Česko má již třetí
oblast tmavé oblohy

Česko má již třetí
oblast tmavé oblohy

15. 9. 2014

Na severním Plzeňsku byla vyhlášena Manětínská oblast tmavé oblohy. Jde o místo, kde noční oblohu nenarušuje světlo lidských sídel a je tam ještě relativně úplná tma. V Česku zatím existují dvě podobná místa, a sice Jizerská a Beskydská oblast. Manětínskou vyhlásilo na základě dohody deset obcí a pěti dalších subjektů, kterým jde o ochranu nočního prostředí i zvýšení zájmu turistů.

"Ty dvě oblasti, které už u nás existují, jsou na hraničních horách, tedy poměrně daleko od civilizace. Zde na Manětínsku ale oblast nacházíme uprostřed západních Čech," uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Po celém světě je více než 40 parků s tmavou oblohou, na evropském kontinentě osm. Česko se s třemi nyní dostává na evropskou špici.

Nová oblast, která má rozlohu 346 kilometrů čtverečních, zahrnuje obce Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a část katastru Toužimi. Podle Michala Bareše z České astronomické společnosti patří Manětínsko k místům s nízkým světelným znečištěním. Je to dáno tím, že region je jen řídce osídlen, nenachází se tam větší města, průmyslové podniky ani jiné zdroje umělého světla. "Je tu desetkrát menší osídlenost, než je průměr v Česku. Na kilometr čtvereční připadá 13 lidí," řekl Bareš.

V přirozené tmě má člověk možnost očima vidět zhruba 3000 hvězd, na venkově je to do 2000, ve městě jsou to často jen desítky hvězd. Měření na Manětínsku ukázala, že nebe je tam podobně tmavé jako na horách, velmi dobře je vidět Mléčná dráha, spatřit lze přes 2000 hvězd.

Podle Suchana funguje ve světě takzvaná astroturistika, kdy lidé jezdí za tmou. "Rozhodně to přitáhne pozornost lidí, turisté si mohou uvědomit, že příroda neexistuje jen ve dne, ale i v noci," sdělil. Právě to si slibují od nové atrakce i starostové dotčených obcí. "Chceme tím říct, že tu to přírodní bohatství je a člověk nemusí mít dalekohled, může jej vidět i pouhým okem," uvedl starosta Manětína Josef Gilbert Matuška.

Podle ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Lumíra Honzíka už se na Manětínsko astronomové sjíždějí roky na letní astronomické praktikum a na odborná pozorování. Loni začala také pozorování oblohy pro veřejnost. Právě Manětín by měl být symbolickým centrem oblasti, infotabule o zvláštnosti oblasti, materiály i stanoviště s mapou hvězdné oblohy by ale měly být v budoucnu po celém území.

astronomie
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.