Naše procházka do minula

Naše procházka do minula

19. 10. 2015

Navštívili jsme v odpoledních hodinách první chrám v Praze. Hádejte, kterýpak to je?

Tak jako mám ráda mosty, tak mám ráda chrámy a kostely, vždy do nich zavítám, v odpoledních či ranních hodinách, kdy tam není moc lidí. To chrámové ticho člověka velmi uklidňuje.

Měli jsme to štěstí, že pan farář vyprávěl malé skupince lidí pověst o prvním chrámu v Praze. A tak převyprávím, co mám v paměti, abych to časem nezapomněla. Byli jsme v Týnském chrámu - jinak v Kostele Matky Boží před Týnem.

První kníže Přemyslovec Bořivoj I. přijal na Velehradě na Moravě víru křesťanskou. A od Sv.Cyrila byl pokřtěn. Tehdy přislíbil, že postaví první chrám v Praze. Slib tento dodržel a při návratu do Prahy nechal tento chrám  Panny Marie u Týna, stavět. V pověstech se vypráví, že Sv.Cyril a Metoděj položili základní kámen tomuto chrámu. Za to jim byli postaveny sochy v Týnu na památku.

Dozvěděli jsme se, že podzemím vedla chodba, kterou chodívala do paláce kněžna Ludmila. Manželka již zmíněného prvního knížete Bořivoje I. Jsme v 9.století našeho letopočtu. Tento románský palác se nacházel v nynější Celetné ulici, na jejím začátku, dnešní Sixtův dům. Tudy chodívala kněžna Ludmila, která porodila dle pramenů šest dětí. Její první syn Spytihněv nastoupil na trůn po smrti otce Bořivoje a druhý syn Vratislav po úmrtí svého bratra. Za manželku měl Drahomíru, a z jejich svazku se narodili synové Václav a Boleslav.

Ano, je to slavná babička Ludmila, která vodívala svého vnuka Václava do kostela. Druhý vnuk Boleslav byl nakloněn více své matce Drahomíře, která jako pohanka nenáviděla křesťanství. Pověst již zajisté všichni známe, ponoukala svého syna mladšího proti Václavovi, který byl pak skutečně ve Staré Boleslavi zavražděn. Stejně jako jeho babička, kterou měl tolik rád, ta zemřela zardoušením. Vytrpěla mučednickou smrt. To je již z pověstí, ale toto odpoledne nás zavedlo do minula a řekli jsme si, že v těchto podzimních dnech si budeme dělat procházky, které nás zavedou do minula.

Dnešní podoba Týnského chrámu pochází ze 14.-16.století, kdy vzkvétala gotika, rozvoj a obchod na Staroměstském náměstí.

Byla to hezká procházka do minulých časů, ještě s hezkým výkladem.

cestování historie Praha výlet
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiřina Benešová
A kněžna Ludmila bydlívala na Tetíně, tam byla taky zavražděna.
Jiřina Benešová
Já mám informace, že kníže Bořivoj, po svém křtu na Velké Moravě postavil kapli na Levém Hradci - pozůstatky tam jsou k vidění dodnes. Levý hradec byl tehdy sídlo rodu Přemyslovců. Až později přemístili sídlo tam, kde je dnešní Pražský hrad. Staroměstské náměstí a Týnský chrám se stavěl mnohem, mnohem později.
Alena Tollarová
Přemýšlím o tom, kolik lidí bydlících v Bořivojově ulici v našem městě má potuchy, po kom se ulice jmenuje ...
Eva Balúchová
Určitě to byla hezká procházka nejen do minulých časů,ale i po městě.. Vždycky si ráda přečtu o všech toulkách Prahou.
Jana Šenbergerová
Věže Týnského chrámu jsem poznala snadno, protože je máme v jídelně na keramickém kachlíku. Pověst o něm jsem se ale dověděla až teď. Pěkná procházka do minula.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.