Gagarin 2016
FOTO: www.planetarium.cz

Gagarin 2016

20. 4. 2016

Po připomínce Titaniku a herečky Baarové se do dnešní doby vrátil i kosmonaut Jurij Gagarin. Je o něm uspořádána výstava, v pražském Planetáriu. Vydal jsem se tam dnes. Vstupné pro penzisty bylo za pár desetikorun. Od jeho startu je to už 55 let!

V popoledních hodinách jsem byl jediný návštěvník. Hlídalo mě pět kustodek, stejně jsem nechtěl nic ukrást. Expozice je v jedné místnosti, s možností vyfotografovat si tvář v kosmické uniformě.

Gagarin vzlétl do vesmíru 1961, byli jsme tehdy dva roky před maturitou. Před školou jsme se dívali na to modré nebe, pouhým okem jsme ho ale neviděli. Měli jsme upřímnou radost z lidského, i námi už zažívaného pokroku, byli jsme hrdí na sounáležitost s úspěšným východním blokem. Brněnský kapelník Gustav Brom se také radoval, složil a osobně nazpíval písničku Dobrý den majore Gagarine…

Výstava je aktivní, hosté si mohou hranolem rozkládat sluneční světlo. Odzkoušet se může rotace kosmických těles, porovnat vlastní tělesnou váhu na jiných planetách Sluneční soustavy. Obhlédnout se může Gagarinova strava. V přistávacím modulu měl kosmonaut málo místa, okénka žádná.

Při mém odchodu se do Planetária valily školní dítky, jejich učitelka mě pozdravila, dokonce jako první.

Vycházel jsem raději opačným schodištěm. Dole si mě vyhlédli kočovní filmaři, nedali jinak, než že se mnou hned teď natočí „interview“. Souhlasil jsem, otázky byly ale o něčem jiném, pro nějakou pojišťovnu.

Domů jsem došel s nadšenou duší, přeji přínosnou návštěvu i dalším návštěvníkům.

 

                  

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Čadová
Určitě se na výstavu půjdu podívat. Gagarina jsem vítala mávátkem, když přijel do ČKD Praha. Žáci ze ZŠ Praha 9- Špitalská musely jít mávat!
Zdenka Jírová
Hezky jste zavzpomínal, já jsem se tuto zprávu dozvěděla ze školního rozhlasu ve druhém ročníku střední školy. Písnička Gustava Broma se mi líbí dodnes. Nikdy jsem tuto událost neřešila jako politický úspěch, jen jako úspěch člověka.
Lidmila Nejedlá
Díky, pane Miloši, půjdu tam s vnukem a zavzpomínám na tu slávu.
Jana Šenbergerová
Tak jsem právě zjistila, že nejlehčeji by mi bylo na Měsíci, zatímco na jupiteru bych se potýkala s těžkou nadváhou. Neptun by byl ideální. Teď mi bude vrtat hlavou, proč jsem se narodila zrovna na Zemi. ;-)
Jana Šenbergerová
Pěkné ... :-)
Libor Farský
A jestlipak se Gagarin na oběžné dráze ve stavu beztíže mohl nějak zvážit?
ivana kosťunová
Předpokládám tedy, že čím dál od Slunce, tím méně. Zvolím tedy Mars, nebo Jupiter, nemůžu se přece ztratit bez funusu.
ivana kosťunová
I já se připojuji s kladným hodnocením. Vaše vidění situací a události je za všech okolností originální. KOlik bych vážila na jiných planetách by mě velmi zajímalo, pro případ, že bych chtěla emigrovat.
Jarmila Komberec Jakubcová
Asi poprvé od vás čtu reportáž s pozitivním viděním. Jen tak dál pane Miloši.Tak vám dám 5 hvězdiček
Věra Lišková
Pěkná reportáž. Umíte psát stručně a přitom výstižně, jak už někdo poznamenal, nic Vám neunikne. Chválím za odložení černých brýlí do šuplíku.

Zpět na homepage Zpět na článek