O fenoménech duha
a duhovka s láskou

O fenoménech duha
a duhovka s láskou

24. 4. 2015

Laškuje se mnou odjakživa
ta příroda jasnozřivá.
Šest barev úplně stačí,
dovedou mě k smíchu, k pláči

Barvy v očích milované
hrají se mnou poker
Vsadím vše, co se z ní stane?
Manon Lescaut? Jolly Joker?

Je mrknutí vždy povzbuzením?
ptám se, holky, někdy nevím...
Může to být tik
či nějaký trik?

V očích ženy duhovka
je zbraň - a žádná špuntovka!

Netřeba jí barev šest,
když myslíme na neřest.
Je-li však k tomu navíc něžná,
pak je mého srdce kněžna.

Odzbrojím ji zpěvem Míru
na všech duhách ve Vesmíru.

 

Pořadí základních barev v duze
Tak schválně, přátelé. Zkuste to napřed sami, bez pohledu na obrázek. Vzpomenete si? Já se rovnou přiznám, že jsem to nedokázal a musel si pomoci nahlédnutím do Wikipedie. Zde jest mnemotechnická pomůcka, ale čtěte prosím až do konce - v závěru můj kratší zlepšovák.

Nejviditelnější barvy duhy: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová.
1. Čermák oznámil, že zítra máme fyziku.
2. Číňan obličeje žlutého zamával modrým fáborem.
3. Češi obvykle žijí z mála financí.
4. Červená opice žrala zelený meloun indickému fakírovi. (Pozor - rozšířeno na 7 barev: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo - tmavě modrá, fialová).

A teď zkuste uhodnout, kterou z možností jsem si pro zapamatování vybral já... No jasně, že tu poslední, i když je nejdelší. Vždy si nejlépe pamatuji kdejakou blbinu.

Ale pak mě napadlo vymyslet vlastní a jednodušší pomůcku. Neskromně se domnívám, že je nejsnáze zapamatovatelná, protože jsem ji zveršoval. Co myslíte, přátelé, mohu ji také nabídnout Wikipedii? Jsem tam již registrovaným přispěvatelem. Počkám s tím na Váš ohlas.

Můj návrh:
Č
eské Obyčeje (z pohledu malého kluka): Žena Zavařuje
Mužskej Fňuká

 

Poznámka pod čarou
Hezké obrazy v plakátovém provedení, kvalitní a cenově přijatelné, lze koupit také v e-shopech. Tento obraz Victorie Francés je ještě stále v nabídce hned dvou firem: Posters.cz, Obrazyramy.cz. Já jsem si koupil i několik zarámovaných obrazů Alfonse Muchy, jehož secesní pojetí ženského půvabu mám moc rád.

Moje poezie
Autor: Libor Farský
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
MMka - tajenka. Jak jí s tou špuntovkou odzbrojit? Vítězslav Nezval by to nedokázal.
Marie Magdalena Klosová
Jani,stříbrná je krásná a navíc má blízko k bílé a v bílé JSOU PŘECE VŠECHNY BARVY !!!pa mm
Marie Magdalena Klosová
Mužské bych klidně nechala fňukat/už jsou takoví/ a navíc se to Liborovi rýmuje - kluka - fňuká.Duhu pokládám za něco "mezi nebem a zemí",což také je.Vždy ji nedočkavě vyhlížím a popravdě,je mi jedno,jak za sebou jdou barvy.Libore,do wikipedie s ní!Jo a příště si nechej, prosím,"zpěvy míru "od cesty.Nota bene,mě bys jimi taky odzbrojil/ale jinak/.mm
Jana Šenbergerová
Panečku, já teprve teď vidím skutečné barvy. Už se moc těším, až zase uvidím duhu. Zatím se kochám barvou Pavlových šedých očí a stříbrných vlasů.
Libor Farský
Lidmilko, "Flirtuje" by se mi nerýmovalo...
Libor Farský
No jo, Zuzko. Já jsem tam ten Zpěv Míru potřeboval kvůli duhové vlajce mírových hnutí. Na Jiřinu Šv. jsem si nevzpomněl, ale Manon jsem vždy baštil. Zejména v podání Jany Preissové.
Zuzana Pivcová
Barvy duhy si kupodivu pamatuji z jiné souvislosti, ale i tak se mi ta báseň včetně návodu moc líbí. Je vtipná, trochu rozverná, ale především moudrá. Jako všechny Liborovy dosavadní příspěvky zde. Jen mě dostal ten Zpěv Míru (vzpomněla jsem si na Nedělní chvilku poezie a paní Jiřinu Šv., za co všechno "zpívala zpěv míru"). :-)))
Jana Šenbergerová
Líbí se mi nejen duha, ale také vaše verše a návrh mnemotechnické pomůcky k zapamatování pořadí barev duhy. :-)
Lidmila Nejedlá
Hezkéééééé... rozverné i něžné. Spojení duhovka - špuntovka je kolosální. Do Wikipedie bych místo Fňuká dala Flirtuje. Je to takové vznešenější, než fňukání.
Hana Rypáčková
Je to vtipné.Duha. Vidím ovšem tu reklamu na lentilky Černoch oklamal žirafu záměnou fáborků...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...