Herečka Hana Gregorová: 
Naše divadlo potáhnu dál

Herečka Hana Gregorová:
Naše divadlo potáhnu dál

23. 11. 2014

Má roli v seriálu Svatby v Benátkách, hraje na Slovensku, v Praze vede divadlo. Jak to vše zvládá? Rozhodla se, že musí. Divadlo původně vybudovala pro svého muže Radoslava Brzobohatého a táhne ho dál, přestože je už více než dva roky vdovou.

Neříkala jste si někdy, že už starosti s divadlem snad ani nemají smysl, když tady manžel, pro kterého jste to všechno dělala, není?

Mnohokrát mě to napadlo. Je to velký balík starostí a někdy mě napadaly větu typu: Máš to zapotřebí? Ale táhnu tu káru pořád dál. Vždycky mně zvedne náladu, když vidím, že diváci chodí, že naše představení mají ohlas. Jen pro mě bylo zpočátku těžké vidět v rolích po Radkovi jiné herce. Zhostili se toho s noblesou, jsem jim za to vděčná, ale bylo to pro mě obtížné.

Měli jste rozdělené role v tom smyslu, že on byl umělec a vy praktická žena?

Provozními věcmi kolem divadla jsem ho nezatěžovala. Šlo mi o to, aby měl klid a mohl se věnovat hraní. Já jsem mu dělala servis. Dělala jsem to ráda, protože to bylo pro něho, pro muže, kterého jsem milovala. Vždyť jsem to divadlo vybudovala proto, aby se mohl věnovat tomu, co nejlépe uměl - herectví. Když odešel z Vinohrad, byl smutný, potřeboval někam zaměřit pozorost. Tak jsem mu to umožnila. Když zemřel, myslela jsem si, že divadlo zavřu, že bez něj to nemá smysl. Ale pak jsem si řekla, že by třeba byl rád, kdybych to nevzdala a pokračovala.

Pomohly vám starosti kolem divadla a hodně práce v těch nejtěžších časech, kdy jste se se ztrátou manžela vyrovnávala?

V tom vám nepomůže nic. Ať máte práce sebevíc, pak stejně přijdete domů a jste tam sama. Sama a stále s ním. Často s ním stále mluvím. Napadá mě, co by v určité situaci řekl a podobně.

Přijala jste roli v seriálu. Je i to tak trochu terapie, snaha se co nejvíce zaměstnat?

Seriály jsou pro mě příjemné zpestření vedle práce v divadle. Jezdím na Slovensko natáčet seriál Chlapi neplačú, k němu přibyly Svatby v Benátkách na Primě. Ta role se mi moc líbila, tak jsem ji přijala.

Je vám ta seriálová šarmantní dáma, která i ve vyšším věku motá mužům hlavy, v něčem blízká?

Hlavy mužům nemotám, aspoň ne záměrně, ale ta postava je opravdu dobře napsaná. Blízké s ní mám snad to, že obě milujeme hudbu a obě chceme pro své děti to nejlepší. To, že jsme s Radkem vedli Ondru k hudbě, se vyplatilo, teď je z něj muzikant, skladatel, dirigent a je v tom dobrý. Samozřejmě, že se v něm vidím, jako většina matek ve svých synech, ale nikdy jsme v něm s Radkem nevytvářeli pocit, že je výjimečný a že mu něco do klína spadne zadarmo. Naopak.

Spolupracujete se synem v divadle stále?

Ano, Ondra je autorem hudby k představením, vystupuje v našem divadle i se svým recitálem, se skladbami z jeho alba Infinity. Dcera v divadle vede restauraci a hodně mi pomáhá. Mám bezvadné děti.

Tak na co stojí za to nyní do vašeho divadla jít?

Na prosinec jsme připravili premiéru Cyrana. Klasický historický příběh doprovází Ondrova hudba a myslím, že výsledek bude moc hezký. Tradičně letos chystáme i oblíbená silvestrovská představení, jednak muzikál Frida Kahlo-kabaret života, inspirovaný osudy slavné mexické malířky, jednak také v poslední den roku odehrajeme inscenaci s názvem Postaven(i)í mimo hru, které má u diváků úspěch. Proto jsme ho zařadili na silvestrovský večer a součástí vstupenku je i přípitek. Diváci totiž mají silvestrovská divadelní představení rádi.

Hana Gregorová se narodila 20.srpna 1952 v Bratislavě. Z prvního manželství má dceru Rolu, z druhého s hercem Radoslavem Brzobohatým syna Ondřeje. Hrála v řadě televizních inscenací a filmech, v poslední době je známá především jako manažerka, režisérka a ředitelka Divadla Radka Brzobohatého v Praze.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Ať se daří nejen paní Gregorové, ale i rodinnému divadlu.
Katarina Schultzova
Je jedna z mnohých úspešných Sloveniek v Čechách. Držím palce a želám veľa šťastia.