Můj seniorský život: Proč nebudu psát vůbec nic
FOTO: archiv autorky

Můj seniorský život: Proč nebudu psát vůbec nic

14. 1. 2016

Nejprve snad definice slova senior za použití chytré encyklopedie:

Slovo senior (z latinského senex, senis, starý, druhý stupeň starší) má více významů:

* starší v protikladu k mladší (junior)
* člověk v letech, starý člověk, stařec (přechýleně seniorka)
* ve sportu dospělý oproti juniorovi
* rozlišovač dvou osob téhož jména, zkratka sen. nebo sr. za jménem, například Josef Novák sr. (starší), Josef Novák jr. (mladší)

Protože stáří se tradičně spojuje s vyšším společenským postavením nebo autoritou:

* v některých jazycích znamená zdvořilé oslovení, španělské seňor
* může to být nadřízený, představený (anglicky senior officer, vyšší úředník)
* v protestantských církvích duchovní stojící v čele několika sborů sdružených do seniorátu, případně člen staršovstva, představenstva sboru
* v USA student nejvyšších tříd střední školy (High school).

Logicky lze tedy říci, že porodím-li dcerku shodného křestního jména, stávám se automaticky seniorkou. Což je úsměvné, hlavně, když se v ideálním věku 25 let, dcera vdává, mění příjmení, a já - ač o čtvrt století starší - přestávám být seniorkou, ale nezačínám být juniorkou...

Označení senior - seniorka nemám ráda. Psát o tom, že znám 30leté seniory/ky a naproti tomu 80 leté juniory/ky je již omšelé a plytké.

Ale chci se zapojit do vyhlášeného soutěžního tématu. Co s tím?

Budu nesmírně ráda, když o mém seniorském věku nebudu moci ještě pár let napsat vůbec nic! Jediné, co snad s ohledem na věk (jak je jistě dané téma myšleno) je příjemné, jsou seniorské slevy...

 

 

Můj seniorský život - nová soutěž magazínu i60 o zajímavé ceny. Jaké je to být seniorem? Jak prožíváte toto období života? Co vám seniorský věk vzal a dal? Jak se změnil váš život po odchodu do důchodu? Jak se bavíte v seniorském věku, co nejčastěji děláte? Jste aktivním seniorem, anebo většinu času trávíte sami? Napište nám do nové čtenářské soutěže magazínu i60 své příběhy a postřehy, povídky, glosy. Více o soutěži se dozvíte zde.

Můj seniorský život
Hodnocení:
(3.8 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Přiznám se, že mi více vadil dřívější název "přestárlý". Také důchodkyně či penzistka nemusí každému vyhovovat. Ale ještě lze použít název rentiérka od slova renta. Každý je tak starý jak se cítí. Mně název seniorka nevadí.
Jana Šenbergerová
Tak to se vám povedlo! Ani nahá, ani oblečená, ani pěšky, ani na voze ...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.