a hlasitě jsem zaštěkal. Celá rodinka zůstala stát jak opařená a nevěřícně na mě civěli, protože místo psa vylezl ze stanu chlápek, který na ně štěkal! Nakonec se rozchechtali, pozvali nás k sobě na kafe a dobře jsme si popovídali. Nechápali, jak někdo může kempovat s takovým maličkým stanem...

Ückeritz leží ta takové úzké "kose" - úzkém pruhu pevniny, která je jak z jihu, tak ze severu omývána mořskými vlnami. Vlny, pochopitelně, neustále hlučely, stejně jako stromy, které tam rostly. To byl taky důvod, proč mě manželka několikrát za noc budila, abych se přesvědčil, zda nám nehrozí zaplavení. Ve tmě jsem šmátral venku před stanem rukou, ale byl tam vždy jen suchý teplý písek jako vždy, a nic se nedělo! Po několika dnech to manželka vzala jako fakt a nechala mne celou noc spát!

Tak to jsou naše první a poslední zážitky od moře. Že stály za to, to je patrné z toho, že si to i po těch létech pamatuji! Ale, co bylo včera k obědu, to jsem nějak zapomněl! Zdravím z Ostravy všechny seniory, čtenáře i60!

 

Také milujete moře? Co se vám na něm nejvíce líbí? Které moře vás nejvíce nadchlo a proč? Chtěli byste u moře bydlet? Napište svůj příspěvek na téma "Moře". Ten nejzajímavější oceníme.
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Miroslav Štorch
Moc pěkně napsaná vzpomínka. Dobře jsem se pobavil. Jezdil jsem jako sportovní instruktor k Baltu na tábory dětí na Rujanu do města Sassnitz. Jezdili jsme s dětmi do mořského muzea ve Stralsundu. Městečko Ückeritz je nedaleko a moře stejné :-)
Helena Enenkelová
Moje první rande
Zuzana Pivcová
Vyprávění se mi moc líbí a připomnělo mi to baltský zvyk, tedy kromě proutěných košů na sezení, dělat si trychtýřovité úkryty před větrem v písku. My jsme jako studentky do jedné jámy vlezly a přišli dederoni a vyhnali nás, že to je jejich. Přitom to žádným protivětrným hadrem označeno nebylo.
Marie Magdalena Klosová
Vítejte,máme tu,jako ostatně všude,nouzi o normální chlapy se smyslem pro humor.Převažují ti.co si to jen myslí , berou se strašně vážně a hlavně mají "patent " na rozum.Tak ať se Vám tu daří! Ostrava zdraví Ostravu
Růžena Antlová
Také vás zdravím a děkuji za úsměvný příběh !
Marie Novotná
Moc hezkà vzpomínka.S úsměvem jde všechno líp.
Lidmila Nejedlá
Ano, pane Jiří, je dobré brát věci s humorem.
Jana Šenbergerová
Moc pěkně si to pamatujete. :-)