Kácení stromů u chat
má méně přísná pravidla

Kácení stromů u chat
má méně přísná pravidla

1. 11. 2014

Od nynějška je možné bez povolení kácet ovocné stromy také u chat, v zahrádkářských koloniích nebo na veřejných prostranstvích. Naopak nově bude potřeba povolení pro kácení větších neovocných stromů na jakémkoli pozemku, ačkoli původně mohli lidé třeba u rodinných domů pokácet cokoli.

Vyhláška o ochraně dřevin podle ministerstva životního prostředí po loňském uvolnění předpisů výrazně diskriminovala majitele rekreačních objektů či zahrádkáře. „Nemohli kácet žádné dřeviny, kdežto v zahradách, které byly definovány jako pozemek u rodinného či bytového domu, stavebně oplocený a nepřístupný veřejnosti, bylo možné kácet všechny dřeviny bez povolení,“ uvedl náměstek ministra pro legislativu Vladimír Mana. Kvůli nejasnosti předpisů prý značně ubylo zeleně. „Obdrželi jsme mnoho stížností od veřejnosti i měst a obcí. Vyhláška vyvolávala také mnohé sousedské spory a úřadům přibylo administrativy,“ doplnil. 

Po úpravách tak bude vyhláška umožňovat kácení ovocných stromů ve všech zahradách. U neovocných dřevin, tedy okrasných či cenných stromů, budou naopak předpisy přísnější. I majitelé rodinných nebo bytových domů budou muset u stromů s kmenem o obvodu přes 80 centimetrů ve výšce 1,3 metru nad zemí požádat o povolení ke kácení. Ministerstvo ale oznámilo, že za žádost nebude nutné platit žádný poplatek a úřady budou o povoleních rozhodovat do 30 dnů. 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Vlastně se vracíme k původnímu zákonu, což je dobře, jenže nesvědomitý člověk dokáže nadělat pohromu bezcitným kácením