Na Kokořínsku se rozmnožují vlci

Na Kokořínsku se rozmnožují vlci

3. 9. 2014

V nové Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj se rozmnožují vlci. V létě zachytily fotopasti v okolí Doks opakovaně vlčata s rodiči. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech. Potvrdil vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Poprvé zachytila pohyb vlka v CHKO fotopast umístěná v blízkosti rybníka Břehyně u Doks. Pozorování a následně i snímky z fotopasti z července a srpna následně potvrdily, že se v oblasti vyskytují rodiče s vlčaty. "Nemáme zatím přesný údaj, kolik jich je, protože fotopasti, na kterých bylo nastaveno video, vlčata nezachytily, máme jen jednotlivé fotky," uvedl Pořízek.

Vlkům se v oblasti daří podle Pořízka díky velkému zalesněnému prostoru bez lidské aktivity a také dostatku potravy, tedy hlavně drobné zvěře. "Kromě toho loví daňčí a černou zvěř, ale ne dospělé, zdravé jedince," dodal vedoucí správy. Vlci by tak lovením mladých nebo oslabených kusů mohli přispět k řešení problému s přemnoženými divokými prasaty.

Smečka by se v následujících letech mohla rozrůst, ale správa CHKO nepředpokládá, že by se rozrostla do desítek jedinců. Navíc mláďata se budou moci rozmnožit nejdříve za dva tři roky. "Nikdo se vlků bát nemusí, v oblasti Dolní Lužice žije asi stovka vlků a žádné zprávy o napadení člověka nejsou," uvedl vedoucí správy.

Zprávu o rozmnožování vlků uvítalo ekologické sdružení Hnutí DUHA, podle kterého je to dnes patrně jediná množící se smečka vlků v Česku. "Rozmnožující se smečka vlků nebyla potvrzena dokonce ani v Beskydech - v posledních deseti letech se tam vlci objevovali jen nepravidelně," uvedl expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.

Máchův kraj se v pondělí oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, vznikla tak nová CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Vláda rozhodla na jaře, že oblast kolem Doksů bude do CHKO nově zahrnuta. Mělo by to zaručit zachování unikátní přírody. Pro správu oblasti to bude znamenat zvýšení nákladů na udržování, ale i rozvoj cestovního ruchu. Rozšíření CHKO Kokořínsko o oblast Máchova kraje trvalo sedm let.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Vlky mám ráda (viz moje sbírka plyšáků a dalších figurek), tak jim u nás fandím. Obávám se ale, že za chvíli začnou někomu vadit.
Jana Šenbergerová
Do přírody patří, tak ať se jim daří. Jen doufám, že "nezvlčí" jako medvědi na Slovensku.