Deset důvodů, proč je lepší být starý
Ilustrační foto: ingimage.com

Deset důvodů, proč je lepší být starý

8. 8. 2016

V posledních letech se stalo přímo módou říkat, že se ve vyšším věku cítíme lépe než za mlada. Že jsme spokojenější, vyrovnanější, šťastnější. U někoho to tak opravdu je, někdo se tak spíš jen utěšuje. Faktem zůstává, že ti, kteří se umí na stárnutí dívat s humorem, se s přibývajícími roky umí lépe vyrovnat. Tak pro inspiraci, tady je deset důvodů, proč je nyní lepší být starý než mladý.

1. Nic nemusíme. Konec s myšlenkami a slovy typu: Nikdo mě nepotřebuje, nudím se, ráno vstanu a nevím, jak být prospěšný. Vzpomeňme si na chvíle, kdy v šest ráno zařinčel budík, my vyrazili do chladného deštivého rána a pak celý den plnili úkoly šéfů, o jejichž inteligenci jsme neměli valné mínění. Co bychom tehdy dali za to, kdybychom si mohli říct: Co dneska budu dělat?  Nic? To je skvělé. Protože není lepší fáze života než ta, kdy člověk nic dělat nemusí, ale mnoho věcí dělat může. Kdy jindy než v penzi se tohle podaří?

2. Naše soukromí je soukromé. Současní senioři jsou poslední generace, která ještě ví, co je to výraz soukromí. Náš život se neodehrával veřejně na sociálních sítích. Na internetu nevisí naše fotky s nahým zadkem, fotky se všemi milenci a milenkami ani fotky, kdy za mlada zvracíme v parčíku při nočním návratu z baru. Zatímco dnešní mladí si svůj život odehrávají na internetu v přímém přenosu a sdílejí své pocity, úspěchy i trápení s naprosto cizími lidmi, my se nemusíme bát, že se jednou budeme stydět za to, co jsme sami o sobě zveřejnili. Internet je našim pomocníkem v životě, ale neřídí ho. Nedovolili jsme mu to. Nejsme totiž hloupí.

3. Už víme, kdo je přítel. V životě jsem se setkali se spoustou lidí, z mnohých se stali kamarádi, spolupracovníci, obchodní partneři. Ale jen ti, kteří zůstali po našem boku léta, jsou opravdoví přátelé.

4. Móda je nám k smíchu. Musí být těžké mít nyní šestnáct let a procházet všemi těmi obrovskými obchodními centry. Ta velká nabídka, ty barvy, ty střihy. Co si vybrat? Všechno? Ale jak, když na to nemám? Tak tohle dilema od určitého věku mizí. Protože všechno, co kolem sebe vidíme, jsem už nosili. Už víme, že móda se vrací stále dokola. Našimi šatníky prošly minisukně, maxisukně, dlouhá saka, krátká saka, ramenní vycpávky, zvonové kalhoty, úzké kalhoty....Takže už víme, že móda je především hra a byznys, ne důvod k trápení. Jaká to úleva, že?

5. Neviděli jsme New York, no a co? Paříž, Londýn, Řím, Benátky, Santorini, Barcelona... Mnoho mladých lidí má nyní cestování pojato jako sprint. Létají do ciziny na co nejkratší dobu, na víkendy, aby stihli projet co nejvíce atraktivních míst za co nejkratší dobu, protože hned zase rychle musejí pracovat, aby vydělali na další výlet. Na vyšším věku je fajn, že už máme jasno, že se nás tenhle sprint netýká. Holt, jsme v životě nestihli vidět New York, ale od šedesátky nahoru nám to začne být jedno. Protože víme, že mnohem důležitější je poznávat nějaké místo v klidu a dlouho než je proletět jako kulový blesk. Jinými slovy, že dva týdny v Tatrách nebo v Chorvatsku mohou být víc než dvoudenní běh Londýnem.

6. Mluvíme na rovinu. Ironie, sarkasmus a lehká přezíravost s přibývajícími léty získává určité kouzlo. Když své názory říká na rovinu mladý člověk, často uslyší, že je drzý, příliš dravý či nevychovaný. Když totéž řekne člověk starý, okolí si ho napomenout nedovolí. Jsme generace, vychovaná k přesvědčení, že nejlepší je mlčet a nevyčnívat z davu. Ale to už neplatí. Užijme si to a říkejme, co se nám nelíbí, co nám vadí, co chceme jinak.

7. Jsme v centru zájmu. Nikdy dříve se o seniorech nemluvilo tak hodně jako nyní. Populace stárne a ten fakt už přijali všichni: politici, neziskové organizace, obchodníci, média. Kolem nás proudí miliony korun v různých programech určených speciálně pro seniory, ať už jde o oblast vzdělávání, cestování, zdravotnictví a podobně. Někdo chce na seniorech vydělat, někdo chce pro ně opravdu dělat to, co považuje za nejlepší. Vyberme si a využijme toho. Nikdy dříve senioři tolik možností užívat si neměli. Vzpomeňme si, jak žili v sedmdesáti naši rodiče a prarodiče a srovnejme si to s tím, jak žijeme my.

8. Nejsme rozmazlení. Celý život jsme byli zvyklí pracovat. Ale také, bohužel, nedostávat nijak závratné sumy. Pro generaci dnešních seniorů je typické, že život prožili v normálnosti, průměrnosti. Na rozdíl od dnešních mladých lidí jsme neměli sny o tom, že vystudujeme na Harvardu, naučíme se tři jazyky, staneme se popovou hvězdou nebo manažerem nadnárodní firmy s platem půl milionu měsíčně. Naše sny byl obyčejné, skromné: Rodinný domek, chalupa v horách, dovolená na Baltu. Stojíme nohama na zemi a když nemáme peněz na rozhazování, nehroutíme se z toho. Víme totiž, že z jednoho kuřete se dá udělat oběd pro pět lidí. Narozdíl od mladých, kterým udělá radost jedině kuřecí stehýnko za dvě stovky v restauraci.

9. Lepší už to nebude. Nebudeme krásnější, vlasy nám nenarostou, břicha, vrásky ani křečové žíly nezmizí. Bude už jedině hůř. Tak to je a od určitého věku má v tomto směru každý aspoň trochu myslící jedinec jasno. Další důvod k úlevě. Vždyť to je vlastně ta nejlepší stránka stárnutí: smíření se s ním.

10. Desátý důvod, proč je lepší být na počátku jednadvacátého století starý než mladý, si může vymyslet každý sám. Každý jsme přece originál a každý považuje za to nejlepší něco jiného.

 

 

 

stárnutí
Hodnocení:
(4.5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rarasch
Myslím, že tento příspěvek je "z nouze cnost".Všichni, kdo pracovali s láskou a ne jen pro peníze prostě litují, že profesně nemají žádnou budoucnost. Přibývá zdravoních problémů, které se hůře již eliminují. Pár přátel opravdu je, ale v podstatě zůstává jen rodina, jenže děti i vnoučata, aby obstály v životě, mají spoustu pracovních a studijních povinností, a tak rodiče jsou vděční za denní e-mail, zavolání a občasnou návštěvu. A to můžeme být rádi, že žijí skvělým rodinným životem a mají o nás opravdu zájem. Ano, pokud zdraví slouží a finance stačí, cestování je jasná volba. Nejlépe s vlastním organizačním zajištěním. S exotikou pomůže i specializovaná CK. Je skvělé mít nějakého koníčka, manžel kromě zaměstnání, které je jeho koníčkem má např. myslivost. Pro mě je koníčkem celý život i chata , třetí desetiletí s bazénem, protože milujeme plavání. Snažím se o pozitivní myšlení, ale zejména v noci mě probouzí spousta negativních pocitů. Strach z nemohoucnosti, z toho, že se nedožiji promocí a svateb vnoučat, strach ze vzájemné totální závislosti na manželovi atd. Opravdu nevidím na stáří jediné pozitivum.
Jiří Lupoměský
Na rozdíl od většiny diskutujících se všemi body článku paní Hofmanové souhlasím. Je pravda, že doba se hodně rychle mění směrem, který zdánlivě nahrává mladým, ale upřímně řečeno, nepřeji svým vnoučatům to, do čeho vstoupí jako dospělí. Jsou vychovávána (jako drtivá většina mladých) v neuvěřitelné sebestřednosti a nejčastější slova, která od nich slyším, jsou "já" a "můj". A pokud jde o ten New York, byl jsem tam, ale už bych tam nikdy nejel.
Jiřina Macháčková
V květnu mi bylo 60, už 1 rok beru starobní důchod. Jsem zdravá, fit. Pracuji doma na počítači pro realitní kancelář. Je fajn, že pracuji protože chci, ne proto, že musím. Odpoledne vyrážím na túry do přírody. Stará se necítím. Jen je mi líto, že v mládí jsem neměla takové možnosti, jako dnešní mladí. Počítače, smartphony byla neznámá budoucnost. Naše generace je skromná, byla zvyklá pracovat. Je pravda, jak píše autorka v článku, že dnešní mladý chce být manažerem nadnárodní firmy, vydělávat půl milionu měsíčně. Mladí pracovat nechtějí, proto firmám chybí zaměstnanci a zaměstnávají cizince. A cizinci stojí stát nemalé peníze. Kdyby mladí pracovali, neměli bychom zde tolik cizinců. Chybí řemeslníci, mladí se do učebních oborů nehrnou a přitom dnes, když jsou řemesla a řemeslníci žádaní, vydělali by si pěkné peníze, hodně z nich by si mohlo postavit dům, uměli provádět opravy na domě. A to jsou dovednosti k nezaplacení. Bod 4 móda: Z šatníku jsem vyřadila spoustu oblečení, které jsem již nenosila a překáželo mi ve skříni. Vyřazené, přitom pěkné oblečení jsem odnesla do sběrného kontejneru pro potřebné. Na každé roční období mám několik kousků pěkného praktického oblečení a bot. Bod 5: NewYork sice nikdy neuvidím, snad se mi splní přání jet na poznávací zájezd za starověkými památkami. Bod 6: Z davu nevyčnívám, mám ráda své soukromí. Když mi někdo vadí, když za každou cenu uplatňuje své názory a myslí si, že jen ty jeho jsou správné, takovému hlupákovi se raději vyhnu, než abych se mu snažila jeho názory vyvracet. Jsem v pohodě a svůj klid si nenechám nikým vzít.
Eva Buchtelová
Nevím jestli dnes je lepší být starý nebo naopak.Některý den se cítím mladší,někdy starší.Záleží jak se vyspím,jaké je a bude počasí,co mě přes den čeká. V MHD mě nikdo sednout nepustí,protože mladí jsou po ránu strašně vyčerpaní,a já to vždy nechávám mladým,protože až boudou staří,ještě se hodně nastojí,nikdo je sednout nepustí. Aproto staří držme se pospolu,na mladé nespoléhejte,věřte hlavně sobě.
Karel Peterka
Je lepší být mladý, zdravý, chytrý a bohatý než starý a nemocný ??? Hloupý a chudý nemusí být nutně každý až na stará kolena.Karel.
Jitka Prušová
No, já nevím, když to vezmu bod po bodu , tak kromě bodu č.1 svůj život prostě takhle nevidím, protože: bod 2- jsdm digitální babička, mám profil na FB, vykecávám se na různých diskusních fórech (pod různými nicky pochopitelně)- fórum i60 je výjimkou-zde jsem za sebe bod 3- mám mnoho kamarádů, ale přítele jen jednoho- mého muže bod 4 - módu beru moźná vážněji než dřive, protože co se snese na mladý, v tom se stará zesměšní, ale hlavně mne móda pořád děsně baví bod 5- cestovat mě pořád baví, jen mám demarkační čáru, kterou nikdy nepřekročím a tou jsou hranice Evropy, prostě křesťanský svět; dřive jsme cestovali s cílem poznávat přirodu, města, dnes jezdíme za vínem , jídlem a za starými i budoucími přáteli, které jsme v cizině potkali a snad ještě další nové potkáme bod 6- říkat věci na rovinu je určitě dobrá věc, jen je třeba zvolit vhodnou formu a já si nemyslím, že právě ironie, sarkasmus a lehká přezíravost jsou vhodnými prostředky ke komunikaci, ledaže by bylo vaším cílem všechny ve vašem okolí otrávit a zůstat úplně sám/a bod 7- jestli tomu tak je, výborně. možná to někdy využiju, zatím se zvládám zabavit bez cizí asistence bod 8 + 9 naprostý souhlas
Ilona Erika Kolář
Absolutně nesouhlasím, neznám jediného člověka včetně mě, který by byl raději starý než mladý.
Věra Lišková
10. Důvod.Včera, když jsem v Praze vstoupila do metra, mě jedna mladá žena hned uvolnila místo k sezení. (jen nevím jestli je to důvod k radosti)
Helena Lepková
Desatero je nádherně napsané. Pracovně mám před sebou posledních 20 dní, šedesátku jsem oslavila před dvěma lety, téměř všichni spolupracovníci by mohli být mými dětmi a já se mezi nimi cítím dobře. Ptají se mne, jak to bylo dříve, a já si uvědomuji, že jsme měli život jednodušší. Věděli jsme, že se vezmeme, budeme se starat (spíše ženy) o děti, domácnost, budeme mít jednu kasičku a žádné dluhy. Chtěli po mně i fotky z mého mládí - donesla jsem svatební a promoční. Hřála mne pochvala - byla jsi moc hezká. A já odpovídám - mládí není zásluha, to je jen pomíjivý časový údaj. Cestování jsem taky dohonila.
Drahomíra Stínilová
Také s panem Libánským souhlasím. Jen dodávám - každý člověk je jiný. Někdo ve stáří skutečně dospěje a někdo ustrne. Takže nemůžeme staré lidi hodnotit všeobecně stejně. Jako nejde říct, že všichni mladí jsou takoví a takoví. Staří i mladí jsou třeba hloupí, nebo chytří, vnímaví - nudní ..atd.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%