Diskriminace kvůli věku: "Připadala
jsem si na pohovoru jako kráva..."

Diskriminace kvůli věku: "Připadala
jsem si na pohovoru jako kráva..."

21. 6. 2015

Ombudsmanka Anna Šabatová se snaží prosadit, aby mohla podávat žaloby ve veřejném zájmu. Tedy navrhovat u Ústavního soudu rušení či změny zákonů a podávat žaloby kvůli diskriminaci. Například kvůli tomu, že někdo nedostane práci, protože zaměstnavateli připadá starý.

A je tu zase ten pradávný spor. Zaměstnavatelé tvrdí: Máme právo si vybrat, koho chceme zaměstnat a jestliže nechceme lidi vyššího věku, nikdo nám to nemůže nařizovat. Uchazeči o práci oponují: Co je komu do toho, kolik nám je, podstatné je, jestli prokážeme, že jsme práci schopni dobře vykonávat. Teď se do zapeklité otázky vložila ochránkyně lidských práv Anna Šabatová.

Diskriminace kvůli věku je nejčastější

"Diskriminace kvůli věku je úplně nejčastější diskriminační důvod na trhu práce," říká. "Personalisté už teď vědí, že se nemají ptát na takové věci, jako jestli jste vdaná či kolik máte dětí. Teď by se měli naučit neptat se, kolik vám je let. K tomu by mohla sloužit právě žaloba ve veřejném zájmu," vysvětluje.

Zákonodárci se zdráhají její pravomoce rozšířit, obávají se, že počet stížností a žalob by neúměrně zatížil soudy. Šabatová má ale jasno:

"Setkávám se s řadou případů, kdy si personalisté a zaměstnavatelé dovolují chovat se vůči lidem diskriminačně kvůli věku. Například existovala agentura, která zprostředokovávala zaměstnání a dotazníky se u ní vyplňovaly elektronickou formou. Na můj úřad se obrátila paní, která údaje vyplňovala, ale kolonku věk prostě vyplnit nechtěla. Odmítla a on ji ten systém vůbec nepustil dál. Takže byla jako uchazečka o tu práci automaticky vyřazena. A právě to je ukázka diskriminace."

Zkušenosti? Kdepak, rozhodující je věk

Podobnou zkušenost má osmapadesátiletý Vlastimil z Ostravy. Tři roky je bez práce, přivydělává si příležitostně jako údržbář a takzvaný hodinový manžel. Zkrátka, je šikovný a umí kde co opravit. Známá ho upozornila, že jistá firma, která má kancelářský komplex blízko jeho bydliště, hledá správce. Zatelefonoval tam, personalistka se zajímala, co umí. Vysvětlil, že dříve dělal údržbáře, že si tím stále přivydělává, že by to měl do práce blízko, takže by byl schopen přijít kdykoli ve dne, v noci či o víkendech, kdyby bylo třeba.

"Tak to se zdáte být ideální," šveholila dáma do telefonu. Pozvala ho na výběrové řízení. "Bylo nás tam šest, byl jsem nejstarší. Viděl jsem, že se na mě ty dámy ani pořádně nepodívaly, jen si ode mně vzaly životopis a řekly, že zavolají. Pak jsem se dozvěděl, že dva nejmladší kluky pozvaly do kanceláře na pohovor. Přišel jsem tam další den a připomněl se, že jsem se jim zdal ideální. Jedna z dam řekla, že výběrové řízení je u konce. Prý to místo dostal sedmadvacetiletý kluk. Nevím, jaké má zkušenosti, nechci ho podceňovat, ale jsem přesvědčený, že pro tuto práci bych prostě měl zkušeností více. Je mi naprosto jasné, že jsem je přestal zajímat, když viděly, mám nad padesát."

Jaké zvíře chcete být? Kráva!

Přijímací pohovory jsou mnohdy značně bizarní až šílené, takže lidé dříve narození, kteří už ze sebe nechtějí nechat dělat blázny, při nich tudíž nemají šanci. Tady je zkušenost dvaapadesátileté Lenky z Prahy, která se zajímala o místo telefonistky v zákaznickém centru.

"Připadalo mi, že zvedat telefony a radit lidem přece může člověk v každém věku, když je k tomu proškolen," říká. "Jenže mě čekalo výběrové řízení jako bych chtěla šéfovat jaderné elektrárně. U stolu sedělo šest mladých mužů a jeden z nich mi řekl: Víte, paní, my si tady ve firmě všichni tykáme a jsme takoví progresivní, tak nevím, jestli by to bylo pro vás. Odpověděla jsem mu: Tak proč mi netykáš? Mlčel jako zařezaný.

Tak na mě nastoupil druhý a ptal se mě na různé pitomosti. Například, jako barvu preferuji na oblečení, jestli dávám přednost adrenalinové zábavě nebo klidnější formě relaxace a vše dovršil otázkou: Kdybyste si měla vybrat, jaké zvíře chcete být, co by to bylo? Řekla jsem, že kráva, protože si právě tak připadám a že doufám, že nebudou chtít, ať ji předvedu. Čekala jsem, že se budou smát, když jsou tak progresivní, ale hleděli jako tupé stádo. Takže to, že bychom si nerozuměli, bylo jasné od začátku."

Takže, pokud se ombudsmance podaří svůj návrh prosadit, je dost možné, že obavy zákonodárců se naplní a žalob kvůli věkové diskriminaci při hledání práci opravdu přibude. Protože lidí, kteří se s ní setkali, je prostě hodně.

diskriminace práce
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Libuško Novotná, ještě před odjezdem na D se dívám na "i60". Tvůj příspěvek-o tom dotazu na "splachování" je opravdu super. Jak víme, EU pořád vymýšlí nějaká nařízení. Já mám v notebooku to, kterým přispěla ČR: Návod na používání WC. Až se vrátím, vyhledám a pokusím se přeposlat pro ev. zveřejnění - takové "dílo" asi EU ani nečekala !!
Naděžda Špásová
Nedá mi to a musím se přidat. Ve 44 letech, když skončila firma, kde jsem 15 let pracovala mi při hledání práce na jednom pohovoru dva mladí pánové sdělili, že jsem zkažená bývalým zaměstnavatelem a pro ně tudíž nepoužitelná. Když mi bylo 50, byla jsem odejita ze zaměstnání, protože jsem nebyla dle slov svého nového mladého šéfa blízká jeho srdci. Samozřejmě řečeno mezi čtyřma očima. I výpověď jsem si napsala sama. Z posledního zaměstnání jsem po vážné nemoci byla v podstatě donucena odejít do invalidního důchodu, protože prý budu často chodit po doktorech. Teď jsem 6 let v důchodu a představa, že bych měla poslouchat někoho mladšího mi nahání husí kůži. A to nemám s mladými žádný problém. Stále se stýkám se svými mladšími kolegyněmi z předchozích prací. Diskriminace opravdu existuje a nevyhýbá se v dnešní době vůbec nikomu.
Jarmila Komberec Jakubcová
Přiznám se, že i ve svém věku 70 let stále pracuji a pokud zdraví dovolí věřím že ještě to bude dlouho. Již 9 let jsem OSVČ a zpracovávám účetnictví pro různé firmy. Těm je jedno kolik let mně je, hlavně je zajímá zda včas odevzdám práci v patřičné kvalitě. Asi do nějaké firmy by mně nevzaly k vůli věku ale nezkoušela jsem to. Pracuji doma, kde mně k práci stačí počítač a za zákazníky docházím podle potřeby. Oběma stranám to takto vyhovuje.
Jana Slavíková
Paní Rypáčková, pokud se jedná o nedávno medializovaný případ, bylo to trochu jinak. Nežaloval zaměstnavatel, ale správa sociálního zabezpečení, protože místo pro těhotnou s papírově vysokým platem vytvořila její známá pouze kvůli dávkám.
Libuše Novotná
Taky si vzpomínám na jeden přijímací pohovor a to jsem byla mnohem mladší. Jednalo se práci dispečerky u bezp. agentury a kupodivu jim vyhovovala starší osoba, prý už nemá malé děti. I tak jsem tam byla široko daleko z těch šesti uchazeček nejstarší. Ovšem kromě oblíbené barvy a otázky proč mám ráda zrovna tuto barvu se tam skvěl v dotazníku ještě jeden lepší dotaz a ten zněl: Vstáváte z WC a splachujete: podíváte se na to, co splachujete? A měla jsem zatrnout jednu odpověď. A) ANO podívám, B) Ne, nepodívám. Dostala jsem šílený záchvat smíchu, mladík přišel a divil se čemu se směji, prý jim dotazník vytvořil psycholog a oni za něj zaplatili 120 tis. Kč. Tak jsem dostala druhý záchvat smíchu, Ale pro Ty, kdo se s tímto dotazem setkají, tak dávejte pozor:: Pokud odpovíte A) Ano, tak jste perspektivní pracovník, máte rád pořádek a práci si po sobě kontrolujete. Pokud odpovíte B) NE, nedíváte se, je Vám jedno jak práce po Vás vypadá, své chování nemáte pod kontrolou, atd. Dotazník jsem nedodělala, protože mně mladík poslal pryč. Nyní si užívám důchodu se vším všudy a občas si na veselé příhody zavzpomínám. Všem přeji pěkný den.
Květoslava HOUDKOVÁ
Výše mého důchodu není k žití, ale přežívání od měs. k dalšímu. Proto jsem vždy hledala možnost si přivydělat Pomyslná "kapička štěstí" mi na 4 roky přikápla super brigádu. Ve vedlejší ulici vznikla pobočka Pojišťovací společnosti jen s 1 pracovníkem. Ten však nemohl být trvale v kanceláři, musel do terénu. A právě tento čas (cca 3 hod.) jsem byla v kanceláři já. Pokud přišel klient, zapsala jsem jeho požadavek, předala potřebné formuláře, sdělil kontakt. Kolega pak už přímo dohodl dovyřízení záležitosti. Mám SEŠ - neptali se, věk jim také nevadil-prostě jsem "zaplácla" prázdnou kancelář. A abych tam nebyla sama, mohla se mnou být i moje fenka. Úřad městs.části nabídl seniorům kurz na PC - přihlásila jsem se. V kanceláři byl notebook a mně dovolili se na něm "trénovat". Změna mého bydliště ukončila tuto brigádu, ale vzpomínky jsou jen dobré.
Zdenka Jírová
S věkovou diskriminací se ale nesetkávají jen starší lidé. Pro některé zaměstnavatele je mladý absolvent také nepřijatelný, protože nemá žádnou praxi. Mladé ženy jsou zase nepřijímány, že buď se předpokádá, že brzy otěhotní nebo pokud se vracejí z MD, že budou chybět kvůli dětem. Přitom je chronický nedostatek kvalitních řemeslníků a mladí ne řemeslo nechodí, mají "nějakou" maturitu, tak chtějí hned"šéfovat" , a pod 20000Kč nejdou. Tak opravdu se divím, kdo u nás vlastně může pracovat a hlavně j a k.
Hana Rypáčková
Samé žaloby.Asi to nevyřeší.Zaměstnavatel žaluje zaměstnankyni, že se neohlásila těhotenství a neoprávněně čerpala finance, diskriminace podle pleti, věku a čeho všeho..Taky kvóty jsou k ničemu. Pouze dohoda.Na kvalifikovanou práci, kde je třeba vykázat dobré znalosti si nakonec vyberou raději staršího, ale spolehlivého člověka.Když ne -jejich škoda.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.