Velikonoce bez vajec? To nebude potřeba
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Velikonoce bez vajec? To nebude potřeba

5. 4. 2015

Velikonoce jsou tady – tak jak je to tedy s těmi vejci? Jsou opravdu tak nezdravá, jak často praví poplašné zprávy ortodoxních dietologů?

Jedno vejce denně může sníst bez obav z mrtvice či infarktu každý zdravý člověk. „Dopřát si ho může i ten, kdo bere léky na cholesterol, pokud však jeho hodnota nepřesahuje osm milimolů na litr krve, řekla Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy. Jednorázový výkyv o Velikonocích, kdy se z vykoledovaných vajec vyrábějí saláty či pomazánky, není podle ní nebezpečný. Vejce nijak zásadně hladiny cholesterolu neovlivňuje, mnohem větším nebezpečím jsou živočišné tuky.

„O Velikonocích je to nárazová konzumace, takže to není běžná dlouhodobá konzumace, a dá se tolerovat,“ uvedla. Problém podle ní může být jen v úpravě vajec. Pokud si je dá člověk na špeku, zdraví to neprospěje, a také se mu pokrm špatně tráví. Pokud ale z vajec připraví pomazánku či salát, je to v pořádku. „Samozřejmě také není možné zkonzumovat jich extrémně velký objem, protože by to člověku ani nechutnalo,“ podotkla.

Jedno vejce denně je tedy zcela bezpečné konzumování a není žádný následný problém v tom, že by se zvyšovala hladina cholesterolu, což potvrdila už před 25 lety nizozemská studie. „Naopak vejce je velmi zdravá potravina v souvislosti s tím, že je to zárodečná tkáň pro vývoj nového organismu, takže má velmi dobře složené základní živiny i minerální látky a vitamíny,“ shrnula Starnovská.

Vejce tvoří ze 74 procent voda, 13 procent tvoří bílkoviny, 12 procent tuky, 0,9 procenta sacharidy, 0,8 procenta minerální látky. Jsou v něm vitamíny a cholesterol, ceněna jsou i pro obsah dobře využitelného železa.

Vhodná součást jídelníčku

Podle Starnovské, která působí jako nutriční poradkyně v pražské Thomayerově nemocnici, jsou vejce výhodnou součástí jídelníčku pro lidi všeho věku. Výjimkou jsou děti do jednoho roku, ty by měly dostávat jen vaječný žloutek. Bílek totiž je "hustým" zdrojem bílkovin, malé dítě by tak snadno přesáhlo denní dávku vhodnou pro svůj věk.

Vejce jsou výhodná i pro ty, kdo omezují maso, nebo ho z jídelníčku zcela vynechali. Nejde vždy o příznivce alternativního stravování, mohou to být lidé, kteří kvůli problémům se zuby nemohou maso dobře rozkousat. Vejce se využívají i v dietní stravě, nejčastěji se přidávají do pokrmu pro zjemnění či zvýšení jeho biologické hodnoty. Nejlépe stravitelná jsou naměkko, kdy opouští žaludek po jedné až dvou hodinách, naopak nejhůře stravitelná jsou smažená na tuku, ta mohou zůstat v žaludku až šest hodin.

Rizikem u vajec jsou bakterie salmonely, které bývají na skořápkách. Proto se musí při manipulaci s vejci a kuchyňském zpracováním dodržovat hygienická pravidla, jako je mytí rukou a pracovních ploch, včetně odstranění papírových obalů.

Tipy nejen pro hospodyňky

1. Vejce vždy skladujte špičkou dolů. U ploché strany je pod skořápkou vzduchová bublina, která zabraňuje pohybu žloutku. Při skladování špičkou nahoru se žloutek může smísit s bílkem, proniknout těsně ke skořápce a nalepit se na ni. Takto skladovaná vejce se rychleji kazí.
2. Skořápku vajec neomývejte, pokud se nechystáte vejce ihned spotřebovat. Na skořápce je ochranná vrstva, která chrání vejce před škodlivými mikroorganismy, umytím se vrstva poruší.
3. Čerstvé vejce by mělo po ponoření do osolené vody klesnout na dno. Pokud plave po hladině, není čerstvé. Doporučuje se uchovávat vajíčka v nejchladnější části ledničky, a to nejvýše tři týdny.
4. Prasknutí skořápky a vytečení bílku při vaření vajec se omezí přidáním soli nebo octa do vody, ve které se vejce vaří.

Tak dobrou chuť!

gastronomie Velikonoce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Zdeni, díky za radu... to mne nenapadlo.
Alena Tollarová
Moje maminka, která byla z chudé venkovské rodiny, říkávala, že jedno vajíčko vydá za čtvrt kila masa. Brala jsem to s rezervou. Pak se začaly vejcím připisovat nepěkné vlastnosti. A najednou někdy před dvěma lety slyším v rádiu nějakého odborníka, jak tam opakuje maminčinu pravdu. Moje srdíčko se zatelelilo. Fakt.
Zdenka Jírová
Paní Mužíková, ty rozpuštěné skořápky nejsou jenom pro psy, klidně si je můžete dát také, pomáhají proti osteoporóze nebo pro snadnější hojení zlomenin.
Zuzana Pivcová
My nosíme roztlučené vaječné skořápky spolu s tvrdým pečivem a zeleninou jako "nadílku" na Štědrý den do ZOO. Kdysi nám pořadatelé potvrdili, že je chtějí, takže se to od té doby vžilo.
Jana Slavíková
Tomáši, vejce na tvrdo nemusíte polykat jako frajer Luke, ale co třeba plátky vajec na chlebu s máslem potřené pikantní hořčicí? Nebo rozmíchané s lžící majonézy a plátky ředkviček (těch samozřejmě víc než majonézy).
Lidmila Nejedlá
No vida, skladuji je špičkou nahoru. Hned je jdu obrátit . Díky za rady.
Eva Mužíková
No vida, pořád se člověk učí... Také mám jednu radu pro chovatele psů. Vaječné skořápky umýt v horké vodě, hlavně zevnitř. Pořádně usušit a potom buď rozmixovat, nebo rozmačkat válečkem na jemný prášek. Ten dát do skleničky a zakapat šťávou z citronu. Tak, aby byl prášek vlhčí. Promíchat a nechat třeba v chladničce. Kyselina citronová způsobí rozložení skořápky a uvolnění vápníku. Podávat pejskům do žrádla, zvláště u štěňat a mladých psů dobré na posílení kostí... Neumím to tak dobře popsat, ale je to opravdu dobrá věc..

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.