Lichořeřišnice k okrase i zdraví

Lichořeřišnice k okrase i zdraví

8. 10. 2015
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majas) stále ještě kvete na zahrádkách i v parcích. Je to oblíbená letnička s oranžovými, žlutými a červenými květy. Poupata a nezralé plody, trojpouzdré tobolky , se hodí jako náhrada pravých kaparů, mladé listy a květy chutnají jako řeřicha a jsou pikantní v salátech.

Léčivé látky jsou obsaženy v celé rostlině. Isothyokyanát benzylnatý se řadí mezi přírodní antibiotika. Působí proti streptokokům a jiným bakteriím a virům. Dokonce prý hubí i Zlatého stafylokoka! Přitom neničí přirozenou mikroflóru ve střevech. Užívá se při zánětech močových cest a ledvin, chřipce a  astmatu. Dokonce tinktura, vmasírovaná do vlasů, působí proti vypadávání vlasů. Čaj je ozdravovací prostředek. Jen se nesmí pít déle než tři týdny. Prostě všeho s mírou. Květy dobře vypadají i na chlebu s máslem.

Rostlina se množí přímým výsevem na stanoviště v květnu, nesnáší mráz a sama se často vysemeňuje. Hodí se do truhlíku, na  pergolu i do záhonu na pokrytí volného místa. Dávám ji také kolem stromů, kde má klouzavý stín.

Tinktura: 500 ml 60% lihu a dvě hrsti květů a listů -umístit na na teplém místě. 
Čaj: Jedna lžíce rozdrcených semen zalitá 200ml voucí vody, 15 min. louhovaná.
Přímý konzum mladých semen, listů a květů- 4-5 kousků za den.
bylinky květiny zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Havlíčková
Více než šest let jsem díky ní bez antibiotik .
Lidmila Nejedlá
Hezká kytička a ještě pro zdraví. Už sháním semínka na jaro. Hano, díky za informaci.
Vladka Steinová
Taktéž díky za info, nic jsem o této rostlině nevěděla, stále se učím.
Jana Šenbergerová
Pro tu bychom určitě našli využití. Dík!
Alena Tollarová
Prosím, prosím, pár semínek .... :)))
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi zajímavá informace - moje kamarádka květy této rostliny přidává do limonády .Myslela jsem, že to dělá jen pro ozdobu.
VANDA Blaškovič
Hanko, netušila jsem, že tato nenápadná rostlinka může přinášet tolik zdraví. Pro mne novinka. Děkuji za zajímavé info!
Zuzana Pivcová
Vím, že už v 90. letech, když se u nás začalo víc psát o léčivých rostlinách, mi byla doporučena lichořeřišnice v tinktuře jako protizánětlivá a zároveň i ke vtírání do vlasové pokožky. Takže můžu potvrdit Tvou informaci.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...