V Beskydech jsou
znovu vlčí hlídky

V Beskydech jsou
znovu vlčí hlídky

22. 11. 2014

V Beskydech opět fungují vlčí hlídky. Jejich členové monitorují výskyt vlků, rysů a medvědů. Mají ale také zamezit nelegálnímu lovu těchto velkých šelem. Celkem se bude během zimy v moravskoslezském pohoří pohybovat okolo 150 dobrovolníků. 

Dobrovolníci při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky velkých šelem. "Jde o stopy, trus či srst. Odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti. Od loňské zimy se dobrovolníci ve větší míře podílejí i na mapování výskytu šelem v Jeseníkách," uvedla koordinátorka vlčích hlídek v Beskydech Leona Machalová.

Další funkcí hlídek je podle ní šířit mezi místními obyvateli a návštěvníky hor pravdivé informace o velkých šelmách. Dobrá informovanost by měla předejít situacím, které zažily některé beskydské obce v polovině devadesátých let. "Tehdy se do Beskyd ze Slovenska vrátili vlci a podle dobových informací se zde pohybovala asi desítka zvířat. Vlna nenávisti a strachu z neznámého však vedla k tomu, že tato zvířata byla během následujících let upytlačena," doplnila Machalová.

Dobrovolnické hlídky proto fungují také jako prevence pytláctví. Svojí přítomností v terénu odrazují nelegální lovce. Vydávají se do míst, kde jsou velké šelmy v ohrožení, pátrají po známkách pytláctví a upozorňují na nalezené zakázané masité návnady. Letos dobrovolníci v Beskydech objevili dokonce i otrávenou návnadu. Chemická analýza prokázala přítomnost nervového jedu karbofuranu.

Chráněná krajinná oblast Beskydy stále představuje jedinou oblast v Česku, ve které je pravidelně zaznamenáván výskyt všech tří evropských velkých šelem. V případě vlků a medvědů jde v posledních letech pouze o dočasné a nepravidelné návštěvy ze sousedního Slovenska či Polska. Trvalá je jen populace rysů.

Největším nepřítelem těchto ohrožených druhů šelem je člověk. Ilegální lov představuje vážnou překážku jejich přežití. Podle odborníků mají velké šelmy v lesích své místo. Jsou důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci spásáním malých stromků poškozují listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Hned jsi mě Alenko napadla, že u vás se babičky zapírají.
Alena Vávrová
V CHKO Máchův kraj byl letos též monitorován výskyt vlčí rodinky, či smečky (fotopasti). A to v místech, kam jsme jezdili na houby, od čehož mne nyní známí odrazují. A když už prý potkám v lese vlka, tak nemám říkat, že už nemám babičku ;-)).