Moje vernisáž fotografií: "Obcologie"

Moje vernisáž fotografií: "Obcologie"

13. 10. 2014

Uprostřed Evropy, obklopená hradbou hraničních hor a hvozdů, leží nevelká zemička. Její lid do ní v šeru dávnověku přivedl praotec Čech. Mezi sebou se tento lid dorozumívá dílem řečí libozvučnou, znějící jako vánek či zurčení potůčků a řek, dílem drsnou znějící jako hromy a vichřice nebo údery kováře do kovadliny. Po staletí se usazoval a zakládal svá sídla na březích řek a říček, uprostřed luhů a borů a v jejich názvosloví nešetřil fantazií.

Například já jsem prožila své dětství a mládí v obci Lukavec a třeba bruslit jsem se tehdy ještě učila na tůňkách na LUKÁCH. Kde je lukám konec? Luka byla zrekultivovaná a nyní na nich roste řepka. Jen název obce zůstal.

Mě zajímají různé vtipné cedule a když vidím např. nápis: "Nasazování ryb do nádrže je přísně zakázáno", mám okamžitě nutkání běžet do prvního zverimexu, koupit tam jakoukoliv rybu a nasadit ji. Baví mě také roztodivné názvy obcí a městeček, a proto jsem se rozhodla svoji fotogalerii věnovat právě jim. Prvotní nápad spočíval v abecední prezentaci obcí nacházejících se výhradně v obvodu okresu mého bydliště. Jak jsem je začala řadit podle písmenek, připadalo mi, že naši zdejší předci nápaditostí příliš nehýřili a názvy jsou příliš všední. Rozhodla jsem se proto zvolit názvy obcí tematicky a poněkud rozšířit teritorium. Za základ jsem si vzala část svého fotoarchívu, pořízeného vloni na dovolené, kdy se mi při pohledu do mapy rozšířily zorničky údivem nad některými názvy. Zajásala jsem a přiměla manžela poopravit trasu našeho putování a některé tabule s názvy obcí jsem si pro svou potěchu vyfotografovala.

No dobře, nápad tu byl. Jenže já nejsem řidič a kolo by mi k jeho včasné realizaci nestačilo. Nezbylo mi tedy než zapojit svoje ženské zbraně, uvést manžela do dobrého rozmaru a v poobědním polospánku ho požádat o spolupráci. Ten mě už zná, takže si jen povzdychl, zajel natankovat a začali jsme cestou necestou lovit "tabule". Provázela nás modrá obloha s protisluncem, déšť a zastihla nás i tma.

A tak vznikla první řada tabulí s názvy obcí z říše živočišné. Druhá řada se věnuje tabulím s názvy vyjadřujícími nutnost živočišstvo nasytit. A závěr, nakonec vlastně největší část fotogalerie? Ten snad nejlépe vystihuje nápaditost, zvukomalebnost a vtip našich předků. Při prohlížení mapy se mi v hlavě začal jako kostky skládat příběh lásky, vášně, zklamání, zrady a pomsty a usoudila jsem, že by byla škoda ho nevyužít. Je na každém, aby zapojil svoji fantazii a ten příběh si odvyprávěl po svém, neboť variant je povícero.

Morousům, škarohlídům, mravokárcům a nedovtipům do fotogalerie vstup přísně zakázán!

Epilog: Je mi jasné, že kvalitou fotografií nemohu konkurovat řadě jiných autorů. Leč mým cílem není nic víc, nic míň než zaujmout, pobavit, rozčeřit vody...

 

Vernisáž fotografií je nová soutěž magazínu i60 o zahradní gril společnosti Mountfield. Sestavte ze svých snímků výstavu fotografií na vámi zvolené téma a pozvěte své přátele na vernisáž. Pravidla soutěže najdete zde.
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Alenko, konečně jsem se dostala na Tvou Obcologii a musím říci, že mi Tvé fotografie hodně připomínají naši dřívější Značkománii. Škoda, že už skončila, měli jsme asi kolem 800 obcí - každý z nás byl vyfocen u cedule :-).
Ilona Tollarová
Opravdu zajímavé :)
Jan matějka
super článek...
jana kozakova
moc pěkný článek a veselý
ivana veselá
Nápadité a vtipné
Věra Ďurišová
Ahoj. Zajimavé, je to super
Karol Kohl
Čau Álo, je to moc pěkné, ale ten mtvůj Milenec je súper. K.K.
Míša Buková
Paní Alenko, to se vám moc povedlo. Teď si budu při putování po našich krajích asi víc všímat těch zajímavých názvů obcí a vždycky si na vás vzpomenu. Chválím nápad!
Jiří Tollar
Paráda!!!
Magda Korčáková
Dobrý den,cením bezva uspořádání,rozšíříme si zeměpisné znalosti .Paní Tollarová,jste nesmírně akční ve všech směrech,fandím Vám a tak trošku až závidím,Přeji Vám,ať se Vám daří a osobní "Albert" alias Zbyněk dál ve zdraví funguje jako osobní řidič.
Eva Janoušková
Paní Tollarová,výborný nápad.Krásná,vtipná vernisáž.
Petr Nový
Hezký cedulník. Gratuluju!
Kamila Herzogová
Asi ještě tenkrát nebyly pilulky, co? do mrákot jsem občas taky padala, naštěstí to nikdy nedopadlo tak katastroficky :)
Zbyněk
Nevšední, netuctové, nekonečné. Máš co dělat a my na co se těšit. :-)))
milan tollar
Je to dobrý nápad :) pokračuj
Zdeněk Bradáč
U mě dobrý :-) Už od dětství jsem pokoukával po cedulích a tohle "obcování" je vtipně udělané pro lidi s fantazií. Díky
Josef Černý
Pěkné,většínu obci jsem jako řidič projížděl
Josef Černý
O
Ivana Jedelská
Nádhera.... Super nápad ;-)
Miloš Tollar
Hezké :)
Alojz Turčányi
Alenko to je super vtipný napad. Dalo by se vyladit, ale to potrebuje hodne casu. Tesim se na prípadne pokracovani.
Josef Drozd
Pěkné. J.
Ivana Stankova
Těším se na další nápady. J.
Ivana Stankova
Ať se ti daří. I.
Ivana Stankova
Bezva, pěkný a jednoduchý nápad. I.
Jana Mesarčová
...to je prčovní téma! Já zase fotím všude kanály. Bohužel jsem vernisáž nestihla sestavit, tak někdy příště. Alenko, přeji moooc bodíků.
Alena Jindrová
Vtipné ,neokoukané a na dlouhé diskuse.Je toho ještě hodně,co se dá vyfotit se stejnou tématikou.Přeji úspěšný lov za dalšími zajímavými názvy.
Václav Mikulecký
Plchov jste zrovna nezabrala z pěkné stránky. Nicméně, ležíme 8 km od Slaného a jsme vstupní brána do pahorkatiny Džbán. Vezmětě kolo a přijeďte.
Ilona Gregorová
Dávám palec nahoru za originální nápad a pěkné fotografie.
Eva Suchá
Moc krásně napsané, hezké počteníčko, pěkné a nápadité :-)
Vašek Güllich
Moc pěkné :)
Ingrid Skopcová
Moc hezky napsané. Povedlo se. Je zajímavé při cestování po té naší krásné zemičce číst názvy obcí. Přemýšlím vždycky jak který název vznikl.
Eva Kulíková
Taky mě baví při toulkách po naší zemičce sledovat názvy našich vesnic - a vyslovuji je nahlas! Skvělý nápad!!
Květa Richterová
Ali, máš moc hezké fotky a krásně jsi to napsala!!!
Jana Sojková
Opravdu moc zajímavé téma. Od nás kousek je vesnička s názvem NOVÝ SVĚT.
Miroslav Sojka
Moc pěkné a zajímavé, k tomu moc pěkné fotky.
Lenka Pokorná
Co takhle uspořádání: Veselí Milence z Řiťky.... :o) Pelechy přes Šukačku do Hrobu :o))) tedy na Onen Svět!!! Jak jsou ti Češi nápadití a Alenka vynalézavá!
Alena Tollarová
Kdo ví, možná tam na konci týdne skončím ... :)
josef vohráblík
:)
Josef Tlustý
Náhoda, přehmat a překlik a jeden najednou objeví i60 a vernisáž. Dětičky, květinky, krajinky - hezké, milé ale okoukané. Alence se povedl originální nápad který vtipně rozvinula. Je to asi správná "bába", chtěl bych ji poznat.
Olga Štolbová
Řitka je také hezké jméno pro vesnici a je tam opravdu hezky.
Ludmila Fuksová
Alenko, sestavila jsi to moc hezky, ale nejvíc se mi líbí ten název - Obcologie :-) V některých příspěvkách níže jsem četla o připisování háčků nebo i písmen, tak se mi vybavila jedna fotka (sice z internetu, ale mám to tady blízko): směrové tabule "Rudná" a "Chýně" nad sebou, u první připsáno "Ne-" a u druhé "T-" ...
Václav Šmíd
Jo Aleno nezapomeň, cca 30 km na sever od své=ho bydliště narazíš na obec Vinné, samo o sobě hezké, dokud tam dobráci nepřipíšou na začátek velké S a na konci neudělají z čárky háček. Napsáno pravou a levou prackou z Prackovic... než jsem opravil překlepy,zalezl bych studem o 4 km dál do obce Zálezly
Zdeněk Tošner
Kdo by to řekl, že z vesnic je příběh nešťastné lásky. Super nápad a provedení
Václav Šmíd
Dobrý, jen mi jako méně slušnému tvorovi chybí bydliště Heleny Vondráčkové
Majda Dolejší
Kdo umí, umí, kdo neumí, tak ať "kouká"! Já koukám a moc se mi to Alenko líbí!
Vladka Steinová
Dobrý den, pěkně napsáno a zajímavý námět.Znám jen Kozlovice a Medonosy.Váš záměr pobavit a zaujmout se povedl!
Jiřina Votavová
Opravdu zajímavé téma. Některé názvy jsem ještě neslyšela.
Dana Čiháková
Ahoj, je to moc pěkné, také mě vždy pobaví nezvyklé názvy. Nechápu, jak se někdo může nudit, je vidět, že Tebe to nikdy nepotká. Fandím Ti ! D.
Hana Beránková
A co takhle pozdrav z Hrobu? :) dobrý nápad
Miroslava Neubertová
Ahoj Alenko, skvělá prezentace :-) . Zavítej také k nám do Lenešic si zalenošit :-)
Hana Rypáčková
Já zas jedno dítě v Bubovicích a druhé v Močedníku.Za dalším jezdíme přes Skořici.Asi by to bylo na krásné a dlouhé povídání.
Jaroslav Syrový
Ahoj, hezká zábava. Posílám pro inspiraci odkaz na seznam zajímavých jmen českých obcí http://www.hantec.cz/hantec/mesta/mesta.htm J.
Jaroslav Brychta
Hezké, ale na mě nikdo nemá, jsem z Hrdlořez :-). Jméno je doloženo od roku 1525, prý podle pověsti tehdejších obyvatel. Ale klidně přijeďte už dlouho hrdla neřežeme.
Jaroslav Brychta
Hezké, ale na mě nikdo nemá, jsem z Hrdlořez :-). Jméno je doloženo od roku 1525, prý podle pověsti tehdejších obyvatel. Ale klidně přijeďte už dlouho hrdla neřežeme.
Marie Magdalena Klosová
je to veselé,nápadité a ryze české.Ať žije fantazie!Zdravím,Ali.
Blanka Líbalová
Alenko, zajímavé a vtipné. Také na výletech sleduji názvy obcí, hlavně na jihu Čech jsou legrační. Moc se mi to líbí.
Jarolím Vidím
Někde u Klatov je vesnice Onen Svět, Kdysi jsem od tamtud posílal pohlednice :-)
Irena Sluničková
Dobrý nápad, bylo by zajímavé fotografie doplnit krátkou informací jak obec k názvu přišla.
Uršula Drozdová
Pěkný nápad, a o výlety máte s manželem postaráno. Zřejmě jakmile někde uslyšíte nebo přečtete nezvyklý název vesničky nebo městečka, tak jistě hned chcete jet na výlet. A jezdit na výlety je fajn, možná se u tabule potkáte s dalšími obdivovateli naší nádherné zemičky...
Jaroslav Vanas
Hezké, Ale bacha, jak říkal Werich v pohádce "Lakomá Barka", názvy obcí lžou. Pravdu měl jen název obce Černý vůl a i ten byl barvoslepý, protože starosta byl zrzavý :-).
Vanda Blaškovič
Zatím nikdo z Protivína ! Hezké . Zdravím z Takonína...:)
Lenka Vyskočilová
Skvělý nápad a výborné zpracování. I z názvů obcí se dá připravit zajímavá prezentace.
Marie Bartošová
Také mám ve svém fotoarchivu podobné lahůdky, ale takhle vtipně je sestavit, to mne tedy nenapadlo. Pobavila jsem se, díky!
Ursula Švecová
Dobrý nápad, dobrá inspirace Alenko. Myslím, že vznikne nová forma turistických deníků, kam nebudeme vlepovat turistické vizitky, ale fotografie s názvy obcí a měst. Možná jsi také přispěla ke vzniku geoznačingu....
Alena Tollarová
Soňo, jedu tam!
Ilona Havalová
Alenko, super nápad a velmi nevšední. Jsi velmi pozitivní člověk a tak neváhej šířit elán a veselou náladu všude kolem sebe. V dnešní uspěchané době je potřeba se umět zastavit, oddechnout a usmát se. Máš prima manžela, který je ti po boku a velkou oporou a provází tě. Těším se na další nápady.
Soňa Prachfeldová
Dobrý nápad, naše čeština je opravdu mnohotvárná u Nepomuku je odbočka na Soběsuky a na druhé s soustavně přidělávají háček ...
Andrea Nová
Krásný text a fajn nápad :-))
Jitka Mihulová
Alenko tleskám :-)
Karolina Tollarová
Pěkné :)
Olga Štolbová
Prima nápad ***
Eva Nejedlá
Alenko, vidím, že se určitě nudit nebudeš, než objedete všechny obce s podivnými názvy v republice, určitě si užijete spoustu legrace, tak s chutí do toho.
Majda Dolejší
Holka, ty na co sáhneš, to se ti daří, tvoje galerie to jen potvrzuje. Fandím ti a přeji hodně nadšených návštěvníků. Ahojky v listopadu.........
zdeněk šrenk
velmi originální, pár obcí z hezkým názvem znám.
Martin Tollar
Bezva galerie.
olina Janovska
Alenko moc pěkné !!!
Eva Mužíková
Tak čekám, s čím se ještě další nadšenci pochlubí, moc mne tato soutěž baví. Alenko, velmi vtipné, pobavila jsem se.
Eva Balúchová
Výborný nápad,pěkný článek,hezké fotky.Opravdu vtipné. Hned jsem si vzpoměla,že když jedem na Vysočinu,tak jedem přes vesnici Křoví.Musí být zajímavé,když se někdo zeptá kde bydlí,tak v Křoví :-))
Zuzana Pivcová
Názvy obcí mě také zajímají i pobaví, v jižních Čechách se také vyskytují různé rarity. Líbí se mi, že jste měla ten nápad i trpělivost takhle to parádně seřadit. A samozřejmě předtím objevit a nafotit.
Petr Nový
Originální, vtipný nápad - vlastně nekončící příběh, přeji Ti hodně zdraví a času v pokačování v této zálibě.
Růžena Antlová
To je dobrý ! Z názvů obcí jsem si sestavila celý příběh.Dobrý nápad !
Dana Kolářová
Vtipné, originální, zaujala a pobavila! :-)
Miroslava Brachtlová
Alenko, obdivuji Tvoje nápady! Jak jsi již dříve napsala - jsi šťastná a šťastní lidé mají i šťastné nápady, takže věřím, že Tvůj nápad ocení mnoho dalších. Jména obcí jsou opravdu zajímavá, mnoho jich neznáme a mnoho jich je opravdu "nečekaných". Je prima, když je člověk všímavý a i v tak obyčejné věci, jako je cedule u cesty dovede objevit něco zajímavého, zábavného a veselého. Přeji mnoho dalších úspěšných nápadů, protože i obyčejné věci stojí za "povšimnutí"! Mirka
Marie Novotná
Velice hezké a zajímavé.Pěkné počtení i ponaučení,jaké názvy mohou být.Obcologie je opravdu úžasná.
Nataša Nováková
Vernisáž fotografií Obcologie od Aleny Tolarové je hodně zajímavá, určitě krásné a přitom tajuplné pátrat v názvu obcí .Líbilo se mi to. Nataš
Jindra Sedláková
Aleno, velice pěkně a vtipně uspořádaná vernisáž. Jeden ani neví, jaké zajímavé názvy všech možných vesniček a obcí v naší republice jsou. I já z jedné takové pocházím, ale tu na svých fotkách nemáš :-D. A název "obcologie" tak ten mě taky dostal.... ;)
Alena Vávrová
Tak to byl opravdu skvělý nápad na vernisáž. Také bych mohla pár názvů dát do placu.
Jana Šenbergerová
Také zajímavý nápad a dobrý koníček. Od toho se odvíjí povedená vernisáž. :-)
Zoja Sedláčková
Moc prima nápad. Mám ve Slaném kamarádku už od střední školy a řadu uvedených obcí jsme na kolech navštívily. Vrátilo mne to do vzpomínek.
Zdeňka Vítková
Alenko, vody jsi určitě rozčeřila a u jedné tabulky jsem se opravdu rozesmála.Hezký nápad a sbírej dál. Mám jeden super tip,ale ten tady nemohu napsat, protože by to možná museli smazat,ale vím, kde ta tabule asi je...Hodně prý tam lidi bourají, když si přečtou název vesnice víš, myslím, že to bylo i na fb,dám ti vědět
Jaroslava Handlová
Alenko, nápad za všechny prachy. Název jsem četla 2x,3x a zarazilo mne, že jsem asi nevzdělanec, když nevím, co je "obcologie". Pak přišlo zábavné čtení a zjištění, že několik názvů obcí zde vidím poprvé. Moc se mi líbí "Pelechy", a pak celkové uspořádání s fotkou na konec (který nikoho nemine, ale věřme, že Onen Svět a Hrobce ještě zůstanou vzdálené).
Svatava Páleníková
Tak to je zatím asi nejvtipnější vernisáž.
Hana Rypáčková
Náramná záliba.Hlavně , že ještě neskončila, může se lovit, ryb /tabulí /je dost v celé naší zemičce. Hledali jsme vnoučkům Janovi a Jakubovi místa s jejich jménem.Jan jich měl dost, ale Jakub je Kubovu Huť.
Miroslav Štorch
Moc pěkná a jistě dlouhodobě vytvářená sbírka názvů obcí. Také jich má pár doma - jako HVĚZDA - SVATÁ MÁŘÍ - v televizi je om původu názvů obcí celý pořad. Hezká vernisáž.