Proč jsme tak často
nemocní na dovolené?

Proč jsme tak často
nemocní na dovolené?

10. 6. 2014

Odpočítáváte čas do začátku dovolené? Nejspíš se těšíte na příjemný odpočinek, nicméně vaše tělo může na změnu rutiny zareagovat jak pozitivně, tak i negativně. Jaká zdravotní rizika mohou dovolenou provázet a proč tomu tak je?

Létání probouzí bolest zubů

Cestování letadlem může probudit bolest v zubu, který vás do té doby vůbec nezlobil. „Způsobují ji malé vzduchové kapsy uvězněné v hlubokých plombách nebo místech dosud nezjištěného kazu,“ vysvětluje britský zubní chirurg Luke Cascarini. Tento uvězněný vzduch má jiný tlak než je v kabině letadla, a proto způsobuje bolest. Totéž se může stát při horolezectví či lyžování. Bolest by měla zmizet během několika hodin po přistání, pokud ne, je třeba vyhledat zubaře.

Časté žaludeční potíže

Váš žaludek je zranitelný od první chvíle, kdy cestu zahájíte. Dlouhé lety mohou zpomalit rychlost, s níž jídlo postupuje střevy a to, společně s možnou dehydratací v letadle, může vést k zácpě. Zejména při pobytu v exotických destinacích pak přecházíte na stravu, na niž nejste zvyklí. Jezte raději v menších dávkách a častěji, vodu či jiné nápoje konzumujte výhradně balené. Pozor na nemyté ovoce a zeleninu. Pokud nebudete dodržovat zvýšenou hygienu, hrozí v lepším případě průjem.

Jste náchylnější k infekcím

I když jste celé měsíce nestonali, můžete podlehnout chřipce nebo nějaké nákaze hned, jak dorazíte na dovolenou. Nizozemští vědci zjistili, že zhruba každý třicátý člověk onemocní, jakmile přestane pracovat a zkusí odpočívat. Tomuto stavu se někdy říká nemoc z volna. Jedna z teorií uvádí, že když jsme v práci, naše tělo neustále produkuje stresové hormony, jako je adrenalin, což může pomáhat zahánět infekce, zatímco bojujeme s požadavky životního shonu. Ale jakmile zkusíme odpočívat, chytneme každou choroboplodnou látku, která proletí kolem. Tomu může „napomoct“ i blízkost dalších lidí v letadle. Podle časopisu Journal of Environmental Health Research se například chřipka přenáší stokrát pravděpodobněji v letadle než během běžného života na zemi.

Horko způsobuje pokles cukru

Horké počasí vystavuje na inzulínu závislé diabetiky většímu riziku hypoglykémie, kdy krevní cukr klesne příliš nízko, varuje Douglas Twenefour, klinický poradce charitativní skupiny Diabetes UK. Předpokládá se, že jde o důsledek roztahování cév, jak se tělo snaží ochladit. Pokud teplota stoupne nad 25 stupňů Celsia, měli by si diabetici kontrolovat hladinu glukózy častěji.

Slunce jako spouštěč migrény

Můžete si myslet, že dovolená pomáhá bojovat proti bolestem hlavy, ale ve skutečnosti se může stát spouštěčem migrény. Podle jedné z teorií vysoký tlak při horkém počasí dráždí podvěsek mozkový, oblast v mozku fungující jako přirozený termostat, vysvětluje doktor Andy Dowson, odborník na bolesti hlavy londýnské nemocnice King's College Hospital. Migréna může být i důsledkem cestovní horečky. Pomoct může prevence. Snažte se sedět v nejstabilnější části letadla, což je nad křídlem, případně ve střední části lodi nebo na předním sedadle auta. Zkuste mít oči zavřené tak dlouho a často, jak to jde. Migrénu často vyvolávají vizuální informace zprostředkovávané očima, které se "perou" s informacemi z centra rovnováhy v našich uších.

Proč jsme pořád ospalí

Důvod, proč tak snadno podlehnete odpolednímu zdřímnutí na dovolené, je fakt, že většina z nás trpí nedostatkem spánku – a na dovolené má tendenci tento deficit dohánět. K tomu přispívá horko, těžké jídlo k obědu, alkohol... a člověk je správně naladěný, aby si dopřál siestu.

dovolená zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.