Tip na výlet: Praha a Slovanská epopej

Tip na výlet: Praha a Slovanská epopej

7. 11. 2014

Jste unaveni ruchem velkoměsta a hledáte tichý kout k odpočinku. Navštivte velkou dvoranu Veletržního paláce a ponořte se do ticha a vnímejte jen krásu vystavených pláten. Příjemné zážitky.

V pražském Veletržním paláci je vystaven cyklus 20 monumentálních obrazů Slovanská epopej, inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů, které vytvořil Alfons Mucha. Věnoval se českému národu, jeho historii, náboženství a kultuře i Slovanům a všeslovanským výjevům.

Epopej začíná výjevem Slované v pravlasti a přes zavedení slovanské liturgie, bratrskou školu v Ivančicích a zrušení nevolnictví na Rusi, pokračuje kázáním Jana Husa v Betlémské kapli, Petrem Chelčickým a Janem Amosem Komenským až k bitvě na Vítkově, Jiřímu z Poděbrad, a končí finálním obrazem Apoteóza z dějin Slovanstva.

Cyklus obrazů maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Sedm největších pláten měří 8,1 metru krát 6,1 metru. Určitě na vás zapůsobí hry světla a odstínů barev, které uměl A. Mucha ve své tvorbě využít.
Slovanská epopej je prohlášená za kulturní památku.

K dispozici je průvodce epopejí v češtině. Fotografovat je možné, ovšem bez použití blesku.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tento cyklus obrazů jsem viděla ještě na zámku v Moravském Krumlově. Určitě stojí za shlédnutí. Tak obrovská plátna jen tak někde neuvidíte. Muchova tvorba byla doslova rozsáhlá, včetně miniatur. Patří nesporně k velmi zajímavým umělcům.