Ten pravý ráj je doma!
Ilustrační foto: Alena Tollarová

Ten pravý ráj je doma!

8. 1. 2017

Zdávalo se mi o tom, že plavu v moři a zdávalo se mi o Africe, že mě tam chce kousnout lev. Ale už je to dávno. Z Afriky mám hrůzu dodnes a líbí se mi jen na fotkách a ve filmech. K moři můžu jezdit takřka každý víkend od té doby, co žiju v Itálii a už se mi o něm nezdá a zas tak moc ho nemusím. Nebaví mě se u něj jen tak povalovat, ačkoliv osvěžení v horku je témeř nutností a skáču do něj s chutí po hlavě a rochním si. Mám respekt z toho nekonečného množství vody (a kdoví co za potvory se skrývá pod lákavou hladinou), takže se držím poblíž břehu a vlastně by mi bohatě stačil co do velikosti rybníček - pokud by v něm byla čistá voda.

Když jsem u moře, vždycky to skončí tak, že se courám po břehu a hledám si hezké kamínky a pak z nich sestavuji mozaiky a obrázky, nebo si stavím hrady z písku, zaháním nudu. Nebaví mě kavárny a korza s obchůdky, spíš bych se potápěla, kdybych se nebála. Ale když přijedou vnoučata, to je hned jiná legrace. Naučila jsem je plavat, hrady a rybníky z písku stavíme spolu, šnorchlují pod hladinou uz beze mne a já mám co dělat, abych je uhlídala, a nudou rozhodně netrpím. 

Anebo Benátky. Pokaždé když jedu domů do České republiky, musím si jich kvůli dopravnímu spojení "užívat" pár hodin. Věřte mi nebo ne, vůbec mě to netěší. Poprvé, to jsem koukala. Podruhé už jsem viděla nejen krásnou architekturu, ale i zub času, špínu, bezdomovce, opilce a plísně. Po setmění se tam docela bojím a raději zůstávám v baru, který slouží jako čekárna na autobus. Jsem tam sama a čas tam strávený mi připadá nekonečný. Strašně se těším domů. 

Byla jsem na dovolených na hodně turisty vyhledávaných místech. Na Korfu, na Kanárech, ve Španělsku, v Bulharsku, na Sicílii..., ale když tak přemýšlím o tom, kde se mi líbilo nejvíce, zjišťuji, že je to tam, kde máte své blízké a milované osoby. Sebekrásnější místo vás brzy přestane bavit, když se o své zážitky nemáte s kým podělit, když si nemáte s kým hrát a povídat si. Možná jsem zápecník nebo blázen. Ale fakt mi bylo nejlíp doma u splavu s dětmi. A tak si nezoufejte, jestli nemůžete jet k moři nebo do jiného ráje. Ten pravý ráj je doma.

 

Z archivu - náš portál obsahuje přes 5 000 čtenářských příspěvků, nejrůznějších příběhů ze života, vzpomínek, ale i cestovatelských tipů, rad či gastronomických receptů. Připomeňme si vybrané příspěvky, které obohatily tento portál. Patří k nim i tento, který jste si právě přečetli.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Alenko,Alenko, Alenko :-) Cestuji ráda jak na dovolené k moři, tak třeba do hor. Ale v cizině bych žít asi nedokázala a vždycky se ráda vracím domů a blaží mě u srdíčka, když spatřím tu krajinu z ilustračního fota. Když jsem fotku zahlédla, tak ve mně hrklo a byla jsem zvědavá, kdo fotil České středohoří z Kratochvílovy rozhledny. Úplně jsem zapomněla, že tu fotku jsem kdysi dávala na FD.
Alena Vávrová
Souhlasím s Věrou i Janou. A tím pádem mne i moře stále fascinuje ;-).
Alena Vávrová
Souhlasím s Věrou i Janou. A tím pádem mne i moře stále fascinuje ;-).
Alena Vávrová
Souhlasím s Věrou i Janou. A tím pádem mne i moře stále fascinuje ;-).
Jana Šenbergerová
Za sebe jsem moc ráda, že praotec Čech nedošel až k moři. Moře kopců a hor se také krásně vlní, viz foto Aleny Tollarové. :-)
Zuzana Pivcová
Vždycky si vzpomenu na Věrku, jestli ještě ze svého druhého, vlastně teď už prvního domova jezdí na léto pomáhat v dětském prázdninovém táboře na Moravě.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ráda cestuji a poznávám cizí země. V loni jsem také cestovala i po naší a našla jsem mnoho krásných míst. Třeba Jeseníky nebo V.Tatry. Letošní rok mám již naplánován až do konce. Teď ještě aby zdraví sloužilo. Za jedno z nejkrásnějších moří považuji Jadran. Nejvíc se ale těším na koupání v Izraeli kam letím až v říjnu..To je nejteplejší a u nás už začíná podzim.
Jiří Hudeček
Mne moře vůbec neláká. Letos se těšíme na Jeseníky- snad nám to vyjde. Je tolik krásných míst v naší zemi, které nestačíme prozkoumat.
Jiřina Votavová
Pro mne je ráj všude, kde se mi líbí. Je mi jedno, zda u nás nebo za hranicemi. Stačí chtít a udělat pro to něco. Vždy se nějaký ráj najde. U moře se nemusí jen ležet, to by nás také nebavilo. Mimo žhavou sezonu se dá i chodit a poznávat. Tak do toho, ať to letos vyjde všem, kteří zatím o nějaké cestě jen sní. :-)
Naděžda Špásová
S tím tak trochu nesouhlasím. Ano, naše malá zemička je krásná, ale trávit víkend u moře, nebo se k němu podívat aspoň jednou za rok, to je můj sen. Bohužel, je to jen sen. Moře je totiž moje velká láska.
Hana Rypáčková
Jo a minulý článek Moře to mě baví. Hledala jsem toho tvora...
ivana kosťunová
Mě by zase stačilo jezdit k moří na víkend. Delší pobyt už je pro mě nuda. Chápu vás.