Ve věku 85 let zemřel výtvarník Adolf Born
FOTO: Wikimedia Commons (autor Packa)

Ve věku 85 let zemřel výtvarník Adolf Born

22. 5. 2016

V Praze dnes ráno zemřel známý výtvarník Adolf Born. Bylo mu 85 let.  Kreslíř oblíbený díky svým typickým postavičkám plných humoru a groteskního pohledu na svět zesnul ve svém domě mezi nejbližšími členy rodiny. Born byl například spolutvůrcem legendárního Macha a Šebestové, ilustrátorem více než 250 knih a autorem nezaměnitelných grafických listů.

námořník z Yorku. V kresbě, leptu a litografii vypracoval nezaměnitelný výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa. Born byl také autor divadelních scén a kostýmů.

Za svou tvorbu získal mnoho cen doma i v zahraničí. V 60. a 70. let byl známý zejména jako karikaturista, teprve později se soustředil na ilustraci. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen, například roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu jmenován karikaturistou roku. Později dostal francouzský Řád mění a literatury. V roce 2013 získal na festivalu Anifilm cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

K ilustracím, které Borna proslavily, ho před desítkami let přivedl právě zmíněný námořník Robinson Crusoe. "Když jsem dostal tuhle knížku ve svých 12 letech, tak jsem věděl, že bych k nim chtěl dělat obrázky. A to se mi splnilo, ilustroval jsem je a ještě jsem pak dělal se Stanislavem Látalem celovečerní loutkový film. Byl to splněný klukovský sen, je to bezvadný, že se to někdy podaří," řekl Born ČTK před rokem, když slavil 85. narozeniny.

 

 
osobnosti úmrtí výtvarné umění
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
ANO, velká škoda, ale každému ta svíce jednou dohoří. Díky Vám, pane Borne, za Vaše skvělá celosvětová díla!
Miroslava Jachimová
Velká škoda. Zase odešla jedna z osobností našeho uměleckého světa. Byl známý nejen u nás, ale i ve světě.
Alena Tollarová
Cour a Courek - to bývala jedna z nejoblíbenějších našich dětí. Mach a Šebestová, to je jasné a mnoho dalších ... Děkujeme, pane Borne. R.I.P.
Naděžda Špásová
Škoda, obrázky pana Borna mám moc ráda. Pro výtvarný svět je to nenahraditelná ztráta.
Karel Boháček
Pane Born, Váš život měl smysl a dělal jste všem lidem radost ! Díky, ať Vás sv.Petr uvede do malířského ráje !
Vladka Steinová
Velký umělec, světově uznávaný, royalista a sympaťák. Čest jeho památce!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%