Když si seniorská hlava vzpomene
Ilustrační foto: pixabay.com

Když si seniorská hlava vzpomene

12. 3. 2016

Obsah básní Erbenovy "Kytice" se ani od školních let sice nevytratil, ale na některé básně byly napsány i parodie - vzpomněla jsem si na  "VODNÍKa", tak slyšte: 

Ráno, raníčko Nána vstala a koš si na rameno dala: "Matičko, tuze ráda bych na polní sobě vyšla pych! Když máme dnes to uzený, natrhám zelný lupení, nakrájíme ho do sosu a pak si dáme do nosu!" 

"Ach, nechoď, nechoď! milá Náno, zahraj si radši na piáno, ach nechoď dcero do zelí, neb tě tam Pepík zastřelí." 

Nemá dceruška doma stání, do zelí ji cos pohání, do zelí ji cos nutí - uzený bez něj-bez chuti! Jak první lupínek ulomila, zjevil se Pepík jako víla a přeubohou dívčinu zatáh si trochu do stínu. Na zelništi kráva bučí a v poli vítr naříká: nepadej mu do náruči, chraň se, chraň se Pepíka!  Slunce už svítí, Nána jde domů - v světnici matka zlomená: "Komu jsi dala, komu, komu? - půjdeš si za ním bez věna!"

Po roce, ach po roce, co Pepa rozšlápl jí košík, narodil se Nanynce malinkatý hošík.

Svázala ho do pleny, v domku opuštěném, ale MASO UZENÝ JÍ TEĎ RADŠI S KŘENEM!

 

 

 

vzpomínky
Hodnocení:
(3.8 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Milé kamarádky/kamarádi - dík za pochvalu této památky na dětství/mládí. A kde jsem to vzala? No v deskách, kam ode dávna ukládám různé "blbosti" !! - přežily i několikeré stěhování a kupodivu, jsou stále použitelné (tam byla uložena i otázka ženy ....kdo jsem? - zveřejněná k MDŽ) Pokud se zadaří a já najdu i parodii na jednu kdysi známou písničku - tak to opět napíšu.
ivana kosťunová
Vodník Dvořák by se divil.
Jana Šenbergerová
S touto verzí jsem se dosud nesetkala. :-)
Alena Várošová
Květo pěkné,pobavila jsem se.
Jana Slavíková
Určitě si někteří vzpomenou na představení Kytice v Semaforu, které kromě jiných balad podle Erbena obsahovalo i Vodníka. Premiéra byla před 42 lety, 14. března 1972 a jak jsem na webu divadla zjistila, představení se hraje dodnes. A díky poetice Jiřího Suchého ani ten Vodník nekončí tragicky jako originál.
Ladislav Vesecký
Hezký
Alena Vávrová
:-) :-) tak tohle zrovna neznám. Jako študáci jsme se podobnými "přebásněnými texty bavili. Na netu kolovala Klekánice.
Olga Štolbová
Květo díky, také jsem potřebovala trochu zvednout náladu... *****
Jarmila Komberec Jakubcová
Květko kam chodíš na inspiraci - zasmála jsem se
Hana Rypáčková
:-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...