Akvarely, karikatury i klobouky. Palác YMCA představuje život Daniely Karasové.
FOTO: Daniela Karasová na svatební cestě v roce 1972

Akvarely, karikatury i klobouky. Palác YMCA představuje život Daniely Karasové.

8. 3. 2016

Malebné obrázky z cest po světě  - z vrcholků hor a dalších přírodních krás. A třeba i snímky automobilových veteránů. To vše zachycuje kolekce zářivě barevných obrázků - akvarelů.  Pod  názvem „Z mého života“ je v pražském Paláci YMCA, Na Poříčí 12, vystavuje Daniela Karasová, energická umělecká kurátorka a grafička. Osobnost s mnoha aktivitami a zájmy se celý život zabývá designem a krásou. Kromě obrázků představuje v pasáži Paláce YMCA  i své další „životní lásky“: originálně zdobené barety a klobouky či karikatury známých osobností. Výstava „Z mého života“ Daniely Karasové potrvá od 11. března až do 11. května, otevřeno bude každý den od 8 do 21 hodin. Vstup pro veřejnost je volný.

I ve svých dvaasedmdesáti letech má Daniela Karasová, významná historička umění, výtvarná teoretička a grafička stále mnoho koníčků a zájmů. Stále ještě učí dějiny uměleckého řemesla a architektury na Vysoké škole chemicko-technologické, věnuje se práci kurátorky v Uměleckoprůmyslovém muzeu, píše knihy o designu nábytku a cestuje historickými auty po světě. Navíc je vášnivou lyžařkou, která se kdysi věnovala unikátní sportovní disciplíně - baletu na lyžích. Ráda podniká také zimní skialpinistické túry.

„Je to věc lásky - dělat věci, které člověka těší, a potěšit jimi i ostatní,“ říká sympatická dáma. A dodává, že chce ještě projet s historickým sportovním veteránem MG švýcarským horským průsmykem. Výstava z pestrého života Daniely Karasové právě v pražském Paláci YMCA není náhodná. S touto organizací autorku spojují i další aktivity. V YMCA, největší a nejstarší mládežnické organizaci na světě, pořádala spolu s manželem mnoho let lyžařské kurzy, jimiž prošly stovky dětí.

„Výstava obrázků a dalších artefaktů Daniely Karasové bude oslavou zajímavé osobnosti a jejího ymkařsky "rovnostranně trojúhelníkového" života, ve kterém harmonický rozvoj duše, ducha i těla je radostně samozřejmou hodnotou,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA.

„S organizací YMCA mě spojuje i rok 1968, kdy se u nás začaly poměry uvolňovat. Odjela jsem tehdy reprezentovat republiku právě za YMCA na celosvětovou konferenci do Kanady. Schylovalo se k okupaci a já se jako jediná členka české výpravy vrátila. Byla jsem naivní. Myslela jsem si, že se budeme bránit, že si nenecháme svobodu vzít,“ dodává Karasová. Z Kanady pak dostala i zajímavou pracovní nabídku. Povolení k výjezdu jí ale policie zamítla, a tak se do zahraničí další léta nepodívala.

Palác YMCA, v němž se výstava uskuteční, je budova postavená v centru Prahy ve stylu moderního klasicismu. Je stále místem, kde se intenzivně sportuje a kde se také konají kulturní akce. V tomto domě na dobré adrese si také rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. Samotná YMCA se v tuzemsku mimořádně rozšířila ve dvacátých letech minulého století a má zde slavnou tradici, podporoval ji mimo jiné i první Československý prezident T. G. Masaryk spolu s dcerou Alicí.

 

 

 

 

 

kultura naše tipy výstavy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Palác YMKA existuje spoustu let a soustřeďuje nejrůznější aktivity. Proto spojím příjemné s užitečným: Navštívím výstavu p.Karasové a přeptám se v YMCE, zda také mají nějaké aktivity pro senior.věk - třeba ev. i ve svých pobočkách (Prahu znám, trefím).
Jana Šenbergerová
Ty akvarely se mi líbí. Přeji paní Karasové úspěšnou výstavu a hodně elánu do všech jejích aktivit.

Zpět na homepage Zpět na článek