V domovech seniorů mohou
dobrovolně pomáhat penzisté

V domovech seniorů mohou
dobrovolně pomáhat penzisté

6. 6. 2012

Obyvatelům domovů pro seniory by mohli v budoucnu pomáhat lidé, kteří jsou sami už v penzi. Důchodce a důchodkyně se snaží jako dobrovolníky pro sociální služby získat projekt Dobrá duše. Zapojit se do něj mohou zájemci a zájemkyně nad 65 let, a to v Česku i na Slovensku. Akce odstartuje 20. června.

„Přibývá seniorů, kteří jsou aktivní. Chtěli by pomoci, ale nevědí jak. Rádi bychom je nasměrovali,“ uvedla Věra Husáková z organizačního týmu projektu. Podle ní je cílem nejen získat pomocníky do domovů pro seniory, ale také přimět starší lidi k větší aktivitě.

Seniory budou o projektu informovat letáky, které se objeví třeba v ordinacích. Údaje a rady budou i na internetu. Podle Husákové by se měli zájemci o dobrovolnickou práci jít přihlásit do domova pro seniory, který mají ve svém okolí. Nebudou tam pak prý vykonávat žádné fyzicky náročné činnosti. „Domovy nemají tolik personálu, aby mohl u klientů pořád sedět a třeba jim číst. Řadě lidí stačí, když si s nimi někdo povídá,“ popsala náplň práce dobrovolníků Husáková.

Nápad vítá Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Podle jejího prezidenta Jiřího Horeckého může projekt vést ke zkvalitnění péče o potřebné. Horecký uvedl, že v Česku funguje asi 2100 služeb pro seniory či postižené. Zhruba 90 procent z nich tvoří pobytová zařízení a domovy. „Na jednoho zaměstnance připadá 3,5 seniora. V Rakousku a Německu je to jedna ku jedné, v severských zemích je víc zaměstnanců než klientů,“ podotkl Horecký. Čím déle se podle něj lidé udržují v aktivitě, tím pomaleji stárnou.

Podle výsledků loňského evropského průzkumu Eurobarometr se dobrovolnické práci věnuje v průměru 24 procent Čechů a Češek nad 15 let. V Evropské unii je tak Česko průměrné. Na špičce států je Nizozemsko, kde nezištně pracuje pro ostatní 57 procent lidí. Poslední skončilo Polsko, kde dobrovolnicky působí devět procent osob.

Na projektu Dobrá duše se kromě Asociace poskytovatelů sociálních služeb a jednoho z výrobců zdravotnických potřeb podílí gerontologické centrum Prahy 8 a ministerstvo práce. Patrony se stali moderátoři Aleš Cibulka a Vladimír Hron.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

20%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

28%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%