Ostrava má superpočítač!

Ostrava má superpočítač!

27. 8. 2014

V areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se dnes otevřela budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations. V budově za téměř 200 milionů korun bude od příštího roku fungovat superpočítač, jenž má být jedním ze sta nejvýkonnějších na světě. Náklady na celý projekt Národního superpočítačového centra, které má být kompletně dokončeno v roce 2015, dosáhnou více než 2,4 miliardy korun.

"Je to klíčový milník," řekl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. V budově nyní začne instalace potřebných technologií, jako je chlazení nebo zajištění energetických zdrojů, tak aby bylo možné do ní instalovat samotný superpočítač.

Počátkem příštího roku by se do budovy měl přestěhovat takzvaný malý klastr, superpočítač Anselm, který od května loňského roku funguje v kontejnerech mimo budovu centra. Pak jej bude následovat velký klastr, hlavní superpočítač. Ten by, pokud vše půjde dobře, mohl začít fungovat ve třetím čtvrtletí roku 2015.

Superpočítač jako 74 000 notebooků

Superpočítač Anselm využívají nejen naše výzkumné týmy, ale skutečně celá česká vědecká komunita i komerční sféra. Z té vědecké komunity jsou to skutečně ti nejšpičkovější čeští vědci," řekl ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič. Výkon Anselmu je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky.

Vondrák řekl, že výkon hlavního superpočítače by bylo možné srovnat s asi 74.000 notebooků. Superpočítač je podle něj vlastně velká laboratoř univerzálního charakteru, kde se veškeré experimenty odehrávají na matematických modelech. "Můžete tady řešit celou řadu úloh od fyzikálních přes chemické, biochemické. My tady počítáme návrhy různých léků, které zkouší navrhnout a ověřit třeba lidé z Ústavu organické chemie a biochemie z Prahy," řekl rektor.

Ostrava jako počítačové supercentrum

Na superpočítači se řeší také například problémy v dopravě. "Dneska vyhodnocujeme každou půlminutu 130.000 aut a jejich pozici na silnicích v České republice a na základě toho podáváme informace na Národní dopravní informační centrum, které potom říká v rádiu: tam počkáte pět minut, deset minut," popsal rektor. Díky počítačovým výpočtům je možné dopravní tok optimalizovat.

"Je tu celá řada úloh z oblasti aerodynamiky, proudění tekutin, plynů. Všechny tyto úlohy se řeší dneska na superpočítačích, a co je zajímavé, že můžete tyto věci zkombinovat dohromady," řekl Vondrák.

Ostrava se podle něj stává součástí sítě největších superpočítačových center, jichž je v Evropě řádově 20, jsou například v Barceloně, Stuttgartu nebo Edinburghu.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu