Dobruška
FOTO: autorka

Dobruška

13. 4. 2016

Plním přání několika lidí, kterým jsem slíbila představit malebné městečko Dobrušku. Použiji materiály, které nashromáždili jiní. Většina dat bude od pana Jiřího Macha.

Dobrušku je možné najít na soutoku Zlatého potoka a potoka Brtvy. První zmínka o Dobrušce je již ze středověku z roku 1320. Tehdy se nejmenovala Dobruška. Na místě dnešního města byla trhová osada Leštno. Město leželo na obchodní stezce. Bylo obehnáno hradbou a do osady se vstupovalo čtyřmi vstupními branami. Od poloviny 15. století se stává střediskem Opočenského panství, Dobruška (Leštno) spadala pod jeho správu, tehdejší majitelé byli Trčkové z Lípy. Za jejich správy se zvelebily domy a byla vystavěná i dominanta Dobrušky -  radnice. Vévodí městu už několik století ze středu náměstí.

Po několika požárech Leštno vyhořelo do základů, tehdy byla osada dřevěná, tak ohni nedalo moc práce, aby vykonal své dílo. Po požáru se lidé spojili a postavili novou osadu, kterou pojmenovali Dobruška, prý na pamět dobré vůle dobrých lidí, kteří neodešli, ale postavili novou osadu, jestli název opravdu vznikl na paměť dobré vůle, nevím. Jen to tak vypráví staří lidé, co hodně pamatují.

V roce 1806 vyhořelo mnoho domů, požár zachvátil kostel a pivovar, ale i přes veškeré pohromy, které město postihly, nám zbylo hodně památek po našich předcích. Třeba Mariánský sloup, jehož originál je uložený v dobrušském lapidáriu a na náměstí můžete spatřit jeho zdařilou repliku.
Za náměstím je možné spatřit, původně kostel Panny Marie z roku 1350, který po požáru v roce 1806 byl upraven a zasvěcen sv. Václavovi.
Dobrušské muzeum najdete v bývalém rabínském domě, kde je k vidění židovská rituální lázeň – mikve. Údajně je jedinou dochovalou v České republice, která je přístupná veřejnosti.

Z Dobrušky pocházeli i významní lidé. Nejznámější je nepochybně František Ladislav Hek, jehož životopis popsal Alois Jirásek v románě F.L.Věk. Neškodí zde zmínit rodáka, spisovatele a dramatika Františka Adolfa Šubrta, prvního ředitele Národního divadla, jehož jméno nese menší dobrušské náměstí (dříve koňský trh).

Po této procházce se můžeme vrátit na náměstí F.L. Věka a vystoupat na radniční věž, vysokou 45 m. Odkud je hezký rozhled na Orlické hory a okolí.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Dobruškou jsem byla okouzlena, krásné historické městečko. Radniční věží nás provázela moc příjemná průvodkyně seniorka, také tam tehdy byla krásná výstava obrazů. Díky za připomenutí nezapomenutelných zážitků paní Růženko.
Květoslava HOUDKOVÁ
Paní Růženko - dík za potvrzení pobočky UK - Dobrušku navštívím. Určitě zde nestudují Čj jen mladí/svobodní, ale zřejmě i cizinci, kteří mají rodinu-děti. Právě pro jejich děti bych představila zajímavost, která je pro každé vyrobeným originálem/nedá se nikde koupit! Můžete mi - prosím - napsat kontakt na tu pobočku UK (můj mail: kurzHoudk@seznam.cz) - k přesnější domluvě -díky
Růžena Marková
Přidala jsem pár fotek z karty,kterou jsem měla po ruce. V týdnu vyjdu nafotit náměstí, bez lidí.
Anna Čípová
Dík za tip na výlet. Vyprávění zaujalo.
Růžena Marková
Mám teď trochu fofr, nějaké dodělávky v bytě, ale až budu mít chviličku představím vám Dobrušku současnou a najdu pár fotek nebo se projdu a nafotím nové. Co se týče té univerzity to je pravda, bydlím jen pár metrů od ní. Budova univerzity je hojně využívaná po celý rok pro různé akce.
Naděžda Špásová
V Dobrušce jsem nikdy nebyla. Taky ji mám spojenou s A. Jiráskem. Hezké přiblížení tohoto města, ale chtělo to ještě pár fotek. Možná příště?
Alena Vávrová
Díky Růže a její pohostinnosti mám Dobrušku projitou a nafocenou křížem krážem, dokonce i z té radniční věže. A hlavně - mám ji ráda. Nachází se v mém milovaném VČ kraji a na dostřel Orlických hor a v blízkosti mnoha dalších krásných míst.
Marie Seitlová
Růži pěkně představená Dobruška.
Květoslava HOUDKOVÁ
V Dobrušce -městě věrném českému jazyku- je také pobočka Karlovy univerzity - sezónní /prázdninová výuka č. j. pro cizince.
Hana Rypáčková
Dobruška je nedaleko nového města nad Metují a dlouhá léta jsem tam jezdila s dětmi na výměnné tábory.Dobruška mi učarovala. Někdo z íčka nebo staré 60 byl z Dobrušky... Knihovnice z Dobrušky- mi říká má mozkovna? Ach jo, už bych zase někam jela!!

Zpět na homepage Zpět na článek