Zlín - město obuvi? 
Ne, město módy!

Zlín - město obuvi?
Ne, město módy!

3. 9. 2015

O městě Zlíně už toho bylo napsáno hodně. Zejména o mohutném rozvoji v první polovině dvacátého století. Zásluhou Tomáše Bati a jeho bratra Jana Antonína vzniklo z malého provinčního městečka moderní průmyslové a architektonické centrum. Proč to zmiňuji.

Začátkem osmdesátých let jsme se s mým tehdy budoucím mužem rozhodovali, kde budeme po ukončení studií žít. Ačkoliv oba pocházíme ze severní Moravy, vybrali jsme si Zlín. Město, které jsem do té doby vůbec neznala. Pouze jsem tušila něco o jeho nedávné slavné historii.

Po určitých peripetiích jsme získali byt a v roce 1984 už s dvouletým synem se do Zlína přestěhovali. Baťovský duch byl stále přítomen. Zlínu jsem začala říkat malá Praha. Ve městě jsem potkávala elegantně oblečené a upravené dámy, starší generace spolupracovníků si stále s sebou nesla baťovské návyky. Na druhou stranu jsme si museli přiznat, že se tu zastavil čas. Město, kromě nového sídliště Jižní svahy, působilo šedivě a zapomenutě. Po létech prožitých v mé rodné Ostravě to bylo nemilé překvapení.

Po změně politického klimatu v roce 1989 se začalo město pomalu probouzet. Vrátilo se ke svému původnímu názvu a stalo se krajským městem. Zanikly některé zavedené podniky, ale jiné vznikaly. Měnily se názvy ulic, postupně prokoukly fasády domů, začaly se stavět zajímavé moderní budovy, rozrostla se obchodní síť. Vznikla univerzita, která kromě dalších vzdělává v oborech navazujících na baťovskou tradici. Bývalý obuvnický areál byl z velké části zpřístupněn veřejnosti - mnohé tovární objekty mají nová poslání. Zkrátka, město s 80 000 obyvateli se nadechlo k novému životu.

Dnes mohu říci, že se nám ve Zlíně žije příjemně a určitě bychom neměnili. Je tu spousta zajímavých míst, na která jsme my, Zlíňáci, právem pyšní:

Budova č. 21 - původně ředitelství obuvnického gigantu, dnes Krajský úřad Zlínského kraje. Rychlovýtahem a pak po několika schodech se mohou návštěvníci dostat na střechu budovy, kde najdou kavárnu a odkud je nejkrásnější výhled na celé město.

Budovy č. 14 a 15 -  původně výrobní objekty, dnes Baťův institut. V něm sídlí Krajská galerie, muzeum a městská knihovna.

Rektorát Univerzity Tomáše Bati a Kongresové centrum / zároveň sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů od paní architektky Evy Jiřičné.

Zlínský klub 204 - původně škola, pak městská knihovna a po nedávné rekonstrukci působiště muzikantů, lidových kroužků, Centra pro rodinu a náboženských spolků.

Park Komenského - rovněž nedávno zrenovovaný s nově vytvořenou pěší zónou, nacházející se mezi Kongresovým centrem a Zlínským klubem 204.
A tak bych mohla pokračovat ještě dlouho.

A proto, vážení a milí, nejlépe uděláte, když k nám přijedete, jak se u nás říká, na besedu. Budete k tomu mít ideální příležitost 20. října 2015 v souvislosti s módní přehlídkou významné zlínské módní návrhářky, paní Zdeňky Balajkové. Prostory Senior pointu v přízemí Zlínského klubu 204 budou "íčkařům" k dispozici od 13:00 do 18:00 hodin.

Zlín už sice není městem obuvi, ale stále je městem designu a módy!

 

Rádi bychom na tomto místě za redakci poděkovali paní Haně Lancové za velkou pomoc při organizaci módní přehlídky našich zralých modelek ve Zlíně. A také za toto její osobní pozvání. Díky!

móda Modelky oděvy
Autor: Hana Lancová
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Janičko - pražačko - věřím, že v pondělí 7. 9. - v 9.30 budeš taky čekat u ZOO, kde máme sraz - poznáme se. Znáš se i s dalšími pražačkami? např. Olinou a Ájou (Dagmar)?
Jana Mesarčová
Škoda, budu ve Zlíně víkend před termínem přehlídky. Jezdím měsíčně za rodiči. Zlín miluji, ačkoliv žiji v Praze, jsem prostě "zlíňačka". Ať se přehlídka vydaří.
Květoslava HOUDKOVÁ
Haničko - Zlín byl přeci socialistický Gottwaldov. A Maruško Folt. - opět se setkáme (po Poděbradech) Těším se, zdržím se do druhého dne - nocleh mám rezerv. Fandění modelkám je dobrý tip na další výlety.
Hana Rypáčková
Opravdu zajímavá pozvánka.Už jsem musela přemýšlet, jak se z-lín vlastně jmenoval.Nikdy jsem tam nebyla,ale měla jsem kozačky od Bati ještě jako slečna.
Marie Foltýnová
Díky za pozvání.Do Zlína se chystám a ráda se projdu po dlouhé době po krásném městě plném zeleně.Naposledy jsem byla v divadle na muzikálu Divotvorný klobouk.Moc se mi to líbilo a zrovna byla noc divadel,tak nás provedli i zákoutím divadla.Těším se na setkání s ostatními.
Olga Štolbová
Díky za pozvání, ráda se do Zlína podívám a věřím, že se sejde prima parta, a mimo přehlídku, i kousek města shlédneme a ochutnáme. ***
Eva Balúchová
Děkuji za pozvánku do Zlína.Ráda se přijedu podívat nejenom na přehlídku,ale i na město které nám paní Hana pěkně představila.
Zuzana Pivcová
Ve Zlíně jsem byla asi před 30 lety jednou, cestou do Holešova, to se ještě jmenoval G. Vím jen, že jsme byli na nějaké vyhlídkové terase, nic víc mi neutkvělo. Přehlídku bych viděla ráda, ale všední den bohužel. Na dálku vám ale budu rozhodně fandit.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ve Zlíně jsem nikdy nebyla a ráda bych město poznala.Zvažuji že bych přijela, přehlídka bude určitě zajímavá.
Dagmar Bartušková
Na přehlídku bych se ráda podívala, ve Zlíně jsem nikdy nebyla a kdyby se dala dohromady prima parta na cestu, tak proč ne?

Zpět na homepage Zpět na článek