Vyprodané Špicberky:
blíží se zatmění Slunce

Vyprodané Špicberky:
blíží se zatmění Slunce

15. 3. 2015

Norské arktické souostroví Špicberky vyzvalo potenciální zájemce o pozorování úplného zatmění Slunce, které má být v příštím týdnu, aby na ostrovy nejezdili. Hotely jsou prý již plné, v oblasti panuje mrazivé počasí a velké nebezpečí navíc představují lední medvědi. 

Christin Kristoffersenová, starostka největší osady na Špicberkách Longyearbyenu, řekla, že souostroví očekává na zatmění Slunce 1500 návštěvníků. Stálých obyvatel je přitom asi 2500. Ostrovy, které jindy vstřícně vítají turisty, tak už dosáhly maximálního limitu pro zajištění bezpečnosti. „Bezpečnost má přednost, dokonce i před zatměním Slunce. Musíme se o lidi postarat. V březnu bývá strašlivá zima a navíc čelíme hrozbě ledních medvědů,“ vysvětlila. 

V roce 2011 usmrtil lední medvěd na Špicberkách mladého britského táborníka a čtyři další zranil. V průměru lidé na tomto severonorském souostroví ročně zastřelí v sebeobraně tři lední medvědy. 

Úplné zatmění Slunce bude v pátek 20. března pozorovatelné z pevniny pouze na Špicberkách a na Faerských ostrovech. Částečné zatmění Slunce bude vidět v severní Africe, Evropě a severní Asii. V České republice bude Měsíc zakrývat necelých 75 procent plochy slunečního kotouče. 

Hotely na Špicberkách a na Faerských ostrovech prý byly na tuto událost zarezervovány několik let dopředu, i když na Faerských ostrovech ještě zůstávají nějaká volná místa k přenocování například v soukromých domech. Meteorologové předpovídají na příští pátek polojasno, s teplotami na Špicberkách minus 17 stupňů Celsia a v metropoli Faerských ostrovů Tórshavnu plus tři stupně Celsia. 

Na Faerských ostrovech, které jsou součástí Dánského království s plnou vnitřní samosprávou, očekávají 8000 návštěvníků k 50 000 místních obyvatel. Pro otužilé turisty otevřou na Faerských ostrovech i kempy, které obvykle zahajují provoz až v květnu. 

Pokud by obloha v pátek nad severní Evropou zůstala jasná, mohla by zatmění Slunce doprovázet ještě polární záře.

Slunce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Magdalena Klosová
Já už ho čekala omylem/ne svým/ před měsícem!Ale jsem aspoň připravena na pozorování.Z dostupných materiálů je doporučen rentgenový snímek - černá část.
Alena Tollarová
75 procent, to je docela dost. Prosím všechny síly, aby zajistily bezmračnou oblohu!
VANDA Blaškovič
Špicberská dohoda z 9. února 1920 přiznává Norsku svrchovanost nad tímto územím, ale území musí zůstat demilitarizované. Norové převzali správu nad ostrovy v roce 1925. Nicméně podle této dohody mohou občané zemí, které se staly signatáři dohody (dohodu podepsalo i bývalé Československo) stejným právem využívat nejen přírodní nerostná bohatství ale i např .zde studovat, podnikat atd. Mne zde docela zaujalo, že se zde dospělý člověk podle zákona musí venku pohybovat se střelnou zbraní - obrana proti ledním medvědům. Je zvláštní vidět např.na universitě šatnu, kde se odkládají před výukou pouze zbraně, většinou pušky ve futrálu a po výuce si je dotyčný opět odnáší, aby měl venku pocit bezpečí.. Proti lednímu medvědu člověk nemá šanci, mnohdy ani se zbraní.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.