Potvrzeno: na artrózu
platí kmenové buňky

Potvrzeno: na artrózu
platí kmenové buňky

7. 6. 2014

To, co se ukazovalo jako velmi nadějné, se nyní konečně potvrdilo – kmenové buňky mohou úspěšně léčit kloubní artrózu. K tomuto jednoznačnému a převratnému závěru dospěl mezinárodní výzkum vedený týmem českých vědců i lékařů.

Léčbu testovali u více než 1100 pacientů, jež trpěli pokročilým až závažným stupněm osteoartrózy kloubů. U téměř 80 procent zjistili, že se zdravotní potíže výrazně zmírnily. Polovina pacientů by přitom měla jít na operaci umělé kloubní náhrady, nakonec ji téměř žádný pacient nepotřeboval.

Každý druhý po padesátce

Výsledky studie představil profesor brněnské Masarykovy univerzity Jaroslav Michálek v rámci odborné konference v pražském sídle Akademie věd ČR. Studie se uskutečnila ve čtyřech zemích, začala v roce 2010 v USA.

„Studii jsme koncipovali tak, aby byla co možná nejvíce bezpečná pro pacienty a přitom efektivní. Vycházeli jsme ze zkušenosti z veterinární medicíny, která zejména ve Spojených státech publikovala výsledky tisíce léčených psů s artrózou,“ řekl Michálek.

Osteoartróza je časté degenerativní onemocnění kloubů. Postihuje každého druhého člověka po padesátce. Projevuje se kulháním, bolestivostí či otoky především velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena či ramena.

„Tato léčba je určena spíše pro časnější stádia artrózy. U nejtěžšího čtvrtého stádia nelze mluvit o zázraku, že by kmenové buňky samy o sobě mohly pacienta vyléčit. Zkvalitní mu život a sníží bolestivost,“ poznamenal Michálek.

Pojišťovna léčbu nehradí

V Česku se léčba provádí na pěti pracovištích. Nová metoda si teprve hledá místo mezi standardními postupy, a proto ji neproplácejí zdravotní pojišťovny. Zákrok, který stojí okolo 30 až 50 tisíc korun za jeden kloub, se provádí ambulantně a nemá žádné vedlejší účinky. Při léčbě vlastními buňkami se nejprve odebere tuková tkáň pacienta pomocí běžné liposukce.

„Dlouho se nevědělo, co je nejlepším zdrojem kmenových buněk, které mají nejlepší regenerativní potenciál. Uvažovalo se o kostní dřeni jako zdroji pro buněčnou terapii. V posledních pěti letech se ukázalo, že je to tuková tkáň, která mimo jiné obsahuje cévní zásobení. Kolem něho je řídké pojivo bohaté nejen na kmenové buňky,“ uvedl Michálek. Vzniklý buněčný přípravek se aplikuje do bezprostřední blízkosti postiženého kloubu.

Kromě Čechů se na průkazné studii podíleli odborníci ze Slovenska, Litvy a USA, všichni sdružení v Mezinárodním konsorciu pro buněčnou terapii a imunoterapii.

U 1128 pacientů bylo ošetřeno celkem 1856 kyčelních a kolenních kloubů s druhým až čtvrtým stupněm artrózy.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jsme to, co jíme. Proč jsme tedy skoro všichni dříve nebo později trosky? Jenže o prevenci, skutečné, jen žvaníme, ale NIC moudrého pro ni neděláme. To se samozřejmě netýká těch, kteří už pochopili, prohlédli a aplikují.