Fotoreportáž: Kolínská řepařská drážka
FOTO: autor

Fotoreportáž: Kolínská řepařská drážka

13. 2. 2016

Za dávných časů, kdy v Čechách se ještě pěstovala cukrovka ve velkém, se na podzim řepa svážela na místo odvozu, teda k nádražím. A jelikož tehdá byly docela velké lány a přístup na pole byl horší, stavěly se tzv. řepařské drážky.

Byly to tratě jednak úzkorozchodné převážně rozchod 60 cm, a za druhé, jelikož se často měnily, nemývaly nijak zvláštní podklad. Řepa zmizela, u těch zbytků drážky byly nahrazeny automobily. Přesto několik vláčků zachováno, jako nostalgie, bylo.

A tak dnes je možné se po těchto úzkorozchodkách jako turisté svézt. Milovníci těch drážek mnohdy obnovovali i ze šrotu mašinky, vagonky i koleje. Jedna taková drážka je na okraji Kolína.

cestování fotografování
Autor: petr stejskal
Hodnocení:
(3.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Zajímavá fotoreportáž.
Zuzana Pivcová
To je pro mne velmi zajímavá informace. Kdysi jsem krátkou dobu bydlela v Mělníku u cukrovaru. Když vypukla řepná kampaň, pracoval cukrovar ve dne v noci a všude to pěkně zavánělo. Ale jak se tam řepa vozila, nad tím jsem moc nepřemýšlela.
Drahomíra Stínilová
Moc pěkný článek. Informativní i s hezkými fotkami.
ivana kosťunová
Takovým vlakům ( obr. 26 ) jsme říkali vlak kovboják
Jana Šenbergerová
Naštěstí se aspoň něco zachová jako turistické atrakce. Pěkně zdokumentováno. Jako bych tam byla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.