Když Spojenci srovnali
Drážďany se zemí

Když Spojenci srovnali
Drážďany se zemí

12. 2. 2015

Bombardování Drážďan koncem druhé světové války patří k nejkontroverznějším akcím Spojenců v Evropě. Série drtivých náletů, které začaly v noci ze 13. na 14. února 1945, si vyžádala desetitisíce obětí a zničila centrum města, jemuž se kvůli četným historickým památkám přezdívalo Florencie na Labi. Spory o to, zda plošné bombardování hustě osídlených oblastí bylo eticky ospravedlnitelnou taktikou, neustávají ani po 70 letech.

Situace na bojišti v únoru 1945 byla pro Berlín kritická. Pokus o rozhodující ofenzivu v Ardenách skončil po nadějném německém začátku krachem a rovněž na východě musel wehrmacht ustupovat pod tlakem Rudé armády. Hitler byl v koncích. Přesto stále nebylo jasné, kdy konflikt skončí a kolik dalších životů si snaha německého vrchního velení o oddálení porážky vyžádá.

Aby uspíšili konec války, vypracovali Američané a Britové plán plošných náletů na strategicky důležitá města. Jejich cílem bylo znemožnit přesun německých jednotek na východ, a usnadnit tak postup Rudé armádě. Na seznamu cílů se spolu s Berlínem či Lipskem ocitly i Drážďany, které byly významným železničním uzlem a zároveň sídlem několika továren zásobujících vojenským materiálem zbytky bojujícího Wehrmachtu.

První dávka zápalných a trhavých pum, dopravená těžkými bombardéry britského královského letectva, začala na Drážďany dopadat 13. února 1945 krátce po desáté večer. Britové si vybírali odplatu za těžké bombardování Londýna, když nacisté měli ve vzduchu převahu. Druhá vlna náletu na tehdy sedmé největší německé město přišla zhruba o tři hodiny později.

Centrum Drážďan, tvořené úzkými uličkami a historickými budovami s dřevěnou konstrukcí, bylo ideálním prostředím pro vznik ohnivé bouře. Požár viditelný i ze stokilometrové vzdálenosti nabyl takové intenzity, že obyvatele často nedokázaly ochránit ani sklepy domů, do nichž se uchýlili.

Hned následující den, tedy 14. února 1945, se nad městem objevily bombardéry americké 8. letecké armády, jejichž cílem bylo seřaďovací nádraží. V důsledku špatné viditelnosti, která znemožnila přesné vizuální zaměření, postihlo bombardování poměrně velkou plochu města. Z českého pohledu bylo podstatné, že část posádek ztratila během přeletu nad západní Evropou orientaci a svůj smrtonosný náklad omylem shodila na Prahu, kde exploze půltunových bomb zabily 701 osob.

Americké létající pevnosti B-17 se nad Drážďanami objevily ještě 15. února. Také při této příležitosti bylo bombardování nepřesné a zasáhlo jen okolí města.

Celkem bylo k únorovým náletům nasazeno 1299 britských a amerických bombardérů, které na město shodily kolem 4000 tun bomb. Spojenci přitom utrpěli jen malé ztráty, protože nacisté považovali Drážďany za bezpečné město, čemuž odpovídala jeho slabá protiletecká obrana. Ze stejného důvodu byly nedostatečně zajištěny kryty pro obyvatele, což se spolupodepsalo na vysokém počtu obětí.

Kolik lidí přišlo v kritických únorových dnech roku 1945 v Drážďanech o život, není jisté. Oběti byly pohřbívány či hromadně spalovány s velkým spěchem, aby se zabránilo propuknutí infekcí. Ve městě se navíc nacházelo velké množství lidí prchajících z východu do bezpečí německého vnitrozemí. Údaj o půl milionu mrtvých, používaný někdy německou krajní pravicí, je nepochybně nadsazený. Ve zprávě zveřejněné před pěti lety dospěla komise německých historiků k 18 000 prokazatelných obětí, přičemž celkový počet mrtvých nepřesáhl podle expertů 25 000 osob.

Intenzivní spojenecké bombardování Drážďan se zemí vyvolalo už bezprostředně po události otázku, nakolik bylo úměrné vojenskému významu města. Kontroverze, které přetrvávají dodnes, jen potvrzují, že válečné násilí vyvolává jen další, ještě větší násilí.

2. světová válka
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Válka je strašná a krutá. Co museli naši předkové prožít, to nemáme ani zdání. Strýc přišel o nohu, v té bídě nakonec přežil. A nyní to opět vře, až mám strach.
Zoja Sedláčková
Moje mamka pracovala v té době na Vinohradské třídě. Siréna ohlašující letecký poplach se ozývala čím dál častěji. Když se po dvanácté hodině 14.února rozezněly sirény, děvčata v kanceláři právě obědvala. Do krytu se jim moc nechtělo. Zase další planý poplach, řekly si. A pokračovaly v jídle. Před půl jednou se ozval strašný řev motorů a pak série výbuchů. Podlaha se jim začala třást pod nohama. Obě děvčata vyskočila od stolu. Co teď? Utíkat ven nebo zůstat? Kolegyně se rozběhla ze dveří kanceláře na schody, mamka za ní. Ozvala se strašlivá rána a po ní ohromující rachot. Roh budovy, ve kterém byla kancelář, zmizel. Děvčata se objala a už dál neběžela. Pevně se držela a čekala na smrt. Najednou byl hluk letadel pryč. Celá ta hrůza trvala pouhých pět minut, zůstala po ní obrovská spoušť. Schodiště se nezřítilo a tak, když se děvčata vzpamatovala, opatrně sešla dolů. Venku si sedla mezi trosky a nemohla uvěřit, že přežila. Kryt, do kterého obvykle chodily, byl zasypán a řada lidí v něm zemřela. Mamka vždy, když o tom vyprávěla, měla slzy v očích, strachu z hukotu přelétajících letadel se zbavila až po mnoha letech.
Zuzana Pivcová
Ráda bych čtenáře informovala, že komise německých historiků, kterou článek uvádí, ve své hodnotící zprávě, vydané před 5 lety, vyšla z jedinečného dokumentu z našeho pražského vojenského archivu, ke kterému stále ještě patřím. Vedoucího této komise, historika R.D.Millera, trochu znám. Jedná se o zcela určitě nejpodrobnější existující zprávu o 4 náletech na Drážďany 13.-15. 2. 1945 a jejich důsledcích. Je to hlášení velitele pořádkové policie Vyššího velitelství SS a policie "Labe" ve Vojenském okruhu IV o výsledném stavu z 10. 3. 1945. Do 10. 3. bylo zjištěno 18 375 mrtvých, 2 212 těžce a 13 718 lehce raněných, 350 000 lidí bez přístřeší, podle hlášenek u městské správy se ještě 35 000 lidí pohřešovalo, ale mohli se i z města odstěhovat. Celkový počet mrtvých se odhadoval v té době na 25 tisíc. Identifikovat se dalo pouze necelých 50 procent mrtvých, ostatní těla, většinou žen a dětí, byla zuhelnatělá. Většina lidí zahynula v protileteckých krytech i mimo ně vlivem požáru nebo zasypáním. S ohledem na rychlý rozklad a obtížné podmínky při vyprošťování bylo 6 865 mrtvých zpopelněno přímo na Starém náměstí. Tyto práce včetně přepravy mrtvých na hřbitovy prováděly síly místní protiletecké obrany. O život přišlo pouze asi 100 příslušníků Wehrmachtu, jelikož žádná posádka ve zničeném centru města nebyla. To bylo přeplněné koncem války kromě civilního obyvatelstva i uprchlíky německé národnosti z Východu a zahraničními pracovními silami. Chtěla jsem tu podat pouze faktické údaje, nikoliv rozpoutat debatu o oprávněnosti tohoto bombardování. V tom se dodnes neshodnou ani historici, ani politikové.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.