Kino
FOTO: archiv autora

Kino

27. 9. 2016

Ty kluku malej
dětství mé,
teskně mi je v myšlenkách.

To už tak člověku bejvá,
když potichu a po špičkách
vkrádá se do času,
kdy věřil tomu,
co se v kině hrálo.

Měl jsi tam svou židli,
v první řadě, abys viděl hodně
a ne málo.
Ta židle vrzla, jak ses kroutil
celej elektrickej
z toho napětí, jestli Vinnetou
proti bandě Rollinse
bude dobrým hráčem.
Ale Vinnetoua zastřelili
a tys šel domů
s pláčem.

A teď jsi velkej
a pláčeš zas,
protože tu židli
už vzal si ďas,
a nápis Kino,
z železa vytepanej,
sežrala zeď i s hmoždinkami.

Tak už to chodí pod hvězdami,
že i domy chřadnou opuštěny
jak sirotci vlkům napospas,
omítky jim nemládnou
a do jejich oken tříská
hulvát čas.

Ale obrazy v mé hlavě neblednou.

Tam za dveřmi bez klíče
páni kluci bez míče
škváru hřiště vyměnili
za prach horké prérie.
A dívky s copy spletenými
a s koleny odřenými
k sobě se tiskly
po dvou do něžné série
a švitořily jak vlaštověnky v pozdním létě
než odletí navždy.

V zakouřeným kinosále
- div se dnešní světe -
před pomačkaným plátnem
pět korun tehdy směnili jsme
za devadesát minut
kolorovaný pravdy.

Ty kluku malej
dětství mé,
kde všude tě člověk nehledá!
Teskně mi je v myšlenkách,
když reflektory zhasnou
a na plátno prach usedá.

 

(Hommage a Josef Kainar)

Moje poezie
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Asi se ta báseň taky zpívá. Taková balada.Hezké.
Lidmila Nejedlá
Tolik se toho dá z té básně vyčíst. Vzpomínky na tu zvláštní atmosféru přítmí kina. Vzpomínáme všichni...i když vzpomínky ruší chroustání popkornu a jeho vůně.
Lubomír Müller
Děkuji všem mnohokrát za pěkné komentáře ke vzpomínce na zašllu dobu kinomládí. Paní Evo (Komínová), potěšila jste mě zájmem o mé knihy, snad se k četbě dostanete a "nezklamu vás". Díky ♥
ivana kosťunová
Kainar a Mišík- ve své době úžasný hudební počin. Kino si pamatuji trochu jinak- z poslední řady v klučičí společnosti, ale mé vzpomínky jsou stejně nostalgické.
Eva Komínová
Pane Lubomíre, jsem na i60 teprve krátce a tento web byl pro mne objevem stejně jako vy. Na vaše stránky jsem narazila na netu víceméně náhodou (možná proto, že Müllerová bylo moje rodné příjmení). Od té doby se těším vašimi básněmi, písněmi… tolik rezonují s mými vlastními pocity! Bohužel jste regionální autor a k nám do knihoven v HK se dostaly jen 2 vaše knížky prozaické: Štěstěnky z mléčné dráhy a Schody do nebeského pokoje . Ještě jsem je nečetla, ale chystám se k tomu, uniklo mi to i jako bývalé knihovnici, ale vzhledem k té záplavě titulů je to, myslím, omluvitelné. Díky za tuto vaši báseň, Kainarovi by se také určitě líbila.
Zuzana Pivcová
I když jsem byla holka, na Vinnetouovky jsem chodila ráda, ovšem do moderního kina s širokoúhlým plátnem z poloviny 60. let. Vím, že báseň je víc než jen vzpomínka na kino a jeho atmosféru. Je to povzdech nad něčím, co bylo a dnes je jinak, ať je to cokoliv. Kainara mám také ráda, líbí se mi i jeho texty nazpívané kdysi Vladimírem Mišíkem.
Eva Krausová
Lubomíre, opět pohlazení... Naše dětství pěkné bylo, myslím, že hezčí, než mají děti dnes. Počítače, tablety, mobily nebyly, zato jsem s klukama hrála hokej na ledě, co jsme si sami udělali, jezdila na skládacím kole a vůbec mi nevadilo, že se tak našlapu, žádné přehazovačky, chodila domů promáčená, unavená, hladová po bobování... Vzpomínky nám všem zůstanou, vyprávějme je vnoučatům, dětem. Jak já jsem ráda, za vzpomínky a vyprávění mé maminky, je to to nejvíc, co rozehřeje srdíčko. Kino si pamatuji i v dospělosti za 6,8Kč, léta už ale nevím, co to je film vidět v kině...
Květa Chobotová
Vážený Lubomíre, tak úžasně jste ztvárnil...dojalo mě to... kino u nás za 1kč a Vinnetou, hlavně,že jsme si odnesli ta správná poznání do života, děkuji v úctě, s láskou květa

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...