Sluneční bouře

Sluneční bouře

18. 3. 2015

K tomuto textu mě inspirovala nedávná noc. Spalo se mi mizerně. Ve tři jsem se probudila a za nic na světě nemohla znovu usnout. Rozbolely mě kosti, rozcukaly se svaly a hlavou se mi honily divoké myšlenky. Bylo po spaní. Do sedmi jsem se „potloukala“ v posteli z místa na místo. Nakonec jsem raději vstala, což obvykle dělám později, dala si hrnek vody a spustila počítač, což po ránu většinou nedělám.

Můj pohled upoutal tento titulek: Země čelí následkům silné solární bouře, navigace mohou mít problémy. Zdá se, že nejen navigace, a jdu se podívat do Wikipedie, co se tam o tom píše.

„Na Slunci vznikají vlivem nerovností v magnetickém poli sluneční skvrny. U těchto skvrn vznikne jedna masivní protuberance (erupce). Mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem (rychlostí řádově 0,1 % rychlosti světla) a pokud se na své cestě setká s magnetickým polem Země, tak ho ono pole většinu odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům Země. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou a vzniká polární záře.

Sluneční vítr, který se ve velkém množství uvolňuje při slunečních erupcích, které jsou způsobovány nerovnostmi v magnetickém poli Slunce, a magnetické pole Země jsou dva hlavní faktory pro vznik polární záře.“

O polární záři už jsem tu jednou psala, takže jen připomínám.

„Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách od 80 do 1000 km, nejčastěji kolem 100 km (v ionosféře – oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů). Běžně se vyskytují v polárních oblastech (jižní záře – aurora australis, severní záře – aurora borealis), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně.

Její jméno Aurora Borealis je složené ze jména římské bohyně úsvitu Aurory a řeckého pojmenování západního větru Boreas. Toto jméno poprvé použil v roku 1621 francouzský filozof Pierre Gassendi.“

Teď jen doufám, že den bude lepší než noc, žádné elektrické a elektronické systémy nebudou bouří na slunci narušeny, a možná večer zahlédneme alespoň malý náznak polární záře. Je to moc krásný jev.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
I malinkatý náznak polární záře by mě nadchnul, tak večer budu hlídkovat. Asi budu muset někam do polí, přesvícená Praha astrojevům nepřeje. Jani, díky...***
Alena Várošová
Kdopak ví,čím vším to může být.?Ale může to být,tak jak paní Jana píše a určitě ji tady tyto záležitosti týkající se naší Země zajímají,at Vám to paní Jano dlouho vydrží.
Zoja Sedláčková
Prý byla polární záře tentokrát vidět i na našem území. Na netu se dají najít i hezké fotky, většina je ze severu republiky.
Marie Magdalena Klosová
Milá Janinko,milé a poučné,akorát je mi líto té Tvé napůl probdělé noci.A já dvě poslední noci sebou taky na posteli melu a tvářím se,že spím.A noci neubývá.Ještěže mě ráno nečeká vstávání do práce.Jinak tyto "kosmické" záležitosti mě zajímají a ráda jsem jejich svědkem.Bohužel Aurora mi utekla.Chystám se na páteční zatmění.Děkuji za komentář.mm
Zdenka Jírová
V televizi jsme byli dnes ubezpečeni, že solární bouře má vliv pouze na GPS nebo jiná elektronická zařízení, ale nemá vliv na zdraví obyvatel. Rozhoně měla vliv na vysílač TV Nova v odpoledních hodinách, kdy šel jen přetrhávaný zvuk a obraz nebyl žádný. U ostatních stanic jsem nic zvláštního nepozorovala.
Eva Mužíková
Já jsem necítila také žádné změny, přesto jsem si článek ráda přečetla..
Jana Šenbergerová
Hani, je možné, že co nás rozhodilo, tobě prospělo. :-)
Hana Práglová
Tak já na rozdíl od vás dvou dnes po dlouhé době spala jako miminko-zcela nerušeným bezstarostným spánkem.Ale toto se mi stává jen zcela vyjíměčně!!!
Zuzana Pivcová
Taky jsem dost špatně spala a dnes mě bolela hlava. Připisovala jsem to blížící se studené vlně. Tak jsem ráda, žes mi to vysvětlila, díky.

Zpět na homepage Zpět na článek