O veselé pastelce: Z mého cyklu pověsti o pohádkách

O veselé pastelce: Z mého cyklu pověsti o pohádkách

21. 7. 2012

Byly kdysi pradávno doby, kdy ještě neexistovaly barvičky a už vůbec ne tužky.
V té době se narodil kluk a byl velice neposedný. Pořád někam lezl a někde něco objevoval. Maminka s tatínkem už si s ním vůbec nevěděli rady. Báli se, že se mu něco stane.

Jednou se ten malý, říkejme mu Všetečka, protože jméno už si nikdo nepamatuje, pořád motal kolem mamčiného ohniště a když vypadl kousek uhlíku z ohně hned se ho zmocnil. Bylo ale horké, tudíž neváhal a vložil ho do dřevěného špalíčku. Protože se zrovna zas nudil, vzal špalíček s oharkem, který rychle vychladl a začal jím malovat na březovou kůru sluníčko, které ne a ne vykouknout na oblohu.

Co to? Na kůře se objevilo sluníčko, leč umouněné. "Mamííí, koukej!" začal se chlubit Všetečka malým zázrakem. Okamžitě začal přikreslovat další a další obrázky. A tak měla maminka s tatínkem na chvíli klid. Všetečka si našel novou zábavu. Brzy se stal dospělým a začal totéž učit své děti. Jenomže, Všetečkovi děti nemohly být jiné než všetečné a už se nespokojili jen s oharkem, koumali a koumali, až se narodila první tužka.

A ještě nebyl všem vynálezům konec. Přešlo několik generací a jednoho dne řekl jeden chlapeček (nebo holčička? Co na tom?) kouzelné přání: "Chtěl bych, aby tužka nemalovala jenom černé obrázky..." Světe, div se, narodila se první pastelka. Nakreslila červené jablíčko a, panečku, ta byla veselá! K první přibyla druhá, třetí... ...a šikovné dítko okamžitě začalo obkreslovat květiny, oblohu...
Až to nebe dojalo a upustilo na obrázek slzičku. Obrázek se rozpil, ale... Vždyť vznikl nový obrázek- vodový! A tak vznikly vodovky.

A potom přibyly voskovky, barvičky olejové... Každý další Všetečkův potomek přinese další a další novinku a svět pastelek se úžasně rozrostl ve velikou paletu barev. Svět obrázků už není černobílý,  je stejně barevný jako všechno kolem.

Děkujeme, Všetečko!

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Růžena Antlová
Tento článeček by se určitě líbil i J.L.Hardtmuthovi který založil v r.1790 tužkárnu ve Vídni.

Zpět na homepage Zpět na článek