Šedivé vlasy: Barvit, nebo nebarvit?

Šedivé vlasy: Barvit, nebo nebarvit?

21. 10. 2014

Svět módy zaznamenal nový trend, šedivé vlasy. Přibývá žen, které se ve vyšším věku záměrně nebarví. Uměle vytvořené šediny dokonce nosí i mladé modelky. Můžeme to považovat za sympatický návrat k přirozenosti, ale pozor, šedivé vlasy nejsou univerzálně slušivé.

Copak se to na přehlídkových molech v zahraničí děje? Mnohé modelky jsou tak blonďaté, až jejich platinová barva přechází do stříbrné. Pro dvacetileté a třicetileté krásky je to jen jeden z přechodných trendů, zkrátka, něco nového. Pokud se však této módě rozhodne podlehnout žena ve věku nad padesát, měla by si to dobře promyslet. Většinu dam totiž stříbrné vlasy dělají starší. Jistě, jsou tady případy, kdy je stříbrný tón značkou určité elegantní celebrity. Takovou ukázkou jsou třeba herečky Helen Mirrenová či Judi Denchová. Prvně jmenovaná se dokonce zapojila do hnutí, které ve Spojených státech bojuje proti barvení vlasů. V Spojených státech si barví vlasy devadesát pět procent žen, přitom v roce 1950 jich bylo jen sedm procent. Barva na vlasy se stala dostupnou, masově rozšířenou a tak se stalo ve většině zemí běžné, že při prvních šedinách začnou dámy kštice barvit a už s tím nikdy nepřestanou. Bojovníci za návrat k přirozenému stárnutí se ptají: Proč to děláte? Co je špatného na tom, že člověk přirozeně šediví?

Pokud bychom se chtěly držet posledních trendů, je to jasné: Nebarvit, v kurzu je návrat ke všemu přirozenému.

Šedivění

Podívejme se však na to z druhé stránky. Ne každá žena má šedivé vlasy krásné. Ten dar je dán především blondýnám a světlým typům, ale mnohé hnědovlásky mají ve vyšším věku podivnou hnědošedou barvu, která působí neupraveně a špinavě. Ale hlavně je obtížné překonat období, kdy se barva vlasů mění. Někdo zešediví za pár let, někdo má naopak do padesáti vlasy tmavé a jen mírně místy prostříbřené. A v té fázi vypadá každá žena o mnoho let starší. Je opravdu velký rozdíl mít culík z řídkých šedinami prokvetlých vlasů nebo hustou krásně stříbrnou perfektně sestříhanou hřívu, na které každý na první pohled vidí: Aha, tahle dáma má šedivé vlasy schválně. Ovšem jiné ženy se šedinami vypadají, jako unavené paní, které prostě neměly čas zajít si ke kadeřníkovi. Na tohle všechno je třeba myslet, když si položíme tu v současnosti tolik diskutovanou otázku: Barvit či nebarvit?

Ve Spojených státech před pár lety vzbudila rozruch knížka Going Grey, tedy v překladu Šedivění. Její autorka Anna Kreamerová vyzvala ženy, ať se přestanou dělat mladšími překrýváním svých šedin všemožnou chemií. "Muži se přece také nebaraví, tedy většina z nich," tvrdí. "To, že obarvené vlasy působí mladistvě, je jen naše vlastní pověra. Výrobci kosmetiky, tedy i barev na vlasy, vnutili ženám určitý model, ale nejde o nich jiného než o byznys, kterému jsme podlehly," vysvětluje ve své knize.

Americké hnutí za přirozené šedivění má zajímavé členy. Kromě známých hereček mezi ně patří například moderátorka televize ze San Franciska Dana Kingová, která se po padesátce přestala barvit a začala postupně přecházet k šedivé barvě. Měla z toho problémy v práci. Její šéfové jí naznačili, že vypadá staře a že ji v takové podobě na obrazovce nebudou chtít. Dala o tom vědět v jednom televizním pořadu a přišla jí řada podpůrných reakcí, takže její šéfové museli ze svého záměru vycouvat. Přesto se personalisté shodují, že v určitých profesích dámám přirozeně šedivé vlasy nedoporučují. Například pro umělkyni může být dlouhý šedivý cop v šedesáti vysoce zajímavá image, pro dámu pracující třeba v počítačové či reklamní firmě to prý to pravé není a vizážisté jí naopak doporučují mladistvý sestřih a barvu.

Šediny si nemůže dovolit každá žena

Nedávno v rámci jedné kadeřnické soutěže podstoupila takzvanou šedivějící proceduru známá modelka Daniela Peštová. Kráska, které je něco přes čtyřicet, si nechala své dlouhé blond vlasy nabarvit lehce do stříbrnofialova. Výsledek? Všichni přítomní se shodli, že vypadá starší a že jí mnohem více sluší její dřívější barva zlatá. A to jde o krasavici, o které si většina lidí myslí, že si může dovolit cokoli. U žen, které nepatří mezi topmodelky, je při takzvaném cíleném šedivění riziko, že to nedopadne dobře, ještě větší.

Takže, pokud teď některá dáma má chuť podlehnout trendu a říká si, jak to bude fajn, když ušetří za barvení a nebude muset každý měsíc chodit ke kadeřníkovi dobarvovat šedivějící pěšinku, měla by si takový krok dobře rozmyslet. Ostatně, jeden z nejuznávanějších českých kadeřníků Libor Šula, říká: "Nejsem zastáncem trendu šedivých vlasů. Osobně mám zkušenost, že když klientku nabarvím citlivě a vybereme odstín, který jí sluší, každá omládne o deset až patnáct let. Přirozenost je jedna věc, ale šediny si opravdu mohou dovolit jen ženy s kvalitními a udržovanými vlasy. Důležité je k nim i vhodné líčení a oblečení, jinak je výsledkem usedlá paní."

Tak co myslíte vy, barvit, či nebarvit?

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Milada Salajková
Známa jela do lázní a aby byla moderní, dala si vystříhat vlasy z půlky hlavy. Jsem konzervativni, vlasy češu aby kryly, nemám moc šedi ve vlasech. Už je nebarvím. A začala jsem je oplachovat pivem.
Alena Tollarová
Já jsem šedivá už přes 20 let. Když jsem se poprvé obarvila a vyšla mi z toho zrzavá, brečela jsem a snažila se ji rychle smýt. Postupně jsem si zrzavou oblíbila. Před nedávnem jsem prohlásila, že bych asi měla zkusit nějakou "normálnější", ale můj muž protestoval. Když se prý rozhlédne po ulici nebo v obchodě, hned mě najde, protože svítím jako sluníčko :)
Hana Lancová
Každá z nás, milé dámy, má určitou zkušenost. Já jsem nechala věcem volný průběh zhruba před deseti lety a nelituji. Mám SVŮJ originální melír, ale vždy perfektní sestřih, který každé dva měsíce obnovuji. Viz foto v mém profilu. Jsem s mojí vlastní barvou vlasů spokojená a měnit nebudu. Pamatuji si, když jsem se párkrát v devadesátých letech dostala do Německa, jak se mi líbila asistentka ředitele s šedými vlasy staženými do copu. Kouzlo osobnosti je opravdu v celkové úpravě zevnějšku - líčení, vkusné padnoucí oblečení. Žena může mít na hlavě třeba čtyřbarevný melír, ale pokud chodí v "křuskách", vytahaném svetru a sukni, která pamatuje Marii Terezii, je výsledek tristní. Rovněž je chyba si myslet, že je mi pořád dvacet a za každou cenu se snažit vypadat jako diblík. :-)))
Marie Magdalena Klosová
Moje vlasy jsou prý jen mírně prošedivělé,říká moje dvorní kadeřnice,a ta je zná dokonale.Přesto potřebují oživit,neb pak jsem živější i já.Odrosty nejsou téměř vidět,díky,babičko,mám to asi po Tobě.
Zuzana Pivcová
Je to individuální. Já jsem se celé roky barvila na rezavé odstíny, takže jsem své vlasy už ani neznala. Až jsem jednoho dne dostala alergický záchvat takové intenzity, že mi málem upadla hlava. Tak jsem barvení nechala a přemýšlela, jak budu vypadat šedivá. Poté jsem zjistila, že šedivá nejsem. Vlasy mám hnědé, jen trochu vybledlé. Někdy si na ně dám lehký přeliv z přírodní henny, ta ale udělá jen nádech. V rodě jsme nikoho nešedivějícího neměli.
Jana Slavíková
Moje vlasy zažily ledacos. Včetně genciánové tinktury přidané do laku (tehdy byl v módě fialové nádech) a různých melírů. Pak jsem se zklidnila a posledních 10 let barvím hnědou, která světlejší než moje původní. S kadeřnicí jsem se radila, zda mám s barvou přestat a nechat odrůst (při mém mikádu by to trvalo zhruba rok), ale vymluvila mi to, prý by to bylo příliš rozdílné. A tak každé čtyři týdny, když se u pěšinky objeví příliš mnoho stříbra, dobarvím odrosty a potichu závidím blonďaté spolužačce, která zešedivěla naprosto přirozeně. A obarvení muži? Včera jsem viděla pána s výrazně černě nabarvenými vlasy i bradkou. Bylo to směšné.
Hana Čadová
Jsem vyučená kadeřnice a od svých15ti let si vlasy barvím. Prý správná kadeřnice má projít všemi barvami. Nemám žádnou výstřední barvu, pouze tmavý kaštan. Někdy manžel řekne, že už mám odrosty a nabídne se s barvením. Já neprotestuji. Nelíbí se mě, když má barvené vlasy muž.
Hana Práglová
Šediny,jsou zcela indiviuéání.Má spolužačka -premiantka ročníku-zešedivěla před maturou! To byla síla.Můj dědeček zemřel v 78 letech zcela černovlasý(bez barvení).A má maminka ještě dnes v 87 letech,kdy si nikdy vlasy nebarvila,má na hlavě jen pár šedin.Jinak vlasy ve své původní hnědé barvě...
Alena Vávrová
Taky to řeším a zatím se smejkám a vylepšuji se sama. Jinak bych byla tříbarevná. Ale s barvou nijak neexperimentuju, jsem pořád za blondýnu jako zamlada. Jednou v nemoci mi začaly hrozně padat vlasy, tak jsem tomu šedivění nechala nějaký čas volný průchod, ale sama sobě jsem se nelíbila.
Lidmila Nejedlá
Jsem ráda usedlou paní, zešedivěla jsem brzy a rychle. Do stříbrna. Kadeřnice mi dělá tedy tmavou barvou melír.
Jana Šenbergerová
Nikdy jsem nedělala to, co bylo právě v kurzu. Do čtyřiceti mě ani nenapadlo barvit si vlasy, přestože to bylo v módě. Byla jsem odhodlaná nikdy se nebarvit. Měla jsem v živé paměti šok, který jsem jako dítě utrpěla, protože moje babička byla ze dne na den úplně bílá. Když jsem se zděšeně ptala, co se jí stalo, se smíchem mi vysvětlila, že si je přestala barvit. Nakonec se mi se stříbrnou hlavou moc líbila, protože měla krásné vlasy, které perfektně držely střih. Když mně začaly šedivět vlasy, byla to katastrofa. Nedaly se nijak ochočit a dělaly si, co chtěly. Barva je perfektně zpevní, takže drží tvar. Až mě barvení přestane bavit, budu klidně za stařenku. Moje věc. Koho bude pohled na mě iritovat, nemusí se dívat. Ať si každý dělá, co je mu milé, bez ohledu na módu. Toho, čemu se musíme přizpůsobit, je víc než dost.
Hana Rypáčková
Myslím si, že je to každého věc.Znám muže, co si barví vlasy a jsem ráda, že můj muž ne.Ale asi je problém přestat.Když vlasy odrůstají.......
Marie Novotná
Nikdy bych nevěřila,že se dá zešedivět během několika hodin.V sousední obci ve svých 25 letech po ztrátě prvororeného dítěte muž byl do rána šedivý.Nevidět to na vlastní oči-nevěřila bych.A tak jsme to všichni brali jako normální a nestačili jsme zaregistrovat,kdy vlastně zestárnul.Vedle soused,koňák,jezdíval s fiakrem na různé akce se barvil i když nemusel,aby byl IN.Okolí mi říká,že jsem v šedinách starší,tak používám barvu jen bledší,ale........